Hyppää sisältöön
UutinenGranlund Lahti tukee suunnistusta

Granlund Lahti tukee suunnistusta

3.4.2020 – Poikkeuksellisista oloista huolimatta liikunta ja urheilu jatkuvat. Lahden Suunnistajat ja Granlund Lahti Oy ovat solmineet kaksivuotisen yhteistyösopimuksen, jonka ansiosta seura voi ylläpitää ja kehittää toimintaansa.

Aihepiiri
Vastuullisuus
Jaa

Granlund Lahti Oy:n toimitusjohtaja Pertti Ihalainen kertoo seuranneensa LS -37:n esimerkillistä toimintaa jo monen vuoden ajan ja hän nostaa suunnistuksen roolin esiin nyt erityistilanteessa.

”Toiminnassa on huomioitu eritasoiset ja -ikäiset ryhmät ja tekemisessä on hyvä iloinen meininki. Vallitsevassa haastavassa harrastustilanteessa olette pystyneet tarjoamaan omatoimiharjoituksia, joista haluamme erityisesti tukea lasten ja lapsiperheiden omatoimisuunnistuksia. Nyt on hyvä päästä ulos ja löytää jotakin mielekästä tekemistä”, Ihalainen kertoo.

Granlundin ja LS-37:n arvot kohtaavat mm. ympäristön huolehtimisen, hyvinvoinnin edistämisen, vastuullisuuden ja yhteisöllisyyden osalta, joten yhteistyön aloittaminen on luontevaa.

”LS -37 on huippusuunnistusseura, jonka toiminta on näkyvää ja vastuullista. Viime vuoden urheilugaalassa LS:lle myönnetty Vuoden urheiluseura -palkinto kertoo toiminnan laadusta”, Ihalainen hehkuttaa.

Dinosuunnistus Pikkuvesijärvellä ja Lanupuistossa on yhteistyön ensimmäinen näkyvä elementti. Dinosuunnistus sopii hyvin kaikenikäisille kuntoilijoille, vaikka se onkin suunnattu lapsille. Koululaisrastien ja dinosuunnistuksen kartat voi tulostaa ilmaiseksi seuran kotisivuilta löytyvistä uutislinkeistä.

Haluatko kuulla lisää?

Pertti Ihalainen

Aluejohtaja
Granlund Lahti

Jari Innanen Granlundin hallitukseen

26.03.2026 – Jari Innanen tuo hallitukseen vahvaa näkemystä datakeskussektorilta.

Uutinen

Turo Tinkanen vahvistamaan Granlundin data- ja AI-kehitystä

24.03.2026 – Granlundin tietohallintojohtajana elokuussa aloittava Turo Tinkanen tuo Granlundille vahvaa digitaalisen kehittämisen osaamista. Hänellä on pitkä kokemus kiinteistö- ja rakennusalan datakehityksestä.

Uutinen

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin

24.02.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.

Uutinen

Granlund jatkaa Niuvanniemen sairaalan uudisrakennuksen suunnittelukilpailun toiseen vaiheeseen

12.02.2026 – Granlundin ja Olla Arkkitehtien ehdotus Niityllä eteni kahden parhaan joukkoon kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Niuvanniemen sairaalan suunnittelukilpailussa.

Uutinen

Granlundin vahva kasvu jatkui – vuoden aikana 200 uutta työntekijää

11.02.2026 – Granlund saavutti lähes 19 % kasvun kiinteistö- ja rakennusalan haastavana jatkuneessa markkinatilanteessa. Useita yrityskauppoja tehtiin eri suunnittelualoilla, rakennuttamisessa ja ohjelmistoissa.

Uutinen

Sähkövoimatekniikan konkari Eeva Walden laajentaa palveluvalikoimaa Granlundilla

05.02.2026 – Granlund tarjoaa jatkossa sähkönsiirtoon liittyvää suunnittelua, konsultointia ja rakennuttamista. Kokonaisuutta luotsaa Eeva Walden, joka varmistaa, että projektit viedään tehokkaasti maaliin.

Uutinen

Granlund kasvattaa rakennuttamista yrityskaupalla

03.02.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan Rakennuttajatoimisto Venttiseiskan kanssa. Yritys työllistää 14 kokenutta osaajaa Vantaalla ja Lahdessa.

Uutinen

Granlund on Vuoden Tiedolla Johtaja

23.01.2026 – Granlund palkittiin Vuoden Tiedolla Johtaja -palkinnolla Bondata-gaalassa.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?