Hyppää sisältöön
Etusivu › Uutinen › RIL-palkinto Helsinki-Vantaan lentoaseman kehitysohjelmalle

RIL-palkinto Helsinki-Vantaan lentoaseman kehitysohjelmalle

23.11.2021 – RIL-Palkinnon on saanut tänä vuonna Helsinki-Vantaan lentoaseman kehitysohjelman projektikokonaisuus. Toiselle sijalle ylsivät Tampereen raitiotiehanke, osa 1 sekä Poistoputken kapasiteetin tehostamishanke Turusta. Tunnustuksen saajan päätti tänä vuonna Matti Alahuhta.

Aihepiiri
Talotekniikka
Jaa

RIL ry jakaa vuosittain RIL-Palkinnon rakennustyölle, -kohteelle tai -konseptille, joka edustaa parhaiten korkealuokkaista, laadukasta ja innovatiivista suomalaista rakennusinsinööritaitoa ja osaamista. Lisäksi palkittava työ tai hanke on edistänyt kilpailuaikana myönteistä rakennusteknistä ja yhteiskunnallista kehitystä Suomessa. Ensimmäisen kerran RIL-Palkinto on myönnetty vuonna 1972.

”Helsinki-Vantaan lentoaseman Suomen tärkeimpiä näyteikkunoita maailmalle”

Tunnustuspalkinnon saajan valitsi tänä vuonna yritysjohtaja, TkT Matti Alahuhta. RIL ry:n tiedotteen mukaan hän näkee Finavian hankkeessa useita vahvuuksia.

”Finavia on toteuttanut koko projektissa laajasti digitaalisuutta, niin varsinaisessa rakentamistyössä kuin tietomallintamisessa ja tiedolla johtamisessa. Tämä on mahdollistanut kokonaisuuden ja sen osien ennakoinnin sekä joustavat muutokset aina silloin, kun ongelmanratkaisua on tarvittu hyvän asiakaskokemuksen takaamiseksi. Tietomallijohtamisella on ollut keskeinen osuus myös esteettisyyden, toimivuuden, turvallisuuden ja taloudellisuuden toteuttamisessa. Lisäksi esimerkiksi virtuaalisafarit ovat mahdollistaneet sen, että käyttäjät ovat voineet kokea tulevat tilat virtuaalisesti ja antaa palautetta jo suunnitteluvaiheessa.”

Alahuhta kiittelee myös vastuullisuuden huomioimista läpi koko hankkeen. Hankkeelle on myönnetty merkittävä kansainvälinen BREEAM-sertifikaatti excellent- tasolla kokonaisvaltaisesta ratkaisukeskeisyydestä.

”Projektia on pystytty viemään eteenpäin erittäin vaativassa toimintaympäristössä. Työtä on jouduttu tekemään tarkasti rajatulla alueella toimivan lentokentän yhteydessä. Merkittävää on, että asiakastyytyväisyys on projektin edetessä parantunut koko ajan.”

Helsinki-Vantaan lentokenttä on RIL-Palkinto 2021-kilpailun päätuomarin mukaan kiistatta Suomen tärkeimpiä näyteikkunoita maailmalle, portti Suomeen ja suomalaisuuteen.

Granlundilla talotekniikan suunnittelu Non Shengen -terminaalin laajennushankkeessa

Helsinki-Vantaan lentoaseman kehitysohjelman projektikokonaisuuteen on osallistunut suuri joukko suunnittelu- ja rakennusalan yrityksiä. Granlund on vastannut Helsinki-Vantaan lentoaseman kehitysohjelmassa Non Shengen -terminaalin laajennushankkeen (VLK-hanke) talotekniikan suunnittelusta. Varatoimitusjohtaja Jukka Tyni on toiminut hankkeen taloteknisenä pääsuunnittelijana, Risto Ikonen on vastannut LVI-suunnittelusta ja Heikki Kaartinen sähkösuunnittelusta Ari Hämäläisen avustuksella Helsinki-Vantaan lentoaseman kehitysohjelmaan on osallistunut kaikkiaan kymmeniä granlundilaisia asiantuntijoita.

Jukka Tyni arvostaa erityisesti hankkeen toimijoiden välistä hyvää yhteistyötä. ”Rakennuttajalle kiitokset hyvän hengen luomisesta hankkeelle. Tämä loi loistavan pohjan myös suunnittelutyön edistämiselle”.

