Hyppää sisältöön
Etusivu › Uutinen › Granlund laajentaa rakennuttamisen liiketoimintaa Ruotsissa

Granlund laajentaa rakennuttamisen liiketoimintaa Ruotsissa

3.4.2025 – Tukholmalainen Coordia Consult AB on nyt osa Granlund-konsernia. Yritys keskittyy rakennuttamiseen ja projektinjohtoon sekä valvontaan.

Aihepiiri
Yrityskaupat
Jaa

Granlund on hankkinut osake-enemmistön ruotsalaisesta Coordia Consult AB:sta. Tukholmassa toimiva yritys keskittyy rakennuttamiseen ja projektinjohtoon sekä valvontaan. Coordia on perustettu vuonna 1969 ja se työllistää miltei 30 työntekijää. Liikevaihto vuonna 2024 oli 5,2 M€.

”On hienoa saada Coordia osaksi Granlund-konsernia. Tavoitteemme on kasvattaa rakennuttamisen ja projektinjohdon liiketoimintaa Ruotsissa, ja Coordialla on hyvin vahvaa osaamista näillä alueilla”, kertoo Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi.

Tavoitteemme on kasvattaa rakennuttamisen ja projektinjohdon liiketoimintaa Ruotsissa, ja Coordialla on hyvin vahvaa osaamista näillä alueilla.

Pekka Metsi, toimitusjohtaja, Granlund

Vahvaa synergiaa yhtiöiden välillä

Yhtiöillä on vahvaa synergiaa, sillä molemmilla on laajaa osaamista teknisesti vaativista hankkeista. Kummallakin yrityksellä on myös vahva jalansija julkisella sektorilla kuten sairaala- ja kouluhankkeissa.

”Yrityskauppa Granlundin kanssa tuo Coordialle paljon uusia mahdollisuuksia. Yksi merkittävä yhteinen sektori on sairaalat ja terveydenhuolto, jossa olemme molemmat toimineet jo pitkään. Iso konserni mahdollistaa lisäksi palvelutarjonnan laajentamisen asiakkaillemme”, Coordian toimitusjohtaja Jonas Bonns kertoo.

Hän näkee myös yrityskulttuureissa paljon yhtäläisyyksiä. ”Coordia ja Granlund ovat toiminnassaan hyvin samantyyppisiä. Molemmilla on vahvaa erikoisosaamista, ja hankkeissa tähdätään aina parhaaseen laatuun sekä asiakaskokemukseen”, hän lisää. 

Kuvassa vasemmalta Coordian osakkaat Jonas Bonns, Thomas Sandin ja Magnus Eriksson sekä Granlundin Pekka Metsi ja Timo Palonkoski.

Rakennuttamisen liiketoiminta vahvassa kasvussa

Rakennuttamisen liiketoiminta on ollut Granlundilla vahvassa kasvussa viime vuosina. Toimialan liikevaihto kasvoi 2024 vuonna 39 % ollen noin 24 M€. Tämä on merkittävä osa konsernin kokonaisliikevaihdosta (152,1 M€). Yhtiön suunta onkin laajentaa liiketoimintaa talotekniikkasuunnittelusta myös rakenne- ja arkkitehtisuunnitteluun sekä rakennuttamiseen.

”Tavoitteemme on kasvaa ja kansainvälistyä, pitää vahva asema talotekniikkasuunnittelussa sekä vahvistaa rakennuttamista ja muita suunnittelualoja niin Suomessa kuin ulkomailla. Ruotsi on yksi keskeisimmistä maista kasvussamme”, Pekka Metsi kertoo.

Granlundilla on Ruotsissa entuudestaan kolme tytäryhtiötä. Tukholmassa toimii kaksi yritystä, joista toinen keskittyy sähkösuunnitteluun ja toinen rakennesuunnitteluun sekä datakeskushankkeisiin. Lisäksi Lidköpingissä toimiva yhtiö keskittyy datakeskusliiketoimintaan. Yhteensä henkilöstöä Ruotsissa on noin 60 henkeä.

