Hyppää sisältöön
UutinenJuhlavuottaan viettävä Granlund on 60-vuotiaana vireässä kasvuiässä

Juhlavuottaan viettävä Granlund on 60-vuotiaana vireässä kasvuiässä

25.11.2020 – Granlundilla on ollut tiedossa jo pidempään, että vuosi 2020 on erityinen. Täynnä on pyöreät 60 vuotta, ja yritys on hienossa kasvuiässä.

Aihepiiri
Vastuullisuus
Jaa

Granlund viettää tänä vuonna 60-vuotisjuhliaan. Insinööritoimisto Olof Granlund perustettiin Helsingissä vuonna 1960. Vuonna 2020 konsernissa on jo yli 1000 työntekijää, joiden omistamassa yhtiössä arvostetaan suuresti kaikkia pitkän historian mahdollistaneita, niin omaa väkeä kuin asiakkaita ja yhteistyökumppaneita.

Asiakkaat peruskalliona

Toimitusjohtaja Pekka Metsin sydämessä on Granlundille aivan erityinen paikka. Vuonna 1988 diplomi-insinööriksi valmistunut Metsi on työskennellyt Granlundilla kahteen otteeseen, yhteensä lähes 20 vuotta. Silti hän jää toiseksi monille pitkäaikaisimmista asiakkaista. ”Meillä on ABB:n, Wärtsilän ja monien sairaaloiden kaltaisia asiakkuuksia, jotka ovat säilyneet liki 40 vuotta”, Metsi kertoo. ”Siinä välissä ovat vuosikymmenet ja sukupolvet vaihtuneet.”

Pitkät asiakkuudet ovat aina olleet Granlundin toiminnan peruskallioita. ”Granlundilla on ymmärretty ihan alusta asti, ettei meidän kannata juosta projektien perässä, vaan asiakkuuksien.”

Asiakkuudet perustuvat Metsin mielestä substanssiosaamiseen ja keskinäiseen tuntemiseen ihan henkilökohtaisella tasolla. Ajan kanssa kumppanuudet ovat saaneet rinnalleen myös laajempia yhteistyöverkostoja. ”Juuri asiakkaat ja kumppanit pitävät meidät virkeinä kuusikymppisinä!”

Alkuvuosista asti on panostettu innovaatioihin

Historiasta kumpuaa tähän päivään paljon hyviä asioita. Halu kehittyä on tärkeä osa ideologiaa. ”Katsomme asiakas- ja projektityössä aina vähän pidemmälle. Seuraamme tarkasti, miten maailma muuttuu, ja mietimme, miten muutokseen pitää vastata”, Metsi toteaa.

Granlundin toiminta alkoi talotekniikkasuunnittelusta, joka on edelleen yksi yhtiön kivijaloista. Ensimmäinen iso kehitysloikka tehtiin 1990-luvun laman keskellä. ”Kun muut laittoivat pillejä pussiin, me aloimme tehdä kehitystyötä myös ulkopuolisella rahoituksella”, Metsi kertoo. ”Voisi sanoa, että se oli varsinaisen digitalisaation ensimmäinen aalto, ja se on yhä henkinen kivijalka, jonka haluamme säilyttää.”

90-luvulla Granlundilla alkoi hahmottua ajatus siitä, että suunnittelu on vain lyhyt ajanjakso rakennuksen koko elinkaarella. ”Tajusimme, että voimme auttaa kiinteistönomistajaa myös kiinteistön ylläpitovaiheessa”, Metsi sanoo. 

Voimme auttaa kiinteistönomistajaa myös kiinteistön ylläpitovaiheessa.

Talotekniikan ja korjausrakentamisen suunnitteluosaaminen onkin saanut rinnalleen laajan skaalan konsultointipalveluja ja ohjelmistotyökaluja, kuten Granlund Managerin. ”Tänä päivänä osaamisemme näkyy yhtä lailla rakennusprojekteissa ja olemassa olevissa kiinteistöissä.” 

