Hyppää sisältöön
UutinenKasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa 

Kasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa 

2.5.2025 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 12 paikkakunnalla. Tulevaisuudessa kasvupotentiaalia nähdään esimerkiksi vastuullisuuspalveluissa.

Aihepiiri
Suunnittelu, Ura Granlundilla
Jaa

Granlundin rakennesuunnittelun liiketoimintaa lähdettiin laajentamaan määrätietoisesti noin vuosi sitten, ja kasvuvauhti on ollut nopeaa. Rakennesuunnittelun liiketoimintajohtaja Eero Mikkola uskoo, että tulevaisuuden kasvun mahdollistavat muun muassa asiakkaille räätälöidyt vastuullisuuspalvelut

“Vähähiilisten rakenneratkaisujen lisäksi asiakkaat ovat kiinnostuneita rakennesuunnittelun mahdollisuuksista kiertotalouden edistämisessä.” 

Rakennesuunnittelun kasvua pohjataan myös Granlundin olemassa oleviin vahvuuksiin, kuten datakeskusten ja muiden teknisesti vaativien kohteiden suunnitteluun. 

“Olemme talotekniikkasuunnittelun markkinajohtaja, ja tämä tukee rakennesuunnittelunkin kasvua. Nyt voimme osallistua hankkeisiin myös aikaisempaa laajemmalla kokoonpanolla”, Mikkola toteaa. 

Rakennusalan yleisessä markkinatilanteessa korjausrakentaminen on yhä uudisrakentamista aktiivisempaa, mutta Mikkola näkee positiivisia merkkejä myös uudisrakentamisen hankekehityksen puolella. 

Rakennesuunnittelun henkilöstömäärä kolminkertaistui 

Granlundille on palkattu vuoden aikana noin parikymmentä korkean tason ammattilaista muun muassa toimipisteiden johtoon ja rakennusfysiikan asiantuntijatehtäviin. Kokonaisuutena henkilöstömäärä on kolminkertaistunut. 

“Moni rakennesuunnittelijoistamme on toiminut Suomen suurimmissa kärkihankkeissa, ja kokemus erityyppisistä projekteista onkin laajaa”, Mikkola sanoo tyytyväisenä. 

Myös palvelujen maantieteellinen kattavuus on parantunut. Rakennesuunnittelua tarjotaan jo 12 toimipisteessä, joista uusimpia ovat suuret kaupungit Helsinki, Tampere, Turku ja Lahti. Lisäksi rakennesuunnittelun liiketoiminta on kasvanut alueilla, joissa rakennesuunnittelun palveluita on tarjottu jo useamman vuoden ajan, kuten Kuopiossa ja Lappeenrannassa. 

“Olemme onnistuneet parantamaan näkyvyyttämme ja herättämään markkinan huomaamaan, että meiltäkin saa rakennesuunnittelun palveluja.” 

Rakennesuunnittelun kasvavaan tiimiin haetaan uusia osaajia 

Toukokuussa käynnistyneen rekrykampanjan tavoitteena on palkata avainhenkilöitä käynnistämään rakennesuunnittelun liiketoimintaa esimerkiksi Pohjanmaalla ja Jyväskylässä. Yhtenä kannustimena hakea juuri Granlundille Mikkola nostaa esiin ihmiskeskeisen ja kasvumyönteisen ilmapiirin.  

“Olemme pärjänneet alan vaikeassa markkinatilanteessa hyvin, ja haemme vahvistusta jatkossakin selkeiltä kasvusektoreilta, jotka tukevat kaikkea toimintaamme.” 

Lisäksi Granlund hakee rakennesuunnittelun tiimeihinsä eri puolilla Suomea niin kokemusta kuin nuoruuden intoakin. 

“Keskitymme henkilöstömäärän kasvattamiseen ja etsimme tiimeihin hyviä tyyppejä!” 

Haluatko kuulla lisää?

Eero Mikkola

Liiketoimintajohtaja, rakennesuunnittelu
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi

18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.

Uutinen

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?

16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.

Uutinen
Kuvassa vasemmalta Granlundin Tatu Svahn, Staconin Kalevi Hämäläinen, Granlundin Topi Volama ja Pekka Metsi sekä Staconin Jonne Järvinen.

Granlund vahvistaa sähkösuunnittelua – yrityskauppa Staconin kanssa

13.06.2025 – Helsingissä toimiva haastavaan sähkösuunnitteluun keskittynyt Stacon Oy tulee osaksi Granlundia.

Uutinen

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon

10.06.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.

Uutinen

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä

05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.

Uutinen
Timo Palonkoski, Matti Kinnunen, Petri Vuorre, Elmeri Kryssi, Elias Laurila, Juho Hautala, Mika Liedes, Jussi-Pekka Laurila, Eero Mikkonen ja Pekka Metsi

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa 

03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.

Uutinen

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti

02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.

Uutinen

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Uutinen

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?