Hyppää sisältöön
Etusivu › Granlundin arkkitehtisuunnittelun kasvu avaa paikkoja uusille osaajille

Granlundin arkkitehtisuunnittelun kasvu avaa paikkoja uusille osaajille

16.2.2026 – Granlund on onnistunut kasvattamaan arkkitehtitoimialaansa markkinasta huolimatta. Tavoitteena on olla tulevaisuudessa Suomen kolmen suurimman arkkitehtitoimijan joukossa, sanoo Granlundin arkkitehtiliiketoiminnan johtaja Rami Kolehmainen.

Aihepiiri
Ura Granlundilla
Jaa

Granlund Tampereen aluejohtajana aloitti syyskuussa arkkitehti Rami Kolehmainen, joka ryhtyi samalla vetämään Granlundin arkkitehtiliiketoimintaa. Kolehmainen on ensimmäinen arkkitehti Granlundin liiketoimintayksikön johdossa. Se kuvaa monialayhtiön tämänhetkistä suuntaa: arkkitehtitoimialaan panostetaan, ja kasvu on ollut vauhdikasta.

”Olemme onnistuneet uimaan vastavirtaan ja rekrytoimaan ihmisiä. Emme ole immuuneja markkinoille, mutta olemme onnistuneet kasvamaan kannattavasti”, Kolehmainen toteaa.

Granlundin arkkitehtuuritoiminta ei ole vielä kovin tunnettua omien seinien ulkopuolella, ja siihen haetaan nyt muutosta.

”Meillä on tosi isot kasvutavoitteet. Strategiassamme tavoitteena on nousta arkkitehtitoimijoiden kolmen kärkeen Suomessa, niin liikevaihdolla, henkilöstömäärällä kuin laadulla mitattuna. Panostamme erityisesti asiakaskokemukseen, laatuun ja vastuullisuuteen, ja siihen että olemme arvojemme mukainen, haluttu työpaikka”, Kolehmainen sanoo.

Haluamme olla paras työpaikka, sellainen jossa voi luoda kiinnostavan uran ja jossa viihdytään yhdessä.

Rami Kolehmainen, liiketoimintajohtaja, arkkitehtisuunnittelu, Granlund

Monialainen talo avaa arkkitehdeille uusia mahdollisuuksia

Arkkitehtitoimialan kasvua tavoitellaan sekä orgaanisesti että yritysostojen kautta. ”Haluamme olla houkutteleva työnantaja ja myös houkutteleva kumppani yrityksille, jotka pohtivat omistajuuden kehittämistä”, Kolehmainen sanoo.

Kolehmaisella on tästä henkilökohtaista kokemusta. Hän siirtyi nykyiseen tehtäväänsä, kun Granlund osti Kolehmaisen vetämän, nelisenkymmentä henkeä työllistäneen Raami Arkkitehdit. Yrityskauppa tuplasi Granlundilla työskentelevien arkkitehtisuunnittelijoiden määrän, joka sen jälkeen on noussut yli sataan.

Kolehmaisen mielestä arkkitehdin työ suuressa monialayrityksessä ei pohjimmiltaan eroa arkkitehtitoimistossa työskentelystä.

”Uskon että unelmat ja arvot siellä taustalla ovat samat. Lisäksi tulee synergiaedut, joita syntyy suunnittelualat ylittävästä yhteistyöstä, jota konsultointipalvelut sopivasti täydentävät.”

Granlundilla työskentelevien arkkitehtien määrä on noussut yli sataan.

Granlundilla sekä yrityksen koko että toimintakulttuuri tukevat joustavaa työntekoa, Kolehmainen sanoo. Toimipisteitä on ympäri Suomea, arkkitehtiosastojakin kahdeksalla eri paikkakunnalla, joten töitä on mahdollista tehdä myös muualta kuin omalta toimipisteeltään käsin. Sisäisiä siirtoja ja etätyösopimuksia tehdään.

Itse Kolehmainen sanoo viihtyvänsä toimistolla – tosin haastatteluhetkellä tammikuun lopulla työt hoituvat Ylläkseltä käsin. Työnteon lomassa olisi tarkoituksena ehtiä myös ladulle.

”Haluamme olla paras työpaikka, sellainen jossa voi luoda kiinnostavan uran ja jossa viihdytään yhdessä. Töihin pitää olla kiva tulla. Myös innovointi ja kehitystyö on tärkeää, jotta pysyy maailman vauhdissa.”

Omistuspohjallakin on merkitystä, Kolehmainen uskoo. Granlund on pääosin henkilöstöomisteinen yhtiö, osakkaita on paljon. Yrittäjähenkisyyttä arvostetaan: asiantuntijoilla on sekä vastuuta että vapautta tehdä omaan paikalliseen toimintaansa liittyviä päätöksiä.

