Hyppää sisältöön
UutinenGranlund Designer siirtää laite-excelit eläkkeelle

Granlund Designer siirtää laite-excelit eläkkeelle

15.9.2020 – Granlund Designer pitää talotekniikan laitetiedot aina ajan tasalla ja järjestyksessä. Siitä hyötyvät suunnittelijat ja urakoitsijat, mutta myös kohteiden omistajat ja ylläpitäjät.

Aihepiiri
Data ja digitalisaatio
Jaa

Tietomanageri Timo Kotilainen Granlund Tampere Oy:sta korostaa, että Granlund Designer, selaimessa toimiva pilvipohjainen laiteluettelo-ohjelmisto, säästää jo kiinteistön suunnitteluvaiheessa kaikkien osapuolten aikaa ja hermoja.

”Granlund Designerissa suunnittelija tekee urakoitsijalle urakkatarjousta varten laiteluettelon ohjelmiston avulla. Myös urakoitsija tekee Granlund Designeriin ehdotukset laitteista, jotka hän haluaa korvata omasta mielestään vastaavilla laitteilla. Tämän jälkeen, edelleen ohjelmiston sisällä, suunnittelija voi hyväksyä ehdotuksia tai hylätä niitä, jolloin prosessi jatkuu. Lopullisen kuittauksen antava valvoja toimii myös Granlund Designerissa.”

Ero perinteiseen malliin eli loputtomasti polveileviin sähköpostikeskusteluihin ja edestakaisin viuhuviin excel-taulukkoihin on huima.

”Kaikki tapahtuu paljon mutkattomammin ja tieto on paremmin hallittavissa. Ohjelmistosta näkyy esimerkiksi se, missä vaiheessa hyväksymisissä ollaan ja mitä kohteeseen lopulta päätettiin valita. Jokaisesta kommentista ja muutoksesta jää jälki, jota pystyy seuraamaan.” 

Tieto on paremmin hallittavissa. Ohjelmistosta näkyy esimerkiksi se, missä vaiheessa hyväksymisissä ollaan ja mitä kohteeseen lopulta päätettiin valita.

Vähemmän inhimillisiä virheitä

Tuotepäällikkö Joni Oksman Granlundilta muistuttaa, että datan hallinta on asia, johon kannattaa todella panostaa. Isossa kiinteistössä on helposti tuhansia taloteknisiä laitteita. Rakennusaikana yhden vaihdettavan laitteen tiimoilta saatetaan vaihtaa kymmenenkin sähköpostia ja keskusteluun osallistuu yhtä monta ihmistä. Tiedonhallintaa vaikeuttaa osaltaan se, että rakennushankkeet voivat kestää vuosia.

”Granlund Designerin ansiosta kenenkään aika ei mene turhaan tiedon etsintään, vaan kaikkien käytössä on automaattisesti aina uusin versio laiteluettelosta.”

Osastonjohtaja Jani Savolainen Granlundilta huomauttaa, että Granlund Designerin avulla voidaan välttää myös inhimillisiä virheitä ja unohduksia.

”Kun Granlund Designeriin lisää vaikkapa pumpun, niin ohjelmisto muistuttaa automaattisesti mitä sähkötehon, nostokorkeuden ja virtaaman kaltaisia taustatietoja siitä myös tarvitaan.” 

Kaikkien käytössä on automaattisesti aina uusin versio laiteluettelosta.

Tiedot siirtyvät automaattisesti ylläpitoon

Granlund Designerista on paljon apua myös kiinteistön ylläpidossa. Tarvittavat laitetiedot siirtyvät siitä automaattisesti Granlund Manager -ylläpito-ohjelmistoon.

