Harjoittelu 2026 – Maria Tuomi, rakennusarkkitehtiharjoittelija
Rakennusarkkitehtiopiskelija Maria Tuomi on päässyt harjoittelussaan tutustumaan monipuolisesti suunnittelutyöhön Granlund Kuopiossa. Erilaisten projektien lisäksi harjoittelusta ovat jääneet mieleen lämmin työyhteisö ja mahdollisuus kehittyä ammatillisesti.
Maria Tuomi opiskelee rakennusarkkitehdiksi Savonia-ammattikorkeakoulussa Kuopiossa. Hänellä on takanaan kaksi opiskeluvuotta ja kaksi vielä edessä.
Harjoittelun alkaessa työskentely suunnittelutoimistossa oli Marialle täysin uusi kokemus. Hän toivoi pääsevänsä oppimaan uutta, kokeilemaan oman alan tehtäviä ja löytämään paikkansa työyhteisössä.
Monipuolisia projekteja ja käytännön oppia
Granlund Kuopion harjoittelijana Maria on ollut mukana erilaisissa suunnitteluprojekteissa. Tehtäviin on kuulunut muun muassa suunnittelua, mallintamista, projektikokouksiin osallistumista, kohdekäyntejä sekä projektien dokumentointia.
”Olen saanut olla osana erilaisia projekteja ja sen myötä päässyt oppimaan paljon uutta. Osaamiseeni luotetaan ja toimistossa olen viihtynyt paremmin kuin odotinkaan.”
Positiivinen yllätys hänelle on ollut työtehtävien monipuolisuus.
”Työaika on joustava, joten etenkin aamut menevät nopeasti, kun uppoudun töihin ja nautin hiljaisuudesta. Mukavaa vaihtelua ovat tuoneet myös muutamat kohdekäynnit.”
Työyhteisöstä tuli nopeasti tuttu
Maria kertoo tulleensa otetuksi lämpimästi vastaan heti ensimmäisestä työpäivästä lähtien.
”Heti ensimmäisestä aamusta lähtien olemme istuneet työporukan kanssa yhdessä aamukahvilla ja minua on kohdeltu aivan tavallisena työntekijänä harjoittelijan statuksesta huolimatta.”
Harjoittelun aikana tukea on ollut saatavilla koko tiimiltä. Maria kertoo oppineensa paljon erityisesti palautteen ja yhdessä tekemisen kautta.
”Yleensä etsin ensin itse tietoa ja tein sen perusteella niin pitkälle kuin osasin, jonka jälkeen pyysin palautetta ja tukea homman saattamisessa valmiiksi.”
Erityisen mieleenpainuvia ovat olleet niin kahvipöytäkeskustelut kuin yhteiset vapaa-ajan aktiviteetitkin.
”Työyhteisö on täällä niin hyvä, että halukkaat viettävät aikaa yhdessä töiden jälkeenkin jopa useamman kerran viikossa.”
Kokemusta tulevaisuuden uralle
Tulevaisuudessa Maria haluaa työskennellä rakennusten parissa, mutta tarkka suunta on vielä avoin.
”Tämän kesän harjoittelun tavoitteena oli ennen kaikkea selvittää, onko toimisto sellainen paikka, jossa haluan työskennellä, vai toiminko mieluummin esimerkiksi työmaalla.”
Yksi harjoittelun kohokohdista oli projekti, jossa Maria sai suunnitella itsenäisesti huoltorakennuksen kulttuurihistoriallisesti merkittävään ympäristöön.
”Vaikka rakennuspaikka asettikin suunnittelulle rajoitteita, tämä projekti osoitti itselleni ammattitaitoa, kun suunnitelma piti hyväksyttää tilaajan lisäksi myös museovirastolla.”
Granlundia harjoittelupaikkana Maria suosittelee kaikille rakennusalan opiskelijoille.
”Talo pyrkii tarjoamaan kokemuksen, josta hyödyt jatkossa mahdollisimman paljon.”
Haluatko harjoitteluun Granlundille?
Harjoitteluhakumme aukeaa vuosittain marras-joulukuun vaihteessa.
Liittymällä uraverkostoomme saat tiedon, kun harjoittelijapaikkoja avautuu hakuun!
Heti ensimmäisestä aamusta lähtien olemme istuneet työporukan kanssa yhdessä aamukahvilla ja minua on kohdeltu aivan tavallisena työntekijänä harjoittelijan statuksesta huolimatta.
