Granlundilta löytyy Pohjoismaiden mittavin datakeskusosaajien joukko
Granlundin datakeskushankkeissa työskentelee jo 200 asiantuntijaa, ja kasvu sen kun kiihtyy. Mitä Pohjoismaiden suurimmassa datakeskusorganisaatiossa tehdään? Entä miksi tulevaisuus on datakeskusosaajille valoisa? Siitä kertovat lisää alan ammattilaiset Jari Innanen ja Tuuli Lindroos.
Tiesitkö, että Granlund on tänä päivänä Pohjoismaiden suurin datakeskusten suunnitteluun ja konsultointiin erikoistunut asiantuntijayritys? Tällä hetkellä datakeskusprojekteissa työskentelee yhteensä 200 asiantuntijaa. Osaajia on koko konsernista sekä Suomessa että Ruotsissa.
Lähes 28-vuotinen ura Granlundilla ja nykyrooli datakeskus-liiketoiminnan johtajana on antanut Jari Innaselle aitiopaikan seurata tätä kiihtyvää kasvua ja kehitystä.
“On ollut hienoa olla mukana kehittämässä datakeskusliiketoimintaa nollasta ja vastata liiketoiminnasta, joka on nykyisin yksi Granlundin merkittävimmistä liiketoiminta-alueista”, Jari kertoo.
Yksi datakeskushankkeiden parissa työskentelevistä asiantuntijoista on Tuuli Lindroos, joka hyppäsi yrittäjästä projektipäälliköksi Granlundille kolme vuotta sitten. Hänelle se oli urahyppy tuntemattomaan. “Tämä on ensimmäinen virallinen “insinööriduunini”, vaikka olen alalla pidempään toiminutkin”, Tuuli kertoo.
“Myönnettäköön, että datakeskushankkeet kuulostivat alkuun jännittävältä, mutta Jari myi minulle tämän tehtävän 30 minuutissa puhelimessa. Lyötiin “kättä päälle” siinä saman tien”, Tuuli kertoo.
Me olemme tekemässä tiloja biteille, tiedolle ja tekoälylle. Meidän liiketoimintamme eivät ole käsiteltävät tietomassat, vaan rakennukset.
Tuuli Lindroos, Projektipäällikkö, Granlund
Datakeskushankkeet eivät ole rakettitiedettä
Jari on havainnut, että datakeskushankkeista on yhä mystinen ja jopa pelokas mielikuva. “Datakeskusorganisaatiossa tehdään ihan samalla tavalla suunnittelua ja konsultointia, kuin muissakin meidän tiimeissämme”, hän valottaa.
“Jäähdytysprosessi on edelleen jäähdytysprosessi ja ilmanvaihto on ilmanvaihtoa. Se on ihan samanlaista tekniikkaa, mutta isommassa mittakaavassa.”
Tuuli kertoo, että yleisimmät kysymykset liittyvät tämän päivän kuumaan perunaan: tekoälyyn. Sen lisäksi suuri datan määrä ja bitit mietityttävät. “Me olemme tekemässä tiloja biteille, tiedolle ja tekoälylle. Meidän liiketoimintamme eivät ole käsiteltävät tietomassat, vaan rakennukset”, Tuuli muistuttaa.
Granlundin datakeskusosastolta löytyy jo noin kuutta eri kansallisuutta
Jari Innanen, Liiketoimintajohtaja, Granlund
Työskentelyä kansainvälisessä ympäristössä
Tuulilla on ympärillään laaja joukko ammattilaisia yrityksen sisällä sekä Granlundin alihankintaverkostossa. “Sitä osaamista, mitä meiltä ei löydy talon sisältä, löydämme alihankintaverkostostamme”, Tuuli sanoo.
Datakeskushankkeissa pääkielenä on yleensä englanti, sillä suurin osa asiakkaistamme on kansainvälisiä datakeskustoimijoita. “Granlundin datakeskusosastoltakin löytyy jo noin kuutta eri kansallisuutta”, Jari kertoo.
“Toimiminen kansainvälisessä ympäristössä on todella kiinnostavaa ja motivoivaa, mutta samalla haastavaa”, Tuuli kertoo.