Vaativat hankkeet ja kunnianhimoiset tavoitteet kutsuvat uusia tekijöitä

Granlundin tämänhetkisistä, arkkitehtinäkökulmasta kiinnostavista projekteista Kolehmainen nostaa esiin Meilahden tornisairaalan toimenpidesiiven peruskorjauksen, joka on ”vaativa niin rakennusteknisesti ja toiminnallisesti kuin sijaintinsa vuoksi” sekä Tampereen yliopistollisen keskussairaalan Taysin uudistuksen – ”valtavan iso hanke, joka vaatii älytöntä projektinhallintataitoa kaikilta suunnittelualoilta”.

”Erityistä ylpeyttä tunnen Niuvanniemen uuden sairaalarakennuksen arkkitehtuurikilpailusta, jossa meidän työryhmämme oli toinen voittajista. Meillä on tosi taitavia arkkitehteja!”

Sellaisia Kolehmainen kaipaa nyt taloon lisää: lahjakkaita, uusiin asioihin positiivisen uteliaasti suhtautuvia, avarakatseisia ihmisiä. Myös harjoittelu- ja kesätyöpaikkoja arkkitehtuurin alan tuleville osaajille on joka vuosi auki, Kolehmainen vinkkaa.

Teksti on julkaistu alun perin Arkkitehti-lehden advertoriaalina numerossa 1/2026

Arkkitehtinamme rakennat myös omaa tulevaisuuttasi – tule mukaan!

Tavoitteenamme on olla yksi Suomen johtavista arkkitehtisuunnittelijoista. Haluaisimme sinut työkaveriksemme – tämän menestystarinan me kirjoitamme yhdessä.

Haluatko kuulla lisää?

Rami Kolehmainen

Liiketoimintajohtaja, arkkitehtisuunnittelu, Aluejohtaja, Tampere
Granlund Oy

Ajankohtaista Granlundilla

Granlund vahvistaa vastuullisuuspalveluitaan

05.10.2026 – Granlund vahvistaa rooliaan kiinteistö- ja rakennusalan vastuullisuuden edelläkävijänä rekrytoimalla joukon erittäin kokeneita ympäristöluokitusten ja elinkaariohjauksen ammattilaisia.

Uutinen

Rakennuttajatoimisto Venttiseiska fuusioitui osaksi Granlundia

02.10.2026 – Yrityskauppa tehtiin alkuvuodesta, sulautuminen valmistui 1.10.2026. Tavoitat tutut rakennuttamisen asiantuntijat nyt Granlundilta.

Uutinen

Granlund laajentaa konsultoinnin palveluitaan kolmella kokeneella asiantuntijalla 

02.10.2026 – Vesa Klemettilä, Tuomas Hietala ja Viljo Lindstén tuovat Granlundille osaamista, joka laajentaa palveluita teknisessä kiinteistöjohtamisessa, kiinteistöstrategioissa, varainhoidossa ja dataohjattussa päätöksenteossa.

Uutinen

Pekka Metsille kunniamaininta Vuoden 2026 Tate-teko -kilpailussa

01.10.2026 – Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi on palkittu kunniamaininnalla ensimmäistä kertaa järjestetyssä Vuoden Tate-teko -kilpailussa. Tunnustus luovutettiin FinnBuild-messuilla keskiviikkona 30.9.

Uutinen
Granlund Oulu, Mikko Tapojärvi

Energiatehokkuustyö koskee yhä useampaa yritystä 

18.09.2026 – Kokemus energiakatselmuksista on osoittanut, että säästöpotentiaalia löytyy lähes aina. Uusi energiakatselmusvelvoite astuu voimaan syksyllä 2026. Mitä tämä tarkoittaa käytännössä?

Blogi

Tatu Silventoinen tuo kiinteistösijoitusmarkkinasta osaamista Granlundille

17.09.2026 – Kokenut kiinteistökehitysjohtaja tulee kehittämään palveluja kiinteistösijoitusmarkkinan murroksessa.

Uutinen

Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan Anna-Riikka Pehkonen-Ollilan johdolla 

14.09.2026 – Ympäristönäkökulmat ovat yhä merkittävämpi osa suuria teollisuushankkeita. Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan kehittämällä talon YVA- ja ympäristöosaamista kokeneen ympäristöasiantuntijan johdolla.

Uutinen
Rasmus Paatsalo

Mitä tekoäly osaa jo ratkaista talotekniikka-alalla?

07.09.2026 – Tekoälytyökalut ovat tulleet kuluneen vuoden aikana osaksi arjen tekemistä. Granlundin Rasmus Paatsalon mukaan AI-työkaluilla on erityisen paljon annettavaa talotekniikka-alalla, mutta…

Blogi

Granlundin kasvu jatkuu – ennätysmäärä yrityskauppoja 

17.08.2026 – Granlund on laajentunut ensimmäisen vuosipuolikkaan aikana useilla yrityskaupoilla. Liikevaihdon kasvu on ylittänyt tavoitteet niin Suomessa kuin Ruotsissa.

Uutinen

Vahva asiantuntemus vie Granlundia eteenpäin

06.08.2026 – Osaavalla ja motivoituneella henkilöstöllä on ratkaiseva merkitys Granlundin tulevalle kasvulle. Toimitusjohtaja Pekka Metsin mukaan yritysostoilla konserniin haetaan vahvoja asiantuntijoita, jotka…

Blogi

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?