Hyppää sisältöön
UutinenTaltec ja Siluc fuusioituivat osaksi Granlundia

Taltec ja Siluc fuusioituivat osaksi Granlundia

2.10.2017 – Yritykset vahvistavat korjausrakentamisen ja rakennuttamisen osaamista.

Aihepiiri
Tuottavuus
Jaa

Granlund-konserni laajeni vuodenvaihteessa kahdella yrityskaupalla. Granlund Saimaa Oy osti joulukuussa 2016 paikallisen Siluc Oy:n osakekannan ja tammikuussa 2017 emoyhtiö Granlund Oy puolestaan helsinkiläisen Taltec Oy:n osakekannan. Kummatkin yrityskaupat vahvistivat Granlundin osaamista korjausrakentamisessa, projektinjohdossa sekä rakennuttamisessa.

Yritykset ovat fuusioituneet puolen vuoden aikana osaksi Granlund-konsernia. Taltecin toimitusjohtaja Tapani Muttonen siirtyi johtamaan Granlund Oy:n korjausrakentamisen osastoa, joka profiloituu taloteknisen suunnittelun ja rakennuttamisen sekä linjasaneerausten asiantuntijana. Osasto työllistää tällä hetkellä noin 50 henkilöä. ”Korjausrakentamisen tarve kasvaa koko ajan ja valmius vastata kysyntään on nyt vahva. Konsernissa oli jo entuudestaan talotekniikan suunnittelun ja valvonnan huippuosaamista, nyt voimme lisäksi tarjota rakennuttamista ja projektinjohtoa”, Muttonen kuvailee.

Granlund Saimaa Oy:lle tuli fuusion myötä osaamista niin kiinteistönpidon kuin korjausrakentamisen saralla. Silucin toimitusjohtaja Pekka Salla vastaa uudessa yhtiössä hankkeiden toteuttamisesta ja toiminnan kehittämisestä ja ryhmäpäällikkö Satu Salonsaari vetää yhdistymisen yhteydessä perustettua kiinteistönpidon osastoa.


”Yrityskauppa ja erityisesti sen mukana tulleet ammattilaiset vahvistivat osaamistamme korjausrakentamiskohteiden rakennuttamisessa, suunnittelu- ja projektinjohtotehtävissä sekä kuntotutkimuksissa ja kustannuslaskennassa. Uuden liiketoiminta-alueen myötä pystymme vastaamaan asiakkaiden tarpeisiin entistä monipuolisemmin sekä tuottamaan suurempia palvelukokonaisuuksia”, Granlund Saimaa Oy:n toimitusjohtaja Risto Havo kertoo.

Haluatko kuulla lisää?

Tapani Muttonen

Liiketoimintajohtaja, rakennuttaminen ja valvonta
Granlund Oy

Risto Havo

Aluejohtaja
Granlund Saimaa

Kasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa 

02.05.2025 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 12 paikkakunnalla. Tulevaisuudessa kasvupotentiaalia nähdään esimerkiksi vastuullisuuspalveluissa.

Uutinen

Kylmälaitteiden uusinnassa tulee varautua tulevaan F-kaasuasetukseen

28.04.2025 – Kiinteistön jäähdytys- ja lämpöpumppuinvestoinneissa kannattaa huomioida kylmäaineiden kiristyvät käyttörajoitukset. Asiantuntija auttaa löytämään pitkällä aikavälillä kustannustehokkaimman vaihtoehdon.

Uutinen

Kuinka säästää energiaa talotekniikan laiteuusinnoilla?

22.04.2025 – Talotekniikan uusiminen on samalla mahdollisuus säästää merkittävästi energiaa. Esimerkiksi ilmanvaihdossa uudet laitteet voivat tuoda energiansäästöä jopa 25–40 prosenttia entiseen verrattuna.

Uutinen

Granlund vahvistaa talotekniikkasuunnittelua Pohjois-Ruotsissa

09.04.2025 – Umeå Projekt Team AB liittyy Granlund-konserniin yrityskaupan myötä. Yritys on erikoistunut talotekniikkasuunnitteluun ja projektinjohtoon.

Uutinen

Granlund laajentaa rakennuttamisen liiketoimintaa Ruotsissa

03.04.2025 – Tukholmalainen Coordia Consult AB on nyt osa Granlund-konsernia. Yritys keskittyy rakennuttamiseen ja projektinjohtoon sekä valvontaan.

Uutinen

Granlundin päästövähennystavoitteet saivat SBTi:n hyväksynnän

28.03.2025 – Science Based Targets initiative (SBTi) on hyväksynyt Granlundin päästövähennystavoitteet. Kyse on aloitteesta, jolla pyritään pysäyttämään maapallon lämpeneminen kriittiseen 1,5 asteeseen.

Uutinen

Arkkitehdit lujittavat käyttäjälähtöistä näkökulmaa sairaalasuunnitteluun

25.03.2025 – Raami Arkkitehdit vahvistaa Granlundin sairaalasuunnittelun osaamista 20 vuoden kokemuksella sekä inhimillisillä, toiminnallisilla ja kaupunkikuvallisilla näkökulmilla.

Uutinen
Timo-Mikael Sivula ja Miika Nuuttila Granlund

Energiahanke “yhden luukun” periaatteella

20.03.2025 – Granlundin energiatehokkuushankkeiden palvelut kattavat nyt myös projektinjohtourakat, joissa Granlund vastaa kokonaistoimituksesta. Esimerkiksi taloyhtiölle uusi palvelu on vaivaton tapa toteuttaa kannattava…

Uutinen

”Olemme suurimpien rakennuttajakonsulttien joukossa”

04.03.2025 – Rakennuttaminen ja valvonta vahvistuu Granlundilla vauhdilla. Asiakastyytyväisyys on korkealla, ja liikevaihto ja henkilöstömäärä kasvoivat viime vuonna ennätyksellisesti.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?