Talotekniikan osalta energiatehokkuuteen kiinnitettiin hankkeessa erityistä huomiota. Normaalien hyvien lämmöntalteenottoratkaisujen ja tarpeenmukaisten ohjausten lisäksi kohteeseen suunniteltiin mittava aurinkosähköjärjestelmä sekä energiankierrätysjärjestelmä prosessin ylilämmöstä.

Tietomalli toimi erinomaisena alustana kaikkien toimijoiden kesken. ”Tietomalli tehtiin kaikkien osapuolten osalta tarkasti, sitä hyödynnettiin laajasti rakentamisessa ja sitä hyödynnetään myös kiinteistön ylläpidosssa”, Tyni kertoo.

Voittaja julkistettiin Säätytalolla 23.11.2021

RIL-Palkinnon voittaja julkistettiin 23.11.2021 Säätytalolla Helsingissä. Matti Alahuhta teki valintansa kolmen finalistin joukosta, rakennusalan asiantuntijoista koostuva esiraadin arvioiden pohjalta. Kaikkiaan RIL-Palkinto-kilpailuun osallistui seitsemän ehdotusta.

Lue RIL ry:n tiedote kokonaisuudessaan täällä.

Kysy lisää hankkeesta

Jukka Tyni

Senior Advisor
Granlund Oy

Lisää Granlundin uutisia

Läppäri jonka näytöllä Granlund Manager

Granlund vahvistaa Granlund Managerin kehittämistä

04.11.2026 – Granlund Manager -ohjelmiston tarina jatkuu itsenäisenä Granlundin tytäryhtiönä. Tavoitteena on mahdollistaa kasvu- ja kansainvälistymistavoitteet.

Uutinen

Granlundin rakennesuunnittelu kasvaa vauhdilla – sadas suunnittelija aloittaa marraskuussa

02.11.2026 – Granlundin rakennesuunnittelun liiketoiminnassa juhlitaan tärkeää virstanpylvästä, kun asiantuntijoiden määrä nousi marraskuun alussa sataan. Jatkossa kasvussa keskitytään nuorten osaajien rekrytointiin.

Uutinen

Kestävän rakentamisen ohjeita datakeskuksille

28.10.2026 – Suomeen suunnitellaan enemmän datakeskuksia kuin koskaan aikaisemmin, ja keskustelu aiheesta käy vilkkaana. Tuore asiantuntijajulkaisumme käy läpi, miten datakeskus voidaan rakentaa…

Uutinen

Granlund vahvistaa vastuullisuuspalveluitaan

05.10.2026 – Granlund vahvistaa rooliaan kiinteistö- ja rakennusalan vastuullisuuden edelläkävijänä rekrytoimalla joukon erittäin kokeneita ympäristöluokitusten ja elinkaariohjauksen ammattilaisia.

Uutinen

Rakennuttajatoimisto Venttiseiska fuusioitui osaksi Granlundia

02.10.2026 – Yrityskauppa tehtiin alkuvuodesta, sulautuminen valmistui 1.10.2026. Tavoitat tutut rakennuttamisen asiantuntijat nyt Granlundilta.

Uutinen

Granlund laajentaa konsultoinnin palveluitaan kolmella kokeneella asiantuntijalla 

02.10.2026 – Vesa Klemettilä, Tuomas Hietala ja Viljo Lindstén tuovat Granlundille osaamista, joka laajentaa palveluita teknisessä kiinteistöjohtamisessa, kiinteistöstrategioissa, varainhoidossa ja dataohjattussa päätöksenteossa.

Uutinen

Pekka Metsille kunniamaininta Vuoden 2026 Tate-teko -kilpailussa

01.10.2026 – Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi on palkittu kunniamaininnalla ensimmäistä kertaa järjestetyssä Vuoden Tate-teko -kilpailussa. Tunnustus luovutettiin FinnBuild-messuilla keskiviikkona 30.9.

Uutinen

Tatu Silventoinen tuo kiinteistösijoitusmarkkinasta osaamista Granlundille

17.09.2026 – Kokenut kiinteistökehitysjohtaja tulee kehittämään palveluja kiinteistösijoitusmarkkinan murroksessa.

Uutinen

Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan Anna-Riikka Pehkonen-Ollilan johdolla 

14.09.2026 – Ympäristönäkökulmat ovat yhä merkittävämpi osa suuria teollisuushankkeita. Granlund vahvistaa ympäristöpalveluitaan kehittämällä talon YVA- ja ympäristöosaamista kokeneen ympäristöasiantuntijan johdolla.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?