Data parantaa käyttäjälähtöisyyttä

Asiakkaiden kuuntelu ja ymmärtäminen on syvällä Granlundin ytimessä. ”Monet sektorit, joilla pärjäämme parhaiten, ovat täysin asiakaslähtöisiä”, Metsi painottaa. Hän nostaa hyväksi esimerkiksi sairaalamaailman. ”Sairaaloissa kaikki tarpeet kumpuavat siitä, miten hoitohenkilökunta haluaa palvella potilaita.”

Käyttäjälähtöisyys näkyy myös muuntyyppisissä rakennushankkeissa, kuten kauppakeskuksissa ja bisnesparkeissa. ”Tiedämme suunnittelu- ja rakennusvaiheessa ehkä vain puolet kohteen käyttäjistä, jolloin asiakaslähtöisyys näkyy riittävän geneerisinä ja muuntojoustavina ratkaisuina.”

Parhaassa tapauksessa kaikki suunnittelu perustuu käyttäjien tarpeisiin. Metsin mielestä siinä on aina parantamisen varaa ja paljon uusia mahdollisuuksia. ”Esimerkiksi digitalisaatio auttaa meitä käsittelemään dataa näppärämmin, jolloin saamme käyttäjiltä myös enemmän palautetta ja pystymme helpommin hallitsemaan asiakastarpeita.” 

Esimerkiksi digitalisaatio auttaa meitä käsittelemään dataa näppärämmin, jolloin saamme käyttäjiltä myös enemmän palautetta ja pystymme helpommin hallitsemaan asiakastarpeita.

”Granlundilaiset ovat aikaansaavaa porukkaa”

Suuri osa granlundilaisista on tänäkin päivänä insinöörejä, jotka ovat tunnetusti parempia tekemään kuin puhumaan. ”Me tartumme toimeen ja saamme asioita aikaan. Teot ratkaisevat”, Metsi korostaa. Hän näkee Granlundin itseohjautuvana yhtiönä, jossa kaikki kantavat oma-aloitteisesti vastuuta tekemisestään. ”Mitään tiukkaa kontrollijohtamista ei meillä tarvita.”

Porukkaan mahtuu paljon erilaisia persoonallisuuksia, koska heille on aidosti tilaa. Kaikki eivät ehkä ole ulospäin suuntautuneita, mutta Metsi on huomannut, että jokaista kannattaa malttaa kuunnella. ”Silloin hiljaisemmistakin persoonista löytyy todellisia timantteja!”

Kokemusta arvostetaan ja jaetaan

Kaikkia granlundilaisia yhdistää kokemuksen arvostaminen ja halu jakaa osaamista. ”Olemme olleet mukana aika pitkään, joten porukastamme löytyy ymmärrystä eri vuosikymmenten tekniikasta ja kokemusta monista kiperistäkin tilanteista”, Metsi sanoo.

Hän uskoo, että esimerkiksi insinöörin koulutus antaa tietyt valmiudet, kuten loogista ajattelukykyä, mutta tekeminen opitaan työn kautta. ”Osaamista siirretään vanhemmilta nuoremmille jokaisessa projektissa. Lisäksi meillä on erikseen suunniteltu mentorointiohjelma.”

Metsi itse aikoo noudattaa samaa mallia toimitusjohtajana, kun takana on 10 vuotta yhtiön keulassa. ”Olen vasta yhtiön kolmas toimitusjohtaja. En aio pysytellä kuvioissa loputtomiin, vaan lähivuosia näemme Granlundilla uusia nuoria vastuunkantajia.”

Ensi vuonna juhlitaan 61-vuotiasta Granlundia

Koronan takia 60-vuotisjuhlien isoimmat paukut säästetään vuoteen 2021. ”Juhlistamme syntymäpäivää tänä vuonna lähinnä pienimuotoisesti ja paikallisesti. Muistelemme menneitä ja osoitamme arvostusta heille, jotka ovat tämän historian meille mahdollistaneet.”

Granlundilla katsotaan uteliain mielin tulevaisuuteen. ”Olemme kasvaneet yli 1000 asiantuntijan yritykseksi ja aiomme pysyä kasvuiässä vastakin”, Metsi virnistää. 

