Granlund laajentaa isännöintialalle: Otamme vastuun taloyhtiön koko elinkaaresta
6.5.2020 – Granlund-konserni suuntaa isännöintialalle ostamalla kokeneen helsinkiläisen isännöintiyhtiö Talohallinnan liiketoiminnan. Yrityskaupan myötä Talohallinta muuttuu Granlund Isännöinti Oy:ksi ja liittyy osaksi Granlund-konsernia.

Uuden aluevaltauksen taustalla on Granlundin vahva talotekniikan, energiatehokkuuden ja korjausrakentamisen osaaminen. ”Haluamme viedä suurissa kiinteistökohteissa ja rakennushankkeissa kertynyttä osaamistamme sekä teknologisia ratkaisuja nyt myös taloyhtiöiden käyttöön”, kertoo Pekka Metsi, Granlund Oy:n toimitusjohtaja. Yhtiön tavoitteena on myös vahvistaa jalansijaa palveluliiketoiminnassa.
Uutta liiketoiminta-aluetta Granlundilla luotsaa aiemmin Isännöintiliittoa 15 vuotta johtanut Tero Heikkilä. “Yhdistämme 50 vuotta isännöintikokemusta ja 60 vuotta kiinteistö- ja rakennusalan asiantuntemusta taloyhtiöiden hyväksi”, hän sanoo. “Pystymme tarjoamaan taloyhtiöille osaamisen ja resurssit koko elinkaaren hallintaan – arkipäivän sujumisesta taloyhtiön arvon kehittymiseen. Toteutamme sen muutoksen, jota taloyhtiöt ovat odottaneet”.
Talohallinnan nykyinen toimitusjohtaja Matti Nieminen siirtyy isännöinti ja tekniikka -liiketoiminnasta vastaavaksi johtajaksi ja pysyy osakkaana. Muut omistajat Kari Lairila ja Petri Lampinen jatkavat osakkaina. Yrityskauppa astuu voimaan välittömästi ja Talohallinnan 28 työntekijää siirtyvät Granlundille vanhoina työntekijöinä.
Tiedolla johtaminen osaksi arkea ja korjausvelat saataviksi energiatehokkuudella
Isännöintipalvelun myötä Granlund tuo tiedon hyödyntämisen yhä vahvemmin taloyhtiöiden päätöksentekoon. “Tuomme kaikkiin asiakastaloyhtiöihimme Granlund Manager -kiinteistönhallintajärjestelmän, joka on jo käytössä merkittävissä kaupallisissa kiinteistökohteissa”, kertoo Heikkilä. “Oikean tiedon avulla pystymme tekemään tarvittavat korjaustoimet oikea-aikaisesti ja varmistamme, että taloyhtiön arvo kehittyy suunnitelmallisesti”.
Granlundilla on myös paljon annettavaa taloyhtiöiden energiatehokkuushankkeisiin, joiden tuotto voi olla jopa 15-40 %. “Moni taloyhtiö pohtii, miten hallita korjausvelkaansa. Me laadimme kaikille asiakkaillemme taloyhtiöstrategian ja autamme suunnittelemaan tulevia korjauksia fiksusti. Oikein toteutetut toimenpiteet energiatehokkuuden parantamiseksi näkyvät positiivisesti sekä taloyhtiön taloudessa että hiilijalanjäljessä”, kertoo Heikkilä.
”Uskon että meillä on paljon annettavaa Helsingin ja jatkossa myös muiden kaupunkien arvokiinteistöjen elinkaaren kehittämiseen. Olemme tehneet kymmeniä vuosia töitä mm. suojeltujen, historiallisten kohteiden parissa niin suunnittelupuolella kuin rakennuttamisen ja valvonnan roolissakin, ja tätä osaamista haluamme tuoda myös asuinrakentamisen puolelle”, toteaa Pekka Metsi.
Vuonna 1971 perustettu isännöintipalveluja tarjoava Talohallinta työllistää 28 henkilöä ja palvelee noin 180 taloyhtiöasiakasta Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla. Asiakkaina on asunto-osakeyhtiöitä, asuinkiinteistöjä ja kiinteistöosakeyhtiöitä. Yhtiön liikevaihto on noin 2,8 milj. euroa.
Lisätietoa:
Tero Heikkilä, toimitusjohtaja, Granlund Isännöinti Oy, 0400 160 342, tero.heikkila@granlund.fi
Pekka Metsi, toimitusjohtaja, Granlund Oy, 040 529 6509, pekka.metsi@granlund.fi
Haluatko kuulla lisää?


