Hyppää sisältöön
UutinenYrityskauppa Lean 4D:n kanssa vahvistaa datapohjaista hankeohjausta

Yrityskauppa Lean 4D:n kanssa vahvistaa datapohjaista hankeohjausta

11.1.2022 – Yrityskaupan tavoitteena on viedä rakennushankkeiden datapohjaista aikataulu- ja kustannusohjausta täysin uudelle tasolle ja sitä kautta tukea rakennusalan tuottavuuskehitystä.

Aihepiiri
Data ja digitalisaatio, Innovaatiot
Jaa

Granlund Oy on tehnyt yrityskaupan rakennushankkeiden 4D-aikataulutukseen erikoistuneen Lean 4D Oy:n kanssa. Tavoitteena on viedä rakennushankkeiden datapohjaista aikataulu- ja kustannusohjausta täysin uudelle tasolle ja sitä kautta tukea rakennusalan tuottavuuskehitystä.

Lean 4D Oy kumppaniyrityksineen on edelläkävijä rakennushankkeiden tietomallidataan pohjautuvassa 4D-aikataulutuksessa. 4D-aikataulujen avulla havainnollistetaan virtuaalisesti rakentamisen eteneminen ja sitä kautta voidaan tukea mm. logistiikkaa, työnsuunnittelua ja tahtituotantoa sekä ennakoida riskejä aikatauluissa ja sitä kautta kustannuksissa.

“Me Granlundilla haluamme kehittää palvelujamme rakennushankkeiden kustannus- ja aikatauluohjauksessa. Meillä on data ja 4D tarjoaa tehokkaita dataa jalostavia ja visuaalisia ratkaisuja aikataulujen ja kustannusten hallintaan. Tähän haluamme liittää laajemmin myös mm. hiilijalanjäljen datapohjaisen hallinnan. Tuloksena asiantuntijoiden tuottavuus kasvaa ja työn laatu kehittyy, kun data on hallinnassa ja asiantuntijat voivat keskittyä oikeaan analyysi- ja ohjaustyöhön”, kertoo Granlundin konsernijohtaja Pekka Metsi.

Kasvua 4D-liiketoiminnalle

“Granlundin fuusion myötä pystymme kasvattamaan 4D-liiketoimintaamme merkittävästi – iso asiantuntijakonserni antaa siihen mahdollisuudet. Tavoitteena on integroida tiedonhallintaosaamistamme Granlundin nykyisiin toimintoihin sekä laajentaa sitä 5D-tasolle, jolloin esimerkiksi kustannustieto tuodaan tietomalleihin. Tämä mahdollistaa tiedon läpinäkyvyyden ja jakamisen entistä paremmin”, kommentoi Lean 4D:n toimitusjohtaja Jouni Ojala yrityskauppaa.

Vuonna 2019 perustetussa yrityksessä työskentelee neljä henkilöä. Nyt tehty yrityskauppa sisältää osakekaupan Lean 4D Oy:n kanssa sekä liiketoimintakaupat rakennusalan digitaalisia toimintoja edistävien Rakennuslordi Oy:n sekä BIMilization Inc. kanssa. Lean 4D sulautuu Granlundiin kesään 2022 mennessä ja asiantuntijat siirtyvät konserniin vanhoina työntekijöinä.

Lisätietoja:

Pekka Metsi, konsernijohtaja, Granlund Oy

Jouni Ojala, toimitusjohtaja, Lean 4D Oy

Lisää Granlundin uutisia

Konkreettisia ohjeita rakentamisen kiertotalouteen

21.10.2025 – Uudelleenkäytetyn rakennusosan laskennallinen hiilijalanjälki rakennuksen ilmastoselvityksessä on nolla. Mutta miten kiertotalous on mahdollista rakennusalan karussa ansaintalogiikassa?

Blogi

Miksi korjausvelan laskeminen kannattaa?

10.10.2025 – Rakennusten korjausvelasta puhutaan paljon, mutta miten korjausvelka lasketaan ja mitä hyötyä laskennasta on kiinteistönomistajalle? Granlundin ryhmäpäällikkö Verneri Tuomi vastaa näihin…

Blogi

Rakennusten vihreä siirtymä ei ratkea vain puhdasta energiaa ostamalla

07.10.2025 – On kaikkien suomalaisten etu, että rakennuksilta vaaditaan jatkossakin energiatehokkuutta. Energiasyöppö rakennus tulee kalliiksi. Vihreä siirtymä edellyttää puhtaamman energiantuotannon lisäksi myös…

Uutinen

Mikä on energianhallintajärjestelmä?

03.10.2025 – Lokakuussa 2025 voimaan astuva energiatehokkuuslaki velvoittaa yrityksiä ottamaan käyttöön sertifioidun energianhallintajärjestelmän, jos niiden energiankulutus ylittää 23 600 MWh vuodessa.

Blogi

Kiinteistökehitys avaa ratkaisun ovia kuntien sote-ahdinkoon

01.10.2025 – Kuntien rooli terveydenhuollon kiinteistöjen omistajina ja käyttäjinä on muuttunut radikaalisti. Miten kiinteistökehitys voi auttaa tuoreita vuokranantajia sote-kiinteistöjen hallinnassa?

Blogi

Granlund laajentaa liiketoimintaa paloturvallisuussuunnitteluun

29.09.2025 – Granlund laajentaa palvelujaan paloturvallisuussuunnitteluun. Uutta liiketoimintaa vetämään on valittu kokenut paloturvallisuuden asiantuntija Arttu Sjöstedt.

Uutinen

Kiinteistöstrategian malli – miten kiinteistöstrategia syntyy?

26.09.2025 – Kiinteistöstrategian malli on työkalu, jolla kiinteistöomaisuuden käyttöä, ylläpitoa ja kehittämistä ohjataan systemaattisesti.

Blogi

Granlund mukana uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittajatiimissä

12.09.2025 – Helsingin Eteläsatamaan rakennettavan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailu huipentui 11. syyskuuta. Granlund on mukana kilpailun voittaneessa JKMM Arkkitehtien suunnitteluryhmässä.

Uutinen

Granlund on Vuoden 2025 sähkösuunnittelija

11.09.2025 – Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry ja Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry valitsivat Granlundin Vuoden sähkösuunnittelijaksi.

Uutinen

Kim Hagman aloittaa Granlundin talousjohtajana

10.09.2025 – Granlundin uusi talousjohtaja (CFO) on FCG:ltä siirtyvä Kim Hagman. Hänessä yhdistyy kira-alan, projektiliiketoiminnan ja laskennan vahva osaaminen.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?