Vaikka datakeskusosastolla työskentelee joukko kokeneita ammattilaisia, Jari muistuttaa, että ammattilainen ei tarvitse olla heti kättelyssä. “Kyllä me palkkaamme nuoria ammattilaisia sillä ajatuksella, että 5–10 vuoden päästä he ovat kokeneita. Täällä me opimme toinen toisiltamme.”
Uramahdollisuuksia aukeaa koko ajan, jos niihin haluaa vain tarttua
Datakeskusosasto tarjoaa Jarin mukaan poikkeuksellisen hyvät urastepit tulevaisuuteen. “Varmasti yksi parhaista mahdollisista asiantuntijaorganisaatioista kehittyä uralla. Teknisesti löytyy latua oppia uutta”, hän tuumaa.
“Jos haluaa kehittyä ja oppia uutta, datakeskusliiketoiminta voi viedä mennessään – niin kävi minulle. Vaikka työarki haastaakin, se on samalla todella palkitsevaa”, Tuuli lisää.
Granlundin asiantuntijat ovat usein mukana datakeskushankkeiden ensimmäisistä kynänvedoista ja konseptoinnista toteutukseen saakka. Palkitsevin hetki on valmiin datakeskuksen näkeminen, jolloin koko suunnittelutiimin tekemä työ materialisoituu tähän maailmaan.
Kasvun myötä myös osaajien tarve kasvaa. Nyt loppuvuonna Granlundin datakeskusosastolle ollaan hakemassa rakennuttamisen asiantuntijoita, ja design leadeille on myös tarvetta. “Töiden loppumista ei tarvitse pelätä, sillä hommia datakeskusten parissa kyllä riittää”, Tuuli vakuuttaa.
Varmasti yksi parhaista mahdollisista asiantuntijaorganisaatioista kehittyä uralla. Teknisesti löytyy latua oppia uutta.
Jari Innanen, Liiketoimintajohtaja, Granlund
Poikkeuksellisen hyvä johtaminen saa viihtymään
Pitkät työsuhteet eivät olet Granlundilla lainkaan poikkeus. Mutta mikä saa viihtymään Granlundilla? Tuulille vastaus on selvä: “Täällä on taustalla asiat hyvin.”
”Granlund on työyhteisönä mukava sekä kooltaan, että ilmapiiriltään. Firma on riittävän suuri, mutta mielestäni täällä ei ole kahlitsevaa hierarkiaa”, Tuuli sanoo.
Tuuli haluaa näyttää myös itse tiiminvetäjänä hyvää esimerkkiä omille tiimiläisilleen.
“Me olemme palveluorganisaatio – sekä ulkoisesti asiakkaillemme että sisäisesti toisillemme. Asiat esitetään aina ystävällisesti ja sydänemojeitakin käytetään. Huolehdin myös, että minua on helppo lähestyä”, hän kertoo.
Datakeskuspalvelut Granlundilla
- Datakeskusprojektien parissa työskentelee yhteensä 200 asiantuntijaa
- Datakeskusosastoltamme löytyy Granlund-konsernin kovin osaaminen datakeskusteollisuudesta
- Hankkeissa on aina tarpeen mukaan resursseja muista Granlund konsernin liiketoimintayksiköistä
Datan määrän tuplaantuessa Granlund pitää oman asemansa ja palkkaa lisää osaajia
Datan määrän arvioidaan kaksinkertaistuvan joka toinen vuosi maailmassa. Myös tekoälyn vauhdikas yleistyminen verkossa kasvattaa entisestään datakeskusten kapasiteetti- ja resurssitarvetta.
“Datan määrän kasvaessa olemme onnistuneet pitämään asemamme, ja jopa ylittämään koviakin kasvutavoitteita. Tänäkin vuonna tulemme tekemään isomman kasvun kuin koskaan aikaisemmin”, Jari kertoo.
Koko liiketoiminnan volyymi tulee kasvamaan 60 prosenttia. Yksi syy kasvuun on Granlundin roolin laajentuminen datakeskushankkeissa.
”Yhä useammissa hankkeissa vastaamme suunnittelun lisäksi rakennuttamisesta ja projektinjohdosta. Myös palveluskaalamme on laajentunut koko hankkeen ajalle – autamme asiakkaitamme aina datakeskuksen tontin etsinnästä suunnitteluun, rakennuttamiseen ja käyttöönottoon saakka”, Jari kertoo.
Ensimmäinen virallinen