Hyppää sisältöön
UutinenOulun yliopistollisen sairaalan uudistamisohjelma etenee

Oulun yliopistollisen sairaalan uudistamisohjelma etenee

27.2.2020 – Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri on allekirjoittanut urakkasopimuksen OYS:n uudisrakennuksen B-talon toteutuksesta.

Aihepiiri
Innovaatiot
Jaa

OYS 2030 on uudistamisohjelma, jonka myötä Oulun yliopistollisen sairaalan toiminta ja tilat uudistetaan vastaamaan tulevaisuuden erikoissairaanhoidon haasteisiin. Uuden sairaalan A-osan rakentaminen on käynnistynyt vuoden 2019 alkupuolella. Nyt rakennettava B-osa nousee sisartalonsa viereen siten, että rakennukset muodostavat valmistuessaan yhden kymmenkerroksisen kokonaisuuden.  Rakennukset valmistuvat vaiheittain vuoden 2023 loppuun mennessä.

OYS 2030 -uudistamisohjelman ensimmäisessä vaiheessa uuteen sairaalaan rakennetaan tilat toiminnoille, joiden tulee toimia tehokkaasti vuorokauden ympäri vuoden jokaisena päivänä: päivystykselle, teho-osastoille, leikkaussaleille, synnytyspalveluille sekä niiden tarvitsemille tukipalveluille.

”Tässä ensimmäisessä vaiheessa uudisrakentaminen keskitetään nykyisen sairaala-alueen pohjoispäähän. Vanhoja, huonokuntoisia tiloja peruskorjataan toiminnan siirtojen ja uuden toiminnan tarpeisiin mahdollisimman vähän. Näin turvataan potilasturvallisuutta, minimoidaan riskejä, vältytään isoilta väistöiltä sekä säästetään merkittävästi korjausinvestoinneista”, OYS 2030 -uudistamisohjelman ohjelmajohtaja Kari-Pekka Tampio kertoo.

Granlund vastaa talotekniikan kokonaisuudesta

Sairaanhoitopiirin kumppaneina B-talon toteutuksesta vastaavaan allianssiin kuuluvat Skanska Talonrakennus Oy, Caverion Suomi Oy ja Siemens Osakeyhtiö sekä A-lnsinöörit Oy:n, arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy:n, Lukkaroinen Arkkitehdit Oy:n, UKI Arkkitehdit Oy:n ja Granlund Oy:n muodostama Tierna-ryhmä. Vastaavasti A-talon toteutuksesta vastaavat NCC Suomi Oy, ARO Systems Oy, Siemens osakeyhtiö sekä Tierna-ryhmä.

Granlund vastaa hankkeen LVIA-, sähkö-, AV-, sprinkleri- ja kiinteiden sairaalalaitteiden suunnittelusta. Hanketta tehdään yhteistyössä Granlundin Oulun, Kuopion, Tampereen ja Helsingin yksiköiden kesken. ”OYS:n uudistushanke on vaativa ja laaja kokonaisuus talotekniikan näkökulmasta. Leikkaussalien ja ilmaeristystilojen suunnittelussa tullaan soveltamaan alan käyttöön tulevia uusimpia standardeja”, kertoo Granlundin sairaalaliiketoiminnan johtaja Jukka Vasara, joka on mukana myös uuden eurooppalaisen sairaalailmanvaihdon standardityöryhmässä.

Uusi sairaala rakennetaan vastaamaan sairaalan henkilökunnan ja potilaiden tarpeisiin. Tilojen ja toimintojen suunnittelussa hyödynnetään laajasti esimerkiksi palvelumuotoilua ja kokemusasiantuntijoita. OYS 2030 -ohjelman merkittävimpiä hyötyjä potilaalle ovat parantuva hoidon laatu ja potilasturvallisuus. Suunnittelussa korostuvat myös muun muassa sairaalassa tehtävän työn tuottavuuden parantaminen ja resurssien joustava käyttö, tilojen ja toimintojen vakiointi sekä tietojärjestelmien ja teknologian hyödyntäminen ja tehokkaat logistiset ratkaisut. Tavoitteena on, että tiloista tulee viihtyisät, monikäyttöiset ja energiatehokkaat.

Uuden sairaalakokonaisuuden kustannukset ovat kaikkiaan noin 1,6 miljardia euroa, josta uudisrakentamisen osuus on noin 900 miljoonaa. B-rakennuksen kokonaisbudjetti on tästä noin 375 miljoonaa euroa.

Lue lehdistötiedote kokonaisuudessaan

Haluatko kuulla lisää?

Jukka Vasara

Varatoimitusjohtaja
Granlund Oy

Risto Suojanen

Aluejohtaja
Granlund Tampere

Granlund Lahteen kaksi uutta osastoa ja johtajaa

08.05.2025 – Granlund Lahdessa palvelut monipuolistuvat ja osaaminen syvenee. Rakennusautomaatio-osastoa johtaa jatkossa Harri Samola ja rakennesuunnitteluosastoa Jani Kokkonen.

Uutinen

Talotekniikan dokumentointi nopeuttaa korjaushankkeita

07.05.2025 – Tiedonhallinnan tärkeydestä puhutaan paljon, mutta rakennusprojektin loppuvaiheessa talotekniikan dokumentointi “unohtuu” usein. Se tuottaa lisäkustannuksia ylläpidossa ja korjaushankkeissa.

Uutinen

Teollisuuden energiahankkeilla merkittävää säästöä

05.05.2025 – Energiankierrätys ja prosessien optimointi ovat tuoneet teollisuudelle isot energiansäästöt. Nyt energiahankkeissa on alkanut uusi vaihe, jonka keskiössä on tuotannon sähköistyminen.

Uutinen

Kasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa 

02.05.2025 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 12 paikkakunnalla. Tulevaisuudessa kasvupotentiaalia nähdään esimerkiksi vastuullisuuspalveluissa.

Uutinen

Kylmälaitteiden uusinnassa tulee varautua tulevaan F-kaasuasetukseen

28.04.2025 – Kiinteistön jäähdytys- ja lämpöpumppuinvestoinneissa kannattaa huomioida kylmäaineiden kiristyvät käyttörajoitukset. Asiantuntija auttaa löytämään pitkällä aikavälillä kustannustehokkaimman vaihtoehdon.

Uutinen

Kuinka säästää energiaa talotekniikan laiteuusinnoilla?

22.04.2025 – Talotekniikan uusiminen on samalla mahdollisuus säästää merkittävästi energiaa. Esimerkiksi ilmanvaihdossa uudet laitteet voivat tuoda energiansäästöä jopa 25–40 prosenttia entiseen verrattuna.

Uutinen

Granlund vahvistaa talotekniikkasuunnittelua Pohjois-Ruotsissa

09.04.2025 – Umeå Projekt Team AB liittyy Granlund-konserniin yrityskaupan myötä. Yritys on erikoistunut talotekniikkasuunnitteluun ja projektinjohtoon.

Uutinen

Granlund laajentaa rakennuttamisen liiketoimintaa Ruotsissa

03.04.2025 – Tukholmalainen Coordia Consult AB on nyt osa Granlund-konsernia. Yritys keskittyy rakennuttamiseen ja projektinjohtoon sekä valvontaan.

Uutinen

Granlundin päästövähennystavoitteet saivat SBTi:n hyväksynnän

28.03.2025 – Science Based Targets initiative (SBTi) on hyväksynyt Granlundin päästövähennystavoitteet. Kyse on aloitteesta, jolla pyritään pysäyttämään maapallon lämpeneminen kriittiseen 1,5 asteeseen.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?