Hyppää sisältöön
UutinenGranlund perustaa uuden toimipisteen Dubaihin

Granlund perustaa uuden toimipisteen Dubaihin

16.6.2016 – Kiinteistöjen ylläpitojärjestelmien kysyntä on kovassa kasvussa.

Aihepiiri
Tuottavuus
Jaa

Granlundin 20. toimipiste sijaitsee Dubaissa. Paikallisen konttorin perustaminen mahdollistaa myyntikanavan laajentamisen ja asiakkaiden paremman tukemisen. Granlund International on jo loppuvuonna 2015 kartoittanut alueen mahdollisuuksia ja solminut yhteistyökumppanuuksia.

Kiinteistöjen ylläpitojärjestelmien kysyntä on kovassa kasvussa, mikä näkyy sekä tiedustelujen kasvuna että kilpailijoiden ilmaantumisena.

– Lähi-idässä energian ja työvoiman kustannukset ovat kasvaneet ja samalla öljyn hinta laskenut. Tämän vuoksi kuluja on ryhdytty seuraamaan entistä tarkemmin. Lisäksi alueen kiinteistöt ovat tulleet sellaiseen ikään, että niiden huoltoa ja kunnossapitoa on jouduttu suunnittelemaan uudella tavalla. Granlund Managerin potentiaali on parhaiten hyödynnettävissä, jos olemme konkreettisesti paikan päällä, kertoo Lähi-Idän myynnistä vastaava Jyrki Pikkarainen.

Toimipiste sijaitsee Austria Business Centerin 16. kerroksessa Jumeirah Lake Towersin alueella, Dubai Marinan vieressä. Toimistolla on tarkoitus työskennellä vuoden loppuun mennessä kaksi ihmistä.

– Markkina on erittäin kypsä juuri nyt Managerin kaltaiselle ohjelmistolle. Tärkeimmät markkina-alueet ovat  Dubai ja Abu Dhabi, Oman ja Qatar ja vuoden 2017 aikana kartoitamme enemmän myös muita alueen maita, kuten Saudi-Arabia, Iran, Bahrain, Kuwait sekä Jordania.

Granlundin yhteistyökumppaneita alueella ovat Dubaissa Oriental Dynamic Solution, Abu Dhabissa Atlas Dynamic ja Omanissa Smart Network Trading.

Lisätiedot:

Jan Pawli
Johtaja, Kansainvälinen ohjelmistoliiketoiminta
p. +358 40 764 8390
etunimi.sukunimi@granlund.fi

Haluatko kuulla lisää?

Veikko Martiskainen

Kansainvälisen liiketoiminnan kehitysjohtaja
Granlund Oy

Vastuullinen kiinteistö -tutkimus tulee jälleen

12.05.2026 – Vastaa ja auta tuottamaan kattavaa tietoa alamme vastuullisuudesta. Tavoitteenamme on tuottaa kokonaisnäkemys vastuullisuuden roolista kiinteistö- ja rakennusalalla.

Uutinen

Granlund laajenee Alankomaihin yrityskaupalla

06.05.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan hollantilaisen talotekniikkayhtiön Smits van Burgstin kanssa. Tavoitteena on kasvattaa liiketoimintaa Alankomaissa.

Uutinen

Arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy osaksi Granlundia

05.05.2026 – Perinteikäs ja hyvästä laadusta tunnettu Arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy vahvistaa Granlundin arkkitehtiliiketoimintaa merkittävästi. Granlund nousee yrityskaupan myötä Suomen suurimpien arkkitehtitoimistojen kärkikolmikkoon.

Uutinen

Kasvavaan rakennesuunnittelijoiden joukkoon haetaan uusia osaajia

04.05.2026 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 14 paikkakunnalla. “Keskitymme henkilöstömäärän kasvattamiseen ja etsimme tiimeihin hyviä tyyppejä.”

Uutinen

Jari Innanen Granlundin hallitukseen

26.03.2026 – Jari Innanen tuo hallitukseen vahvaa näkemystä datakeskussektorilta.

Uutinen

Turo Tinkanen vahvistamaan Granlundin data- ja AI-kehitystä

24.03.2026 – Granlundin tietohallintojohtajana elokuussa aloittava Turo Tinkanen tuo Granlundille vahvaa digitaalisen kehittämisen osaamista. Hänellä on pitkä kokemus kiinteistö- ja rakennusalan datakehityksestä.

Uutinen

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin

24.02.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.

Uutinen

Granlund jatkaa Niuvanniemen sairaalan uudisrakennuksen suunnittelukilpailun toiseen vaiheeseen

12.02.2026 – Granlundin ja Olla Arkkitehtien ehdotus Niityllä eteni kahden parhaan joukkoon kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Niuvanniemen sairaalan suunnittelukilpailussa.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?