Konkarien kommentteja 

Vuosien saatossa yrityksessä on työskennelleet konkarit muistelevat mielellään Granlund-aikojaan. Mieleen palaavat ensisijaisesti työkaverit ja mielenkiintoiset kohteet, sekä yrityksen kehitysmyönteisyys. 

Muistellessani Granlundia mieleen palaa loistava yhteishenki sekä mielenkiintoiset kohteet. Aloitin yrityksessä aikanaan LVI-suunnittelijana ja päädyin hankekehitysjohtajaksi. Töitä tehtiin hyvässä hengessä kunnon kahvitauoilla ja tiimiläisille oli kiva toimia esimiehenä.

 Mika Reinikainen, Granlund-kokemusta yli 30 v.

Granlund-urani kattoi kasvun projektinvetäjästä varatoimitusjohtajaksi saakka ja tämän ajanjakson aikana sain ison kasan hyviä muistoja. Muistelen yritystä todella kehitysmyönteisenä, jossa on aina haluttu viedä sekä yritystä että koko alaa eteenpäin. 

Kari Kaleva, Granlund-kokemusta yli 30v.

Haluatko kuulla lisää?

Pekka Metsi

Toimitusjohtaja
Granlund Oy

Uutta tietoa: Sähkömarkkinoiden murros ja kiinteistönomistajan mahdollisuudet

21.05.2026 – Granlundin tuoreessa white paperissa analysoidaan Suomen sähkömarkkinoiden viimeaikaista kehitystä, keskeisiä hintamekanismeja ja tulevaisuuden näkymiä kiinteistönomistajan näkökulmasta. Lataa, lue ja hyödynnä…

Uutinen
Granlundin Mika Virkki ja Kiwan Jaakko Tuukkanen tutkivat hissin tarkastustietoja.

Kiinteistöjen laitteistotarkastuksesta huoltotehtäväksi: Granlundin ja Kiwan integraatio luo uuden digitaalisen prosessin

18.05.2026 – Granlundin ja Kiwan kansainvälinen kumppanuus luo uudenlaisen toimintamallin, jossa kiinteistöjen laitteistojen määräaikaistarkastukset, huolto ja dokumentaatio yhdistyvät katkeamattomaksi prosessiksi. Automaattinen tiedonsiirto…

Uutinen

Vastuullinen kiinteistö -tutkimus tulee jälleen

12.05.2026 – Vastaa ja auta tuottamaan kattavaa tietoa alamme vastuullisuudesta. Tavoitteenamme on tuottaa kokonaisnäkemys vastuullisuuden roolista kiinteistö- ja rakennusalalla.

Uutinen

Granlund laajenee Alankomaihin yrityskaupalla

06.05.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan hollantilaisen talotekniikkayhtiön Smits van Burgstin kanssa. Tavoitteena on kasvattaa liiketoimintaa Alankomaissa.

Uutinen

Arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy osaksi Granlundia

05.05.2026 – Perinteikäs ja hyvästä laadusta tunnettu Arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy vahvistaa Granlundin arkkitehtiliiketoimintaa merkittävästi. Granlund nousee yrityskaupan myötä Suomen suurimpien arkkitehtitoimistojen kärkikolmikkoon.

Uutinen

Kasvavaan rakennesuunnittelijoiden joukkoon haetaan uusia osaajia

04.05.2026 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 14 paikkakunnalla. “Keskitymme henkilöstömäärän kasvattamiseen ja etsimme tiimeihin hyviä tyyppejä.”

Uutinen

Jari Innanen Granlundin hallitukseen

26.03.2026 – Jari Innanen tuo hallitukseen vahvaa näkemystä datakeskussektorilta.

Uutinen

Turo Tinkanen vahvistamaan Granlundin data- ja AI-kehitystä

24.03.2026 – Granlundin tietohallintojohtajana elokuussa aloittava Turo Tinkanen tuo Granlundille vahvaa digitaalisen kehittämisen osaamista. Hänellä on pitkä kokemus kiinteistö- ja rakennusalan datakehityksestä.

Uutinen

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?