”Kohteen laitteet ja järjestelmät tallentuvat ’As Built’, sellaisena kuin ne todellisuudessa ovat ja niistä on helppo tehdä lopullinen dokumentti ja huoltokirja-aineisto. Järjestelmä nopeuttaa myös huoltoa. Kun esimerkiksi laite pitää vaihtaa, niin huoltomies näkee järjestelmästä jo etukäteen, minkälainen varaosa tarvitaan”, Kotilainen mainitsee.

Tarkat, yhdestä paikasta löytyvät lähtötiedot ovat tarpeen myös, kun kohteen taloteknisiä järjestelmiä joudutaan myöhemmin muuttamaan, vaikkapa kiinteistön laajentamisen tai käyttötarkoituksen muuttumisen takia.

”Granlund Designer sopii aivan erityisen hyvin isoihin kohteisiin tai kiinteistönomistajille, joilla on useita kohteita”, Oksman huomauttaa.

Haluatko kuulla lisää?

Timo Kotilainen

IM, Tietomanageri, kiinteistönpito
Granlund Tampere

Joni Oksman

Tuotepäällikkö ja tukipalvelut, Granlund Designer
Granlund Oy

Jani Savolainen

Osastonjohtaja, kiinteistöjen elinkaaripalvelut
Granlund Tampere

Granlund kasvattaa rakennuttamista yrityskaupalla

03.02.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan Rakennuttajatoimisto Venttiseiskan kanssa. Yritys työllistää 14 kokenutta osaajaa Vantaalla ja Lahdessa.

Uutinen

Granlund on Vuoden Tiedolla Johtaja

23.01.2026 – Granlund palkittiin Vuoden Tiedolla Johtaja -palkinnolla Bondata-gaalassa.

Uutinen

Granlund uudisti organisaatiotaan

20.01.2026 – Granlund Helsingin organisaatiouudistuksen tavoitteena on hyvä johtaminen ja matala hierarkia.

Uutinen

Saku Purhonen vetämään Granlund Mikkelin rakennuttamista ja valvontaa

19.01.2026 – Granlund Mikkelin osastonjohtajana aloittanut Saku Purhonen tuo taloon vahvaa osaamista etenkin teollisuuden vaativien rakennushankkeiden projektijohtamisesta.

Uutinen

Granlund Isännöinti Oy osaksi Ehta Isännöintiä

03.12.2025 – Vuodesta 2020 osana Granlund-konsernia toiminut Granlund Isännöinti Oy siirtyy osaksi Ehta Isännöintiä.

Uutinen

Granlund jakaa maksutta valmiin tietomallinnuspohjan – tukee uuden rakentamislain vaatimuksia

02.12.2025 – Granlundin sivuilta ladattava Revit-tietomallipohja tuo kansallisesti vakioidut talotekniikan tietosisällöt valmiina jokaisen suunnittelijan käyttöön. Granlund haluaa mallin jakamisen myötä edistää rakennusalan…

Uutinen

Uutta tietoa mallintamisen keinoista betonirakenteiden kuivumisen varmistamiseen

28.11.2025 – Betonirakenteiden kosteudenhallinta epäonnistuu usein toteutuksen aikana, ja myös suunnittelussa pitäisi pystyä ennakoimaan paremmin haastavien rakenneratkaisujen vaikutusta betonin kuivumiseen. Granlundin rakennusfysiikan…

Uutinen

Palkitsimme vuoden 2025 opinnäytetyöt

26.11.2025 – Aiheina näkyivät datan hyödyntäminen asiakassuhteiden hallinnassa, ympäristövastuullisuuden edistäminen sekä yläpohjarakenteet muuttuvissa ilmasto-olosuhteissa.

Uutinen

Rakennesuunnittelun liiketoiminnassa jo lähes 80 asiantuntijaa

07.11.2025 – Granlundin rakennesuunnittelun liiketoiminta on jatkanut vakaata kasvua, ja vuoden aikana on rekrytoitu kymmeniä uusia osaajia. Nyt kokemuksen rinnalle haetaan lisää…

Uutinen

Mitä tietoa etsit?