Valovisioita-kilpailun voittajat valittu
2.2.2021 – Granlundin valaistussuunnittelun 20-vuotista taipaletta juhlistanut Valovisioita-kilpailu päättyi. Voittajakohteiksi valittiin Kanneltalo ja Järvenpään vesitorni.

Miten juhlavuotta voidaan juhlistaa silloin, kun tapahtumia ei juuri voi järjestää ja kaikki tekevät etätöitä? Tätä pohdittiin Granlundin valaistussuunnittelun tiimissä viime vuonna, kun yksikön 20 vuoden rajapyykki täyttyi.
”Halusimme tehdä jonkin eleen, joka ilahduttaisi ja hyödyttäisi ihmisiä. Päätimme järjestää kilpailun, joka olisi avoin kaikille. Pyysimme lähettämään valokuvia paikoista, jotka kaipaisivat parempaa tai kauniimpaa valaistusta. Voittajapaikoiksi valitut kohteet saisivat lahjaksi sitä, mitä me parhaiten osaamme: valovisioita. Juhlinta sujui siis työn merkeissä”, nauraa Granlundin valaistussuunnittelija Sanna Forsman.
Valoa Järvenpään vesitorniin ja kauneutta Kannelmäen keskukseen
Sosiaalisessa mediassa pyörinyt kampanja keräsi useita ideoita erilaisista paikoista, joihin voitaisiin vaikuttaa valolla. Valaistussuunnittelun tiimi valitsi lopulta voittajapaikoiksi Helsingin Kannelmäen Kanneltalon ja Järvenpään vesitornin. Kohteiden haluttiin olevan julkisia ja sellaisia, että valaistussuunnittelusta olisi toteutuessaan iloa monille ihmisille.
”Järvenpään vesitorni on uskomattoman upea arkkitehtoninen kohde. Valolla siihen voitaisiin tuoda uudenlaista kauneutta, joka myös näkyy kauas”, Forsman sanoo.
“Vesitorniin ollaan toivottukin valaisua kaupunkilaisten taholta. Tosi hienoa, että saimme ammattilaisten ideoita Granlundilta lahjaksi!” kommentoi toimitusjohtaja Ari Kaunisto Järvenpään Vedestä.

Vesitorni tosiaan näkyy pitkälle, mutta sen vierellä ei usein liikuta.
Toiseksi kohteeksi valittiin keskeinen kohtaamispaikka, jossa on aina paljon ihmisiä. Kanneltalolta löytyy palveluita, asema on aivan vieressä ja ihmisiä on liikkeellä koko ajan.
”Kun tällaisessa kohteessa mietitään, mitä valaistuksella voisi tehdä, kysymys on enemmän ihmisten elinympäristön parantamisesta. Suunnitelmassa halusimme tuoda valoa, väriä ja myös hyötyä kävijöille, esimerkiksi valon avulla korostaa mistä löytyy nuorisotalo tai mistä mennään kirjastoon”, Forsman kertoo.
Valovisio on inspiroiva lahja tulevaan
Voittajakohteet saivat palkinnoksi valaistuskonseptit, jotka esiteltiin kohteiden hallinnoiville tahoille. Lisäksi kohteiden ilmoittajat palkittiin erikseen. Kohteisiin tehdyt valovisiot ovat suunnitelmia, jotka toimivat inspiraationa ja joita tahot voivat halutessaan hyödyntää. Esimerkiksi Kanneltaloon ideoitiin projisoitavia väri- ja kuviovaloja, joita voi vaihtaa tapahtumien mukaan. Kanneltalon johtaja Ia Pellinen olikin innoissaan saadusta palkinnosta:
“Ammattitaidolla tehty suunnitelma on älyttömän hieno homma; hyvin silmiä avaava ja meille iso apu! Suunnitelmassa oli sellaista, jota varmasti toteutetaan. Hirveän ilahduttava yllätys!”

Haluatko kuulla lisää?


Työsuhdepyörä toteutti haaveen
09.06.2022 – Työmatkan kulkupelin valinnalla on iso vaikutus hiilidioksidipäästöihin. Kun granlundilaiset polkevat töihin, pienenee myös Granlundin hiilijalanjälki.
- Työnantajakuva

Granlund Saimaa ja Imatran Arkkitehtuuritoimisto yhdistyvät
01.06.2022 – Granlund Saimaa vahvistaa arkkitehtiosaamistaan Imatralla ostamalla koko Imatran Arkkitehtuuritoimisto Oy:n osakekannan.
- yrityskaupat

Granlund Kuopion kova osaaminen rakennusautomaatiossa kerää kiitosta
04.05.2022 – Rakennusautomaation rooli korostuu energiatehokkuudessa ja hyvien sisäolosuhteiden ylläpidossa. Granlund Kuopiossa automaation suunnittelusta vastaa rautainen tiimi.
- Kiinteistöjohtaminen

”Tylsää tekemistä ei tarvitse pelätä” – Rakennusalan moniottelijat viihtyvät Korjausrakentamisen osastolla
29.04.2022 – Granlundin Korjausrakentamisen osastolla saa todella kattavan läpileikkauksen rakennusalasta Suomessa. Työhön saa tukea osaavilta ja avuliailta työkavereilta ja tiimiläisten ammattitaitoa arvostetaan…
- Työnantajakuva

Neljä rahanarvoista ohjetta – onnistunut energiaremontti säästää heti juoksevia kuluja
26.04.2022 – Liian hyvältä kuulostavat myyntipuheet ovat hälytysmerkki energiaremonttia suunniteltaessa.
- Energia

Millainen on hyvä pomo?
21.04.2022 – On tärkeää, että jokaisella on hyvä pomo, joka saa kaikki tiiminsä jäsenet loistamaan. Mutta voiko olla, että jonkun ei kannattaisi…
- Työnantajakuva

Granlundin hallitukseen kovan luokan vahvistukset
07.04.2022 – Keith Silverang ja Anders Stenbäck tuovat Granlundin hallitukseen vahvaa osaamista digitaalisuudesta, käyttäjälähtöisistä palveluista ja kansainvälistymisestä.
- Nimitykset

Granlund Mikkeli Oy ja Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy yhdistyvät
29.03.2022 – Granlund Mikkeli Oy ostaa mikkeliläisen Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy:n ja tarjoaa jatkossa yhä kattavammin suunnittelupalveluja.
- yrityskaupat

Mahdollisuus vaikuttaa hiilineutraalin yhteiskunnan rakentamiseen
24.03.2022 – Granlundilaiset etsivät rakennushankkeissa konkreettisia ratkaisuja kiinteistöjen energiatehokkuuden ja hiilineutraaliuden parantamiseen. Haluaisitko sinä tehdä työtä, joka vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillintään joka päivä?
- Vastuullisuus