Laboratoriosuunnittelija tuntee tilojen tekniikan ja käyttäjien tarpeet
01.02.2023 – Puhdastila- ja laboratoriosuunnittelija Mari Jäntti tuntee laboratoriot. Suunnittelussa tarvitaan ymmärrystä laboratorioiden erityistekniikasta, kiinteistä kalusteista ja käyttäjien tarpeista.
- suunnittelu

Osaava asiakkuuspäällikkö ja vahva tiimi tuovat asiantuntemusta kiinteistöjohtamiseen
30.01.2023 – Kiinteistöjohtamisessa kaiken keskiössä on tieto ja sen jalkauttaminen oikeiksi toimenpiteiksi, sanoo asiakkuuspäällikkö Juhana Söder.
- Kiinteistöjohtaminen
- Työnantajakuva

”Energia-asioissa on kova veto päällä” – Ville Pajukangas vahvistaa Granlundin energiaosaamista Pohjanmaalla
25.01.2023 – Granlund Pohjanmaan uutta energiaosastoa vetää alan konkari Ville Pajukangas. Hän tuntee perusteellisesti kiinteistönhallintajärjestelmät ja asiakastarpeet.
- Energia
- Nimitykset
- Ylläpito

Talotekniikka-ala uudistuu – tule mukaan yhteiskehittämiseen!
25.01.2023 – Granlundin uusi innovaatiojohtaja Heikki Ihasalo pitää talotekniikka-alan uudistumista väistämättömänä. Toimintatavat muuttuvat vain yhdessä tekemällä.
- Tuottavuus

Uusi innovaatiojohtaja Heikki Ihasalo: “Innovaatioita tarvitaan rakennuksen koko elinkaarella”
03.01.2023 – Granlundin innovaatiojohtajana 1.1. aloittanut Heikki Ihasalo korostaa talotekniikka-alan yhteisen tekemisen ja tahtotilan merkitystä. Innovaatioita tarvitaan rakennuksen koko elinkaarella.
- Innovaatiot
- Nimitykset

Sähkön hinnan nousu kirpaisee myös yrityksiä – ”Yksinkertaisilla toimilla saadaan isoja säästöjä”
30.12.2022 – Yritysten toimitiloissa säästyisi valtava määrä sähköä, jos talotekniikan säädöt olisivat kohdillaan. Suurin energiasyöppö on yleensä ilmanvaihto.
- Energia

Granlund sitoutuu tieteeseen pohjautuvaan 1,5 asteen päästövähennyspolkuun
20.12.2022 – Granlund on sitoutunut tieteeseen perustuvaan Science Based Targets -aloitteeseen (SBTi), jonka perusteella Granlund asettaa toiminnalleen 1,5 asteen päästövähennystavoitteen.
- Vastuullisuus

4 syytä hakea Granlund Saimaalle suunnittelijaksi
14.12.2022 – Granlund Saimaa tarjoaa talotekniikan asiantuntijoille monipuolisia tehtäviä ja mahdollisuuksia kehittyä urallaan. Saimaalla työtä tehdään hyvällä fiiliksellä ja työkavereita auttaen.
- Työnantajakuva

Granlund Tampereella viihdytään yhdessä
02.12.2022 – Granlund Tampereella panostetaan työnteon mielekkyyteen, rentoon ilmapiiriin ja työntekijöiden viihtymiseen.
- Työnantajakuva