Revit lisää suunnittelun joustavuutta
21.9.2020 – Granlund on ottanut käyttöön uutta asiakkaitaan hyödyttävää teknologiaa. Revit-ohjelmistossa jo mallinnettuja suunnitelmia on helppo täydentää ja eri osapuolet pysyvät ajan tasalla toistensa tekemisistä.

Vaasan keskussairaalan yhteyteen alettiin rakentaa vuonna 2017 valtavaa, H:ksi ristittyä uudisrakennusta. Rakennukseen tulee 37 000 neliötä ja 11 kerrosta.
Granlund Pohjanmaa Oy on mukana suunnittelemassa rakennuksen taloteknisiä järjestelmiä. Se käyttää kohteessa MagiCad for Revit -suunnitteluohjelmistoa.
Toimitusjohtaja Pekka Pajuniemi kertoo, että kohteessa haluttiin käyttää uutta ohjelmistoa, jolla mallinnetaan tarkasti tarkasti koko rakennus. Samalla jo mallinnettuja asioita on kuitenkin hyvin joustavaa muuttaa ja täydentää.
”Revitin avulla laaja joukko suunnittelijoita pysyy koko ajan perillä toistensa tekemisistä. Asioita on helppo visualisoida. Lisäksi Revit palvelee mainiosti kohteen ylläpitoa.”
Myös kohteen tilaaja, Vaasan sairaanhoitopiiri, kannusti käyttämään ohjelmistoa, johon voidaan tehdä varmasti muutoksia myös vaikka kymmenen vuoden kuluttua. Sairaalan tiloja joudutaan muuntelemaan tulevaisuudessakin uusien käyttötarpeiden mukaan.
”Suomessa Revit ei ole vielä talotekniikan mallintamisessa kovin tunnettu. Maailmalla se on saavuttanut jo vankan aseman”, Pajuniemi sanoo.
Revitin avulla laaja joukko suunnittelijoita pysyy koko ajan perillä toistensa tekemisistä.
Kokonaisuus pysyy hallinnassa
LVI-projektipäällikkö Erkka Harju-Säntti toimii kohteessa LVI-mallinnusvastaavana ja lämmitysjärjestelmäsuunnittelijana. Hän kertoo, että talotekniikan ja sairaalatekniikan yhteensovittamisessa on paljon hyötyä siitä, että suunnitelmia on helppo täydentää.
Kohteessa saatiin vähän aikaa sitten valmiiksi esimerkiksi dialyysiosaston talotekniset suunnitelmat. Dialyysilaitteiden toimittaja selvisi kuitenkin vasta tämän jälkeen. Samalla kävi ilmi, että heidän laitteistonsa vaatikin uudenlaisia vesiputkien reittejä.
”Uusi reititys oli helppo tehdä Revitillä ja se tuli mallissa saman tien näkyviin myös esimerkiksi lämpö-, iv-sekä sähkösuunnittelijoille sekä arkkitehdille ja rakennesuunnittelijalle. He pystyivät tarkistamaan, pitääkö heidän muuttaa vastaavasti jotain omissa suunnitelmissaan. Ilman Revitiä edessä olisi ollut piirustusten kierrätyksiä ja monia keskusteluja.”
Hän mainitsee esimerkkinä Revitin joustavuudesta myös tapauksen, jossa talotekniikkaa lisättiin vanhaan yhteystunneliin, missä kulki jo entuudestaan höyry- ja kaukolämpöputkia.
”Yhteystunneli laserkeilattiin ja syntynyt pistepilvimalli, joka paljasti vanhojen asennusten reitit. Sitten malli siirrettiin Revittiin. Sen avulla uudet asennukset saatiin sovitettua yhteen vanhojen kanssa. Ilman Revitiä tämä ei olisi onnistunut ilman tarkkoja katselmuksia ja mittauksia paikan päällä.”
Ilman Revitiä edessä olisi ollut piirustusten kierrätyksiä ja monia keskusteluja.
Apua asennukseen ja ylläpitoon
Revit on mallinnuksessaan niin yksityiskohtainen, että se näyttää ja identifioi esimerkiksi yksittäiset venttiilit ja niiden virtaussuunnat.
”Tästä on apua niin asennusvaiheessa kuin ylläpidossakin, kun venttiilien sijainnit voidaan tarkasti jäljittää”, Pajuniemi huomauttaa.
”Teimme Revitissä myös hybridilämmitysjärjestelmän lämmönjakohuoneesta havainnemallin, jonka osia voi tarkastella erillään järjestelmäkokonaisuudesta. Asentajat ja ylläpidosta vastaavat näkevät, miten lämpöpumppujen, kaukolämmön ja jäähdytyksen järjestelmät on oikein rakennettu”, Harju-Säntti lisää.
Haluatko kuulla lisää?



Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi
18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.
- Vastuullisuus

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?
16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.
- Data ja digitalisaatio
- Energia

Granlund vahvistaa sähkösuunnittelua – yrityskauppa Staconin kanssa
13.06.2025 – Helsingissä toimiva haastavaan sähkösuunnitteluun keskittynyt Stacon Oy tulee osaksi Granlundia.
- Yrityskaupat

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon
10.06.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.
- Vastuullisuus

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä
05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.
- Data ja digitalisaatio
- Tuottavuus

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa
03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.
- Granlund
- Yrityskaupat

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti
02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.
- Vastuullisuus

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja
27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.
- Nimitykset

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja
19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…