Granlund teki 2020 hyvän tuloksen koronasta huolimatta
18.3.2021 – Granlund teki vuonna 2020 hyvän tuloksen. Uudella strategiakaudella tavoitellaan 200 M€ liikevaihtoa

Korona vaikutti markkinaan eniten pääkaupunkiseudulla
Granlundin liikevaihto kasvoi 13 % edellisvuodesta ollen 103,3 M€ (91,6 M€). Konsernin liikevoitto oli 11,7 M€. Vuodelle 2020 asetettu liikevaihtotavoite saavutettiin ja uuteen strategiakauteen lähdettiin vahvana.
Granlund-konserni selvisi koronavuodesta kokonaisuudessaan hyvin. Etätyömalliin siirryttiin vuosi sitten yllättävän joustavasti. Korona vaikutti markkinaan eniten pääkaupunkiseudulla, mutta monissa Granlundin alueyhtiöissä vuosi mentiin normaalissa tai jopa paremmassa vauhdissa.
”Korona muutti markkinaa, mutta pystyimme erityisosaamisellamme kompensoimaan perusinvestointien hidastumisen. Hyvät kanta-asiakkuudet, jatkuvien palvelujen ja ohjelmistojen vahvistuminen sekä vilkas toiminta etenkin suurimmissa alueyhtiöissämme johti siihen, että vuosi saatiin paremmin pakettiin kuin keväällä osattiin odottaa”, kommentoi toimitusjohtaja Pekka Metsi.
Granlundin henkilöstömäärä kasvoi 2020 aikana 101:llä ollen vuoden lopussa 1095 henkeä. Jokavuotiseen tapaan kaikki granlundilaiset ovat mukana tulospalkkiojärjestelmässä, ja palkkioita maksetaan yhteensä 5,5 M€.
”Granlund-jengille vuosi oli haastavampi kuin moni edellinen. Kysynnän nihkeys syksyllä aiheutti huolta, mutta hienosti porukkamme pärjäsi vaikeammassakin markkinassa. Suuri kiitos tsempistä niin omille asiantuntijoillemme kuin asiakkaillemme”, Metsi kommentoi.
Uusi strategia tähtää vuoteen 2025
Granlundin uusi strategia lanseerattiin keväällä 2020. Tavoitteena on parantaa alan tuottavuutta ja toimintamalleja, panostaa ympäristövastuullisiin ratkaisuihin, olla alan paras työpaikka sekä kansainvälistyä. Tarkoitus on tuplata nykyinen 100 M€ liikevaihto vuoteen 2025 mennessä. Vastuullisuus korostuu niin omassa kuin asiakkaiden liiketoiminnassa. Granlund asetti itselleen tavoitteen olla hiilineutraali jo vuoden 2021 aikana ja liittyi myös Net Zero Carbon Building -sitoumukseen.
Viime vuonna konserni laajeni neljällä yrityskaupalla, joita tehtiin Mikkelissä, Rovaniemellä ja Kajaanissa. Helsingissä laajennuttiin isännöintiliiketoimintaan. Granlund Oy uudisti vuodenvaihteessa palvelurakenteensa ja samalla Granlund Consulting Oy sulautui emoyhtiöön. Uudistuksen taustalla on uusi strategia ja tavoitteena on panostaa vahvemmin jatkuviin palveluihin, energiaratkaisuihin sekä tuottavuuden kehittämiseen datan avulla. Samalla talotekniikan roolia halutaan vahvistaa rakennusprosessissa ja tuoda erityisosaamista vahvemmin mukaan toimintaan.
Liiketoiminta kehittyi positiivisesti
Projektiliiketoiminnassa oli vuoden 2020 aikana vahvaa sektorikohtaista vaihtelua. Päivittäistavarakaupoissa investointitahti oli syksyllä jopa normaalia kiivaampi, mutta hotelli-, matkailu- ja toimitilaprojektien aloitukset vähenivät. Vahvistumista oli mm. datakeskus- ja energialiiketoiminnassa sekä korjausrakentamisessa. Rakennuttamisen ja valvonnan palveluja vahvistettiin useissa Granlundin toimipisteissä ja korjausrakentamisen palvelut nähdään yhtenä vahvimmista kehitysalueista.
Ohjelmistoliiketoiminnassa kiinteistöjohtamisen prosessien digitalisointi etenee vauhdilla. Tiedolla johtaminen otetaan kiinteistöjen ylläpidossa ja energiajohtamisessa tosissaan, ja tehostamisvaatimukset saavat yhä useammat toimijat panostamaan tiedon jakamiseen ja hyödyntämiseen.
Konsultoinnissa mm. energiatehokkuushankkeille ja energiajohtamiselle oli paljon kysyntää. Asiakkaiden hiilineutraaliustavoitteet lisäsivät puolestaan ympäristö- ja energiakonsultoinnin tarvetta. Hiilijalanjalanjälki tulee mukaan päätöksentekoon yhä vahvemmin. Suomen kiinteistökaupoissa päästiin syksyllä hitaan kevään ja kesän jälkeen lähes normaaliin Due Diligence -toiminnan volyymiin.
Innovaatio- ja kehitystoimintaan panostettiin 6,1 M€, joka on noin 6 % konsernin liikevaihdosta. Toiminnassa korostuivat uusien teknologioiden soveltaminen sekä datan virtaaminen ja hyödyntäminen koneoppimisen ja tekoälyn avulla. Digital Twin -ratkaisut olivat yksi tärkeimmistä kehitysalueista.
Tutustu Granlundin vuosikertomukseen
Lisätiedot
Toimitusjohtaja Pekka Metsi, Granlund, 040 529 6509, pekka.metsi@granlund.fi
Mediamateriaalit: Minna Huuhka, viestintä- ja markkinointipäällikkö, Granlund, 040 567 3938, minna.huuhka@granlund.fi
Haluatko kuulla lisää?


