Hyppää sisältöön
Laskutusohje

Laskutusohje

Laskutusohje

Hyvä yhteistyökumppanimme,

Toivomme Teidän lähettävän laskunne Granlund-konsernille ensisijaisesti verkkolaskuna. Sähköinen laskuttaminen mahdollistaa laskujenne oikea-aikaisen käsittelyn sekä säästää luontoa. 

Laskulla tulee olla selvästi esillä seuraavat tiedot:

Lataa ohje PDF:nä

Laskulla tulee olla selvästi esillä seuraavat tiedot

  • Myyjän virallinen nimi ja Y-tunnus
  • Pankkitili IBAN-muodossa sekä BIC/(SWIFT)-koodi
  • Palvelun/tavaran toimituspäivämäärä
  • Verokanta
  • Tarvittaessa merkintä myynnin verottomuudesta
  • Ostavan yrityksen virallinen nimi ja Y-tunnus
  • Jos ostavalla yrityksellä on useampi toimipaikka, maininta mihin laskutus kohdistuu (esim. laskutusosoitteessa)
  • Tuotteen/palvelun tilaajan nimi
  • Kustannuspaikka, projekti tai osaprojektikoodi (tämä kohta koskee ainoastaan projektilaskuja)
  • Muut tilattaessa annetut lisätiedot

Huomioittehan maksuehtomme, joka on vähintään 30 päivää.

Verkkolaskuosoitteet

Lista Granlund-konsernin verkkolaskuosoitteista löytyy alempana.

Laskut sähköpostitse

Ensisijainen laskujen lähetysmuoto on verkkolasku. Tarvittaessa voitte lähettää laskut myös pdf-muotoisina. Lisätietoja laskujen muotovaatimuksista löytyy osoitteesta https://www.granlund.fi/ota-yhteytta/.

Laskut paperisena

Lähtökohtaisesti emme vastaanota paperilaskuja ja saatamme palauttaa ne lähettäjälle.

Maksumuistutukset

Mahdolliset maksumuistutukset pyydämme lähettämään sähköpostitse osoitteeseen talous@granlund.fi tai laskutettavan yrityksen viralliseen toimipisteeseen. Toimipaikkakohtaiset osoitteet voi tarkistaa verkkosivuiltamme osoitteesta https://www.granlund.fi/yhteys/.

Lisätietoja: talous@granlund.fi  

Granlund-konserni, ostolaskujen vastaanottokanavat

Verkkolaskuoperaattori: Basware. Välittäjätunnus: BAWCFI22

YhtiöY-tunnusVerkkolaskutusosoite
Granlund Oy1704694-5003717046945
Granlund Häme Oy1729995-0003717299950
Granlund Saimaa Oy2519022-6003725190226
Granlund Joensuu Oy0401175-1003704011751
Granlund Jyväskylä Oy0883313-8003708833138
Granlund Pohjanmaa Oy0764555-7003707645557
Granlund Kuopio Oy0867802-7003708678027
Granlund Lahti Oy0149116-3003701491163
Granlund Oulu Oy1954314-4003719543144
Granlund Rovaniemi Oy2685163-9003726851639
Granlund Tampere Oy1108925-8003711089258
Granlund Turku Oy2687094-4003726870944
Granlund Mikkeli Oy0892064-5003708920645
Granlund Isännöinti Oy2737010-8003727370108
Kiinteistö Oy Helsingin Malminkaari 211074627-9003710746279

Mitä tietoa etsit?