Hyppää sisältöön
UutinenGranlund laajenee yrityskaupoilla Paimiossa, Lahdessa ja Mikkelissä

Granlund laajenee yrityskaupoilla Paimiossa, Lahdessa ja Mikkelissä

22.6.2021 – Yrityskauppojen myötä konserniin tulee yli 20 uutta asiantuntijaa niin talotekniikkasuunnitteluun, rakennuttamiseen, valvontaan kuin määrä- ja kustannuslaskentaan.

Granlund-konserni laajentaa toimintaansa usealla yrityskaupalla. Granlund Oy hankkii talotekniikan rakennuttamiseen ja valvontaan sekä määrä- ja kustannuslaskentaan erikoistuneen VA Optimate Oy:n osakekannan, Granlund Mikkeli Oy paikallisen LVI-suunnitteluun keskittyvän Insinööritoimisto HTTC Oy:n osakekannan sekä Granlund Lahti Oy WE Sähkö Oy:n osakekannan.

”Meillä on tavoitteena kasvaa sekä hyvin kohdennetuilla yritysostoilla että kasvamalla orgaanisesti. Näiden yrityskauppojen myötä Granlund-konserni vahvistaa paikallista talotekniikan palvelutarjontaansa Mikkelin, Lahden ja Turun seudulla”, Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi taustoittaa.

Granlund työllistää tällä hetkellä reilut 1000 kiinteistö- ja rakennusalan asiantuntijaa. Vuoteen 2025 mennessä konsernilla on tavoitteena tuplata nykyinen, 103 M€ liikevaihto.

VA Optimate Oy on vuonna 2013 perustettu yritys, joka työllistää 14 talotekniikan rakennuttamiseen ja valvontaan sekä määrä- ja kustannuslaskentaan erikoistunutta asiantuntijaa. Toiminta painottuu Varsinais-Suomeen ja pääkaupunkiseudulle. Yritys tuo Granlundille ainutlaatuista kokemusta erityisesti urakoinnin rajapinnasta.

Insinööritoimisto HTTC Oy on vuonna 2013 perustettu LVI-suunnitteluun ja -konsultointiin erikoistunut insinööritoimisto, joka työllistää viisi asiantuntijaa. Yrityskaupan myötä Granlund Mikkeli Oy avaa suunnittelutoiminnan, sillä reilu vuosi sitten perustettu toimipiste on erikoistunut nykyisin rakennuttamiseen ja valvontaan.

WE Sähkö Oy on vuonna 2000 perustettu sähkösuunnitteluun erikoistunut yritys, joka työllistää neljä asiantuntijaa. Yrityskaupan myötä Granlund Lahti Oy tulee muodostamaan Päijät-Hämeen alueen vahvimman talotekniseen suunnitteluun ja konsultointiin keskittyvän yrityksen.

Kaikki kolme uutta konserniyritystä sulautuvat Granlundiin tulevan puolen vuoden aikana. Konserniin tulee yrityskauppojen myötä yli 20 uutta asiantuntijaa.

Erilliset yrityskauppatiedotteet ovat luettavissa uutisista.

Lisätietoja:

Pekka Metsi, toimitusjohtaja, Granlund Oy, 040 529 6509, pekka.metsi@granlund.fi

Lue lisää uutisiamme

Granlund mukana uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittajatiimissä

12.09.2025 – Helsingin Eteläsatamaan rakennettavan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailu huipentui 11. syyskuuta. Granlund on mukana kilpailun voittaneessa JKMM Arkkitehtien suunnitteluryhmässä.

Uutinen

Granlund on Vuoden 2025 sähkösuunnittelija

11.09.2025 – Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry ja Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry valitsivat Granlundin Vuoden sähkösuunnittelijaksi.

Uutinen

Kim Hagman aloittaa Granlundin talousjohtajana

10.09.2025 – Granlundin uusi talousjohtaja (CFO) on FCG:ltä siirtyvä Kim Hagman. Hänessä yhdistyy kira-alan, projektiliiketoiminnan ja laskennan vahva osaaminen.

Uutinen

Läpinäkyvyyttä datakeskussektorille

08.09.2025 – Datakeskusten sähköveron muutosta ei tehty onneksi hätiköiden, vaan hallitus selvittää investointien vaikutukset talouteen, verotuloihin ja työllisyyteen. Näin päätöksiä voidaan tehdä…

Blogi

Yhteistyöllä ja tekoälyllä vauhtia rakentamisen tuottavuuteen

05.09.2025 – Data ja tekoäly tarjoavat merkittäviä mahdollisuuksia ohjata rakentamisen kustannuksia, päästöjä ja aikatauluja entistä tarkemmin ja hallitummin. Kunhan data on kunnossa.

Blogi

Talotekniikkadatan tarve kasvaa rakentamisessa

03.09.2025 – Talotekniikkaan liittyvä data heijastuu rakentamisen tuottavuuteen, kustannuksiin, hiilijalanjälkeen ja laatuun. Miksi juuri talotekniikkadatalla on niin suuri merkitys?

Blogi

Granlund teki yrityskaupan Kauto Nikulainen arkkitehtien kanssa

02.09.2025 – Granlundin arkkitehtisuunnittelu kasvaa yli 100 arkkitehtiin. Kauto Nikulainen arkkitehtien yrityskaupan myötä arkkitehtisuunnittelu laajenee pääkaupunkiseudulle.

Uutinen

Miten tila voi tukea neuvottelutilannetta?

25.08.2025 – Neuvotteluhuone ei ole vain paikka palavereille – se on myös tila, jossa syntyy sopimuksia, ratkaistaan konflikteja ja rakennetaan yhteistä ymmärrystä.…

Blogi

Konkreettisia ohjeita talotekniikan kiertotalouteen

15.08.2025 – Alan yhteishanke selvitti, miten kiertotalous mahdollistetaan talotekniikka-alalla. Tarjolla on tutkittua tietoa ja konkreettisia ohjeita. Granlund toimi hankkeen konsulttina.

Uutinen

Suomalaiset asiantuntijat suunnittelevat Ukrainaan sairaalakonseptin

14.08.2025 – Suomalaisista sairaalasuunnittelun asiantuntijoista muodostuva IHDA-allianssi suunnittelee Ukrainaan yleissairaalan mallia.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?