“Perhevapaa on tänä päivänä itsestään selvää myös isille” – Granlund myötäelää perheellisen arjessa mukana
07.06.2023 – Perhevapaan pitäminen on tehty Granlundilla helpoksi. Riittää, että asiasta ja ajankohdasta ilmoittaa ajoissa omalle esihenkilölle. Työt saadaan järjestymään kyllä.
- Työnantajakuva

Ilmastopaneelin puheenjohtaja Markku Ollikainen vastaa Energiaseminaarin yleisön kysymyksiin
01.06.2023 – Hiilinielut, pienydinvoima ja vesivoima kiinnostivat Energiaseminaarin yleisöä 24.5. Markku Ollikainen vastaa nyt kysymyksiin, joita emme ehtineet käsitellä suorassa lähetyksessä.
- Energia

Energiaseminaarin skenaarioita: miten energian hinnoittelu muuttuu, ja miten kulutusjousto tulee näkymään?
01.06.2023 – Granlundin Energiaseminaarissa 24.5. kuultiin erittäin kiinnostavia puheenvuoroja, jotka herättivät niin paljon keskustelua ja kysymyksiä yleisössä, että emme ehtineet vastat kaikkiin…
- Energia

Markkinatutkimus: kiinteistösijoittajat muita edellä rakennushankkeiden ympäristövastuullisuudessa
24.05.2023 – Granlundin toteuttaman ympäristövastuullisuuden markkinatutkimuksen mukaan selkeitä ympäristötavoitteita asetetaan rakennushankkeille harvoin, ja myös niiden toteutumisen seurannassa olisi kehitettävää.
- Vastuullisuus

Tutkimus: Laadukkaan tiedon puute kiinteistö- ja rakennusalan digitalisaation esteenä
24.05.2023 – Kiinteistö- ja rakennusalan digitalisoituminen vaatii panostuksia ja muutos on ollut hidasta, selviää Granlundin toteuttamasta Kiinteistö- ja rakennusalan digitaalinen kyvykkyys -tutkimuksesta.
- Data ja digitalisaatio

Laitetarkistukset pidentävät laitekannan elinkaarta sairaaloissa ja ammattikeittiöissä
23.05.2023 – Laitetarkistukset antavat puolueetonta ja ajantasaista tietoa, onpa kyse laiteluettelon päivittämisestä, laitteen elinkaaren pidentämisestä tai energiatehokkuuden parantamisesta. Samalla löytyy mahdollisuuksia sairaalan…
- Ylläpito

Miten kiinteistöjen arvo säilytetään vuokralaisten silmissä?
17.05.2023 – Liike- ja toimistotiloja jää yhä enemmän tyhjilleen, kun vuokralaiset haluavat jatkossa karsia vuokralla pitämiään tiloja. Asiantuntijamme antaa vinkit vuokratilojen arvon…
- Kiinteistöjohtaminen
- Tuottavuus

Miten tunnistat pätevän kuntotutkijan ja tilaat laadukkaan kuntoarvion?
11.05.2023 – Molempiin kysymyksiin saat vastaukset korjausrakentamisen asiantuntijoiltamme, jotka ovat erikoistuneet niin kevyempiin kuntoarvioihin kuin kattaviin kuntotutkimuksiin. Tässä viisi vinkkiä työn tilaajalle!
- Kiinteistöjohtaminen
- Korjausrakentaminen
- Ylläpito

Kiinteistön energiakatselmus on energiatehokkuuden navigaattori
10.05.2023 – Tiedätkö mihin kaikkeen kiinteistössäsi kuluu energiaa? Entä miten energiankulutusta kannattaisi leikata? Aloita navigointi kohti fiksua energiatehokkuutta energiakatselmuksesta.