Mahdollisuus vaikuttaa hiilineutraalin yhteiskunnan rakentamiseen
24.3.2022 – Granlundilaiset etsivät rakennushankkeissa konkreettisia ratkaisuja kiinteistöjen energiatehokkuuden ja hiilineutraaliuden parantamiseen. Haluaisitko sinä tehdä työtä, joka vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillintään joka päivä?

”Energia- ja ympäristöalan valitsi sisälläni oleva pieni idealisti jo 18-vuotiaana, ja edelleen minua palkitsee työssäni mahdollisuus vaikuttaa”, kertoo Granlundin Elinkaarikonsultoinnin ryhmäpäällikkö Ulla Nykter. Hän on tehnyt urallaan töitä monipuolisesti rakennetun ympäristön energiaratkaisujen ja ympäristövastuullisuuden parissa, ja oman työn merkitys on yhä helppo löytää joka päivä.

Kiinteistö- ja rakennusalan edelläkävijäyrityksessä asiantuntijalla on konkreettinen mahdollisuus edistää hiilineutraalin yhteiskunnan rakentamista. ”Ilmastonmuutoksen kaltaiset ongelmat vaativat yksinkertaisten taikatemppujen sijaan erilaisten vaikuttimien ymmärtämistä. Välillä rakennushankkeissa keskustellaan maalämmöstä, toisinaan hulevesiratkaisuista tai puhtaasti euroista. Usein kaikki näkökohdat on otettava huomioon yhtä aikaa.”
Granlundin energia– ja elinkaariasiantuntijat ohjaavat päätöksentekoa rakennushankkeissa tiukkojen faktojen, laskelmien ja analyysien perusteella.
”Laskenta, energiaoptimointi ja työpajat ovat meille työkaluja, joiden avulla luotsaamme hanketta kohti asiakkaan tavoitteita”, kertoo Granlundin konsultointiosaston johtaja Teemu Salonen.
Energia-ala kasvaa koko ajan ja kehittyy nopeasti. On kiehtovaa, miten tämän päivän ratkaisut ja mahdollisuudet ovat aivan toiset kuin kaksi vuotta sitten.
Teemu Salonen
Hänen mielestään energia- ja elinkaariasiantuntijan työssä innostavinta on etsiä yhdessä asiakkaiden kanssa heille toimivia ratkaisuja. ”Objektiivisena kumppanina tehtävämme on kuunnella ja ymmärtää, mihin ollaan pyrkimässä.”
Energia- ja elinkaarikonsultoinnissa vain muutos on pysyvää
Energiatekniikasta diplomi-insinööriksi valmistunutta Salosta houkuttelivat alalle hyvät työllisyysnäkymät. ”Energia-ala kasvaa koko ajan ja kehittyy nopeasti. On kiehtovaa, miten tämän päivän ratkaisut ja mahdollisuudet ovat aivan toiset kuin kaksi vuotta sitten.”
Energia- ja ympäristönäkökohtien huomioiminen ei ole rakennushankkeissa koskaan suoraviivaista. ”Samat ratkaisut eivät toimi kaikissa projekteissa, vaan hankkeen sisältö on kiinni asiakkaan energia- ja ympäristötavoitteista”, Salonen sanoo.
Eniten innovatiivista ajattelua kaivataan kehitysprojekteissa, joissa luodaan uusia toimintamalleja ja käytäntöjä. ”Kehitysprojekteissa asiat ovat monimutkaisia ja asiakkaalla on korkeat tavoitteet. Silloin myös konsultilta vaaditaan hyviä sosiaalisia taitoja ja rohkeutta. Omat mielipiteet pitää uskaltaa sanoa ääneen.”
Energia- ja elinkaarijohtamista Suomen suurimmissa rakennushankkeissa
Granlundin energia- ja elinkaariasiantuntijat työskentelevät asiakkaiden rinnalla useilla toimialoilla. ”Asiakkaita on laidasta laitaan aina taloyhtiöistä kuntiin, Suomen suurimpiin sairaaloihin ja Pasilan Triplan kaltaisiin hybridihankkeisiin”, Salonen kertoo.
”Vaikka olemme suuri yhtiö, teemme paljon myös pieniä hankkeita saman asiakkaan kanssa, jolloin kyse on pitkäjänteisestä yhteistyöstä”, Nykter jatkaa. Jokainen projekti onkin kiinnostava omalla tavallaan. ”Esimerkiksi sairaaloissa haastavinta on monimutkainen tekniikka ja toimintavarmuuden vaatimus.”
Suurissa rakennushankkeissa myös säästöjen kokoluokka on vaikuttava. ”Suuri sairaala tuottaa päästöjä noin 2000 omakotitalon verran, mutta jos sairaala suunnitellaan hyvin, sen päästöt voivat laskea puoleen. Tulevaisuudessa sairaala voi olla jopa hiilineutraali”, Nykter sanoo.
Matala hierarkia luo osallistavan työilmapiirin, jossa työkaveria halutaan aina auttaa.
Ulla Nykter
Tiimityössä erilaiset ihmiset loistavat
Arki rakennushankkeissa on monipuolista tiimityötä, jossa kenenkään ei tarvitse olla hyvä kaikessa. Nykter on työskennellyt ennen kiinteistö- ja rakennusalaa teollisuuden ja infran puolella. Hän kannustaakin alalle eri lähtökohdista tulevia ihmisiä. ”Poikkitieteellisyydestä on vain hyötyä. Se antaa lisää näkemystä.”
Saloselle työssä viihtymiseen vaikuttaa eniten yhdessä tekeminen ja työnantajan arvostus. ”Asiakaslähtöisyyttä mietitään Granlundilla todella paljon, ja sama arvostus koskee myös työntekijöitä. Haluamme kehittyä yhdessä ja tuottaa samalla asiakkaille parasta osaamista.”
Myös Nykterin mielestä kehittymismyönteisyys on Granlundilla paljon muutakin kuin sanoja. ”Matala hierarkia luo osallistavan työilmapiirin, jossa työkaveria halutaan aina auttaa.”
Tärkeää on myös mahdollisuus muuttaa joustavasti omaa työnkuvaa. ”Kaikki riippuu henkilökohtaisesta kiinnostuksesta. Osa asiantuntijoistamme tuntee tietyn alan syvällisesti ja osa on minun laillani mukana monessa. Silloin vaaditaan kykyä yhdistellä tietoa ja merkityksiä.”
Työkaveriksi Ullalle ja Teemulle?
Etsimme uusia asiantuntijoita työkaveriksemme. Tutustu työpaikkoihimme ja hae meille!
Kuuntele Energianmurtajat-podcastiamme!
Lue lisää:
Blogikirjoitus: Miksi Granlund?
Vapaus ja vastuu kohtaavat asiantuntijan työssä
Energiatehokkuushankkeet tuottavat kiinteistöissä konkreettisia tuloksia
Tule Ullalle ja Teemulle työkaveriksi!
Katso avoimet työpaikkamme! Jos tarjolla ei ole juuri sinua kiinnostavaa tehtävää, voit liittyä uraverkostoomme ja kertoa, mitä haluasit meillä tehdä.
Haluatko kuulla lisää?


