Mistä huono sisäilma johtuu ja miten se hoidetaan kuntoon?
11.3.2019 – Heikko sisäilma voi aiheuttaa ikäviä oireita ihmisille ja lyhentää rakennuksen käyttöikää. Optimaalinen sisäilma varmistetaan huolellisella kartoituksella ja tarkalla hoitosuunnitelmalla.

Jos rakennuksessa ilmenee jatkuvasti huoltopyyntöjä ja korjauksia, rakennusautomaatiojärjestelmä aiheuttaa toistuvasti hälytyksiä ja ihmiset valittavat tunkkaisesta ilmasta, vedosta tai oudoista hajuista, kyse on todennäköisesti sisäilmaongelmista. Huonolaatuinen sisäilma riivaa monia rakennuksia, minkä seurauksena kiinteistön käyttäjät kärsivät.
Mistä heikko sisäilma sitten johtuu? Usein siihen vaikuttavat ajan saatossa syntyneet viat, mutta sisäilma voi olla heikkolaatuista myös uusissa rakennuksissa. Sisäilmaongelmien syynä voivat olla rakennusvirheet, viat rakennusautomaatiossa tai esimerkiksi rakennus- ja sisustusmateriaaleista haihtuvat orgaaniset yhdisteet eli VOC-yhdisteet. Ongelmien taustalla piilevä syy tulee tutkia huolella, jotta niitä osataan hoitaa oikealla tavalla.
Hyvän sisäilman resepti
Granlundilla on kehitetty hyvän sisäilman resepti, jonka vaiheita seuraamalla varmistetaan kiinteistön optimaalinen sisäilma. Ongelma diagnosoidaan tarkasti, minkä perusteella määritellään tarvittavat lisätutkimukset. Kartoituksen ja tutkimusten pohjalta luodaan toimenpidesuunnitelma. Lopuksi varmistetaan, että kaikki haitat on saatu poistettua.
”Vietämme jopa 90 prosenttia ajastamme sisätiloissa. Siksi on tärkeää, että rakennuksien sisäilma ei aiheuta oireita sen käyttäjille. Optimaalisella sisäilmalla varmistetaan ihmisten hyvinvointi ja rakennuksen tehokas toimiminen niin, että sen käyttöikä pysyy mahdollisimman pitkänä”, kertoo Granlundin korjausrakentamisen liiketoimintajohtaja Harri Nyyssölä.
”Sisäilmaongelmia kannattaa myös seurata jatkuvasti. Digitaalisten palvelujen avulla voidaan seurata kiinteistön olosuhteita aktiivisesti ja ennaltaehkäistä uusien ongelmien syntymistä”, täydentää digitaalisten kiinteistöpalvelujen ryhmäpäällikkö Mika Virkki.
Sisäilmastoseminaari 14.3.2019
Granlund on myös mukana Sisäilmayhdistyksen ry:n toiminnassa kannattajajäsenenä. Osallistumme maaliskuussa vuosittaiseen Sisäilmastoseminaariin, jonka Sisäilmayhdistys järjestää tänä vuonna 14.3. Helsingin Messukeskuksen Siivessä. Sisäilmayhdistykseltä löytyy lisätietoa Sisäilmastoseminaarista ja perusfaktaa sisäilmasta.
Haluatko kuulla lisää?

Harri Nyyssölä

Mika Virkki

Granlund mukana uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittajatiimissä
12.09.2025 – Helsingin Eteläsatamaan rakennettavan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailu huipentui 11. syyskuuta. Granlund on mukana kilpailun voittaneessa JKMM Arkkitehtien suunnitteluryhmässä.
- Suunnittelu
- Talotekniikka
- Uudisrakentaminen

Granlund on Vuoden 2025 sähkösuunnittelija
11.09.2025 – Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry ja Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry valitsivat Granlundin Vuoden sähkösuunnittelijaksi.
- Suunnittelu
- Talotekniikka

Kim Hagman aloittaa Granlundin talousjohtajana
10.09.2025 – Granlundin uusi talousjohtaja (CFO) on FCG:ltä siirtyvä Kim Hagman. Hänessä yhdistyy kira-alan, projektiliiketoiminnan ja laskennan vahva osaaminen.
- Nimitykset

Granlund teki yrityskaupan Kauto Nikulainen arkkitehtien kanssa
02.09.2025 – Granlundin arkkitehtisuunnittelu kasvaa yli 100 arkkitehtiin. Kauto Nikulainen arkkitehtien yrityskaupan myötä arkkitehtisuunnittelu laajenee pääkaupunkiseudulle.
- Yrityskaupat

Konkreettisia ohjeita talotekniikan kiertotalouteen
15.08.2025 – Alan yhteishanke selvitti, miten kiertotalous mahdollistetaan talotekniikka-alalla. Tarjolla on tutkittua tietoa ja konkreettisia ohjeita. Granlund toimi hankkeen konsulttina.
- Vastuullisuus

Suomalaiset asiantuntijat suunnittelevat Ukrainaan sairaalakonseptin
14.08.2025 – Suomalaisista sairaalasuunnittelun asiantuntijoista muodostuva IHDA-allianssi suunnittelee Ukrainaan yleissairaalan mallia.

Tuomo Nerg rakennuttamisen liiketoimintajohtajaksi
05.08.2025 – Tuomo Nerg aloittaa Granlundin uutena rakennuttamisen liiketoimintajohtajana. Hänen tehtävänään on tukea rakennuttamisen kasvua kotimaassa ja kansainvälisesti.
- Nimitykset

Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi
18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.
- Vastuullisuus

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?
16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.
- Data ja digitalisaatio
- Energia