Maria Tuomi, harjoittelija, Granlund Kuopio
Lue lisää harjoittelijoidemme kokemuksia
Harjoittelu 2026 – Minja Kauttu, LVI-suunnittelun harjoittelija
24.10.2026 – Talotekniikan opiskelija Minja Kauttu on päässyt harjoittelussaan tutustumaan LVI-suunnitteluun käytännössä Granlundilla. Harjoittelun aikana selvisi, että suunnittelutyö onkin paljon luovempaa kuin…
- Harjoittelu
Harjoittelu 2026 – Sandor Sarkola, sähkö- ja automaatioharjoittelija
24.10.2026 – Oikeat projektit, vastuulliset työtehtävät ja kokeneiden kollegoiden tuki ovat tehneet harjoittelusta mieluisan kokemuksen sähkö- ja automaatioinsinööriopiskelija Sandor Sarkolalle.
- Harjoittelu
Harjoittelu 2026 – Emilia Puistola, rakennesuunnittelun harjoittelija
24.10.2026 – Emilia Puistola on viihtynyt Granlund Tampereen rakennesuunnittelutiimissä. Hän aloitti harjoittelussa keväällä ja on päässyt heti tarttumaan monipuolisiin tehtäviin.
- Harjoittelu
Harjoittelu 2026 – Kasper Kataja, arkkitehtiharjoittelija
24.10.2026 – Arkkitehtiopiskelija Kasper Kataja on saanut harjoittelussaan käytännön kokemusta rakennushankkeiden eri vaiheista. Eri kokoiset projektit ovat kartuttaneet osaamista niin mallintamisessa, visualisoinneissa…
- Harjoittelu
Harjoittelu 2026 – Maria Tuomi, rakennusarkkitehtiharjoittelija
24.10.2026 – Rakennusarkkitehtiopiskelija Maria Tuomi on päässyt harjoittelussaan tutustumaan monipuolisesti suunnittelutyöhön Granlund Kuopiossa. Erilaisten projektien lisäksi harjoittelusta ovat jääneet mieleen lämmin työyhteisö…
- Harjoittelu
Harjoittelu 2026 – Otto Sallinen, sähkösuunnittelun harjoittelija
24.10.2026 – Otto Sallinen on päässyt tutustumaan teollisuuden sähkösuunnitteluun käytännössä Granlundilla. Monipuoliset projektit ovat vahvistaneet tunnetta siitä, että sähkövoimatekniikka oli oikea valinta.
- Harjoittelu
Harjoittelu 2026 – Jimi Kortelainen, Data Engineer -harjoittelija
24.10.2026 – Teknologiajohtamista opiskeleva Jimi Kortelainen on päässyt työskentelemään dataan ja tekoälyyn liittyvien ratkaisujen parissa Jyväskylän Granlundilla.
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Juho Kaasalainen, rakennuttamisen harjoittelija
10.06.2026 – Rakennuttamisen harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Viivi Huovinen, sähkösuunnittelun harjoittelija
03.11.2025 – Sähkösuunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Veikka Innanen, projekti-insinööriharjoittelija
03.11.2025 – Projekti-insinööriharjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Ramtin Hashemi, LVI-suunnittelun harjoittelija
03.11.2025 – LVI-suunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Elmeri Aulasuo, sähkösuunnittelun harjoittelija
03.11.2025 – Sähkösuunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Atro Ojalehto, Software Developer Trainee
09.06.2026 – Software Developer Traineen kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
- Ohjelmistot
Harjoittelu 2025 – Leevi Leppänen, sähkösuunnittelun harjoittelija
03.11.2025 – Sähkösuunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Jenni Pulliainen, Palveluasiantuntija, harjoittelija
10.06.2026 – Palveluasiantuntijaharjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2025 – Patrik Meling, energiakonsultoinnin harjoittelija
11.06.2026 – Energiakonsultoinnin harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Onni Viemerö, LVI-suunnittelun harjoittelija
05.08.2024 – LVI-suunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Miika Meskanen, arkkitehtiharjoittelija
05.08.2024 – Arkkitehtiharjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Elias Viitanen, sähkösuunnittelun harjoittelija
05.08.2024 – Sähkösuunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Ferhat Bulut, LVI-suunnittelun harjoittelija
05.08.2024 – LVI-suunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Taneli Viemerö, LVI-suunnittelun harjoittelija
05.08.2024 – LVI-suunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Jeremias Rossi, sähkösuunnittelun harjoittelija
05.08.2024 – Sähkösuunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Sabin Dahal, BIM ja projekti-insinööriharjoittelija
05.08.2024 – BIM ja projekti-insinööriharjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Harjoittelu 2024 – Hanna Ala-Rantala, RAU-suunnittelun harjoittelija
05.08.2024 – Rakennusautomaatiosuunnittelun harjoittelijan kokemuksia Granlundilla
- Harjoittelu
Tilaa uutiskirjeemme
Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.