Ulla Nykter

Granlund Kuopion kova osaaminen rakennusautomaatiossa kerää kiitosta
04.05.2022 – Rakennusautomaation rooli korostuu energiatehokkuudessa ja hyvien sisäolosuhteiden ylläpidossa. Granlund Kuopiossa automaation suunnittelusta vastaa rautainen tiimi.
- Kiinteistöjohtaminen

”Tylsää tekemistä ei tarvitse pelätä” – Rakennusalan moniottelijat viihtyvät Korjausrakentamisen osastolla
29.04.2022 – Granlundin Korjausrakentamisen osastolla saa todella kattavan läpileikkauksen rakennusalasta Suomessa. Työhön saa tukea osaavilta ja avuliailta työkavereilta ja tiimiläisten ammattitaitoa arvostetaan…
- Työnantajakuva

Neljä rahanarvoista ohjetta – onnistunut energiaremontti säästää heti juoksevia kuluja
26.04.2022 – Liian hyvältä kuulostavat myyntipuheet ovat hälytysmerkki energiaremonttia suunniteltaessa.
- Energia

Millainen on hyvä pomo?
21.04.2022 – On tärkeää, että jokaisella on hyvä pomo, joka saa kaikki tiiminsä jäsenet loistamaan. Mutta voiko olla, että jonkun ei kannattaisi…
- Työnantajakuva

Granlundin hallitukseen kovan luokan vahvistukset
07.04.2022 – Keith Silverang ja Anders Stenbäck tuovat Granlundin hallitukseen vahvaa osaamista digitaalisuudesta, käyttäjälähtöisistä palveluista ja kansainvälistymisestä.
- Nimitykset

Granlund Mikkeli Oy ja Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy yhdistyvät
29.03.2022 – Granlund Mikkeli Oy ostaa mikkeliläisen Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy:n ja tarjoaa jatkossa yhä kattavammin suunnittelupalveluja.
- yrityskaupat

Mahdollisuus vaikuttaa hiilineutraalin yhteiskunnan rakentamiseen
24.03.2022 – Granlundilaiset etsivät rakennushankkeissa konkreettisia ratkaisuja kiinteistöjen energiatehokkuuden ja hiilineutraaliuden parantamiseen. Haluaisitko sinä tehdä työtä, joka vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillintään joka päivä?
- Vastuullisuus

Granlund vahvistaa LVI-kustannuslaskentaa yrityskaupalla Vesi & Watti Oy:n kanssa
22.03.2022 – Granlund Oy on sopinut Insinööritoimisto Vesi & Watti Oy:n osakekannan hankkimisesta. Konserni vahvistaa samalla talotekniikan laskentapalveluja LVI-määrä- ja kustannuslaskennan osaamisella.
- Data ja digitalisaatio
- Tuottavuus

Kiinteistöomistaja, ota lämpöpumppuratkaisuilla hyöty irti sähköveron uudistuksesta
07.03.2022 – Verouudistus avasi yhä useammalle kiinteistökokonaisuudelle mahdollisuuden päästä alempaan veroluokkaan, joka maksaa sähköstä 30 % vähemmän veroa.
- Energia