Coordia Consult AB jatkaa yrityskaupan jälkeen toimintaansa Granlund Oy:n tytäryhtiönä osana konsernia. Coordian omistajat Jonas Bonns, Thomas Sandin ja Magnus Eriksson jäävät yhtiöönyrityskaupan jälkeen sekä jatkavat osakkaina. “Meille Granlundilla on tärkeää, että yhtiön omistajat jatkavat yrityksessä, ja kehitämme toimintaa yhdessä eteenpäin”, kertoo Timo Palonkoski, Granlundin liiketoiminnan kehitysjohtaja.

Haluatko kuulla lisää?

Pekka Metsi

Toimitusjohtaja
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Granlund vahvistaa vastuullisuuspalveluitaan

05.10.2026 – Granlund vahvistaa rooliaan kiinteistö- ja rakennusalan vastuullisuuden edelläkävijänä rekrytoimalla joukon erittäin kokeneita ympäristöluokitusten ja elinkaariohjauksen ammattilaisia.

Uutinen

Rakennuttajatoimisto Venttiseiska fuusioitui osaksi Granlundia

02.10.2026 – Yrityskauppa tehtiin alkuvuodesta, sulautuminen valmistui 1.10.2026. Tavoitat tutut rakennuttamisen asiantuntijat nyt Granlundilta.

Uutinen

Granlund laajentaa konsultoinnin palveluitaan kolmella kokeneella asiantuntijalla 

02.10.2026 – Vesa Klemettilä, Tuomas Hietala ja Viljo Lindstén tuovat Granlundille osaamista, joka laajentaa palveluita teknisessä kiinteistöjohtamisessa, kiinteistöstrategioissa, varainhoidossa ja dataohjattussa päätöksenteossa.

Uutinen

Pekka Metsille kunniamaininta Vuoden 2026 Tate-teko -kilpailussa

01.10.2026 – Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi on palkittu kunniamaininnalla ensimmäistä kertaa järjestetyssä Vuoden Tate-teko -kilpailussa. Tunnustus luovutettiin FinnBuild-messuilla keskiviikkona 30.9.

Uutinen

Tatu Silventoinen tuo kiinteistösijoitusmarkkinasta osaamista Granlundille

17.09.2026 – Kokenut kiinteistökehitysjohtaja tulee kehittämään palveluja kiinteistösijoitusmarkkinan murroksessa.

Uutinen

Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan Anna-Riikka Pehkonen-Ollilan johdolla 

14.09.2026 – Ympäristönäkökulmat ovat yhä merkittävämpi osa suuria teollisuushankkeita. Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan kehittämällä talon YVA- ja ympäristöosaamista kokeneen ympäristöasiantuntijan johdolla.

Uutinen

Granlundin kasvu jatkuu – ennätysmäärä yrityskauppoja 

17.08.2026 – Granlund on laajentunut ensimmäisen vuosipuolikkaan aikana useilla yrityskaupoilla. Liikevaihdon kasvu on ylittänyt tavoitteet niin Suomessa kuin Ruotsissa.

Uutinen

Arkkitehtuuritoimisto Riitta ja Kari Ojala Oy osaksi Granlundia

30.06.2026 – Lappeenrannassa toimiva Arkkitehtuuritoimisto Riitta ja Kari Ojala Oy liittyy osaksi Granlundia 30.6. tehdyllä yrityskaupalla.

Uutinen

Erikoissairaanhoitaja Tiina Jouppila vahvistaa Granlundin käyttäjälähtöistä sairaalasuunnittelua

29.06.2026 – Granlund Pohjanmaan arkkitehtiosastolle nimitetty Tiina Jouppila hyödyntää työssään käyttäjälähtöisen ja näyttöön perustuvan sairaalasuunnittelun menetelmiä sekä virtuaaliympäristöjä.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?