Granlund on mukana Yrityskylässä
20.9.2019 – Tulevaisuuden talotekniikka tulee pian tutuksi ysiluokkalaisille Yrityskylä Yläkoulu Helsinki-Vantaalla, kun Aro Systems, Granlund ja NIBE lähtevät mukaan Yrityskylään ensimmäisinä talotekniikka-alaa edustavina yrityksinä.
Yrityskylä on työelämän ja talouden peliareena, jossa yhdeksäsluokkalaiset johtavat tiimeinä yritystä kansainvälisten markkinoiden pyörteissä. Voittajatiimi on se, jonka johtamana yritys pärjää markkinoilla parhaiten ja jolla on paras maine. Yrityskylä Yläkoulu tavoittaa 40 prosenttia Suomen yhdeksäsluokkalaisista.
Aro Systems, Granlund ja NIBE toimivat Yrityskylä Yläkoulussa kuvitteellisena SmartBuilding-yhtiönä. Mukan yhteistyössä ovat myös LVI-alan järjestöt.
”Yrityskylät ovat erittäin vaikuttavia kokemuksia ja olemme innoissamme siitä, että pääsemme esittelemään alaa näin konkreettisesti nuorille”, kommentoi Anne Valkama Suomen LVI-liitto SuLVI ry:stä.
Digitaalisessa pelissä yhdeksäsluokkalaisista koostuva johtoryhmä suunnittelee, valmistaa, myy ja toteuttaa talotekniikka-alan paketteja kuvitteellisille asiakkaille Suomeen ja Ruotsiin.
”Yrityskylän tavoitteena on esitellä mahdollisimman monipuolisesti erilaisia aloja nuorille. Alkava yhteistyö vahvistaa entisestään tämän tavoitteen toteutumista”, kommentoi Yrityskylän kumppanuuspäällikkö Tiina Solas.
Tulevaisuuden osaajia talotekniikka-alalle
Talotekniikka-ala työllistää Suomessa tuhansia ammattilaisia ja viime vuosina alalla on ollut kova pula osaavista työntekijöistä. Ala digitalisoituu, tekniikat kehittyvät ja innovaatiot valtaavat alaa.
”Talotekniikka-ala tarjoaa todella hienoja työmahdollisuuksia. Halusimme lähteä mukaan Yrityskylään, koska näitä mahdollisuuksia ei selvästi tunneta tarpeeksi hyvin nuorten keskuudessa. Toivottavasti mahdollisimman moni nuori innostuisi talotekniikasta, älykkäistä rakennuksista ja tehokkaista energiaratkaisuista! Meillä Granlundilla on töitä tarjolla alan nuorille lupauksille”, sanoo Granlundin henkilöstöjohtaja Minna Lappalainen.
Haluatko kuulla lisää?


Minna Huuhka
Granlund vahvistaa Granlund Managerin kehittämistä
04.11.2026 – Granlund Manager -ohjelmiston tarina jatkuu itsenäisenä Granlundin tytäryhtiönä. Tavoitteena on mahdollistaa kasvu- ja kansainvälistymistavoitteet.
Granlundin rakennesuunnittelu kasvaa vauhdilla – sadas suunnittelija aloittaa marraskuussa
02.11.2026 – Granlundin rakennesuunnittelun liiketoiminnassa juhlitaan tärkeää virstanpylvästä, kun asiantuntijoiden määrä nousi marraskuun alussa sataan. Jatkossa kasvussa keskitytään nuorten osaajien rekrytointiin.
- Suunnittelu
Kestävän rakentamisen ohjeita datakeskuksille
28.10.2026 – Suomeen suunnitellaan enemmän datakeskuksia kuin koskaan aikaisemmin, ja keskustelu aiheesta käy vilkkaana. Tuore asiantuntijajulkaisumme käy läpi, miten datakeskus voidaan rakentaa…
- Energia
- Vastuullisuus
Granlund vahvistaa vastuullisuuspalveluitaan
05.10.2026 – Granlund vahvistaa rooliaan kiinteistö- ja rakennusalan vastuullisuuden edelläkävijänä rekrytoimalla joukon erittäin kokeneita ympäristöluokitusten ja elinkaariohjauksen ammattilaisia.
- Konsultointi
- Vastuullisuus
Rakennuttajatoimisto Venttiseiska fuusioitui osaksi Granlundia
02.10.2026 – Yrityskauppa tehtiin alkuvuodesta, sulautuminen valmistui 1.10.2026. Tavoitat tutut rakennuttamisen asiantuntijat nyt Granlundilta.
Granlund laajentaa konsultoinnin palveluitaan kolmella kokeneella asiantuntijalla
02.10.2026 – Vesa Klemettilä, Tuomas Hietala ja Viljo Lindstén tuovat Granlundille osaamista, joka laajentaa palveluita teknisessä kiinteistöjohtamisessa, kiinteistöstrategioissa, varainhoidossa ja dataohjattussa päätöksenteossa.
- Nimitykset
Pekka Metsille kunniamaininta Vuoden 2026 Tate-teko -kilpailussa
01.10.2026 – Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi on palkittu kunniamaininnalla ensimmäistä kertaa järjestetyssä Vuoden Tate-teko -kilpailussa. Tunnustus luovutettiin FinnBuild-messuilla keskiviikkona 30.9.
- Granlund
Tatu Silventoinen tuo kiinteistösijoitusmarkkinasta osaamista Granlundille
17.09.2026 – Kokenut kiinteistökehitysjohtaja tulee kehittämään palveluja kiinteistösijoitusmarkkinan murroksessa.
- Nimitykset
Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan Anna-Riikka Pehkonen-Ollilan johdolla
14.09.2026 – Ympäristönäkökulmat ovat yhä merkittävämpi osa suuria teollisuushankkeita. Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan kehittämällä talon YVA- ja ympäristöosaamista kokeneen ympäristöasiantuntijan johdolla.
- Nimitykset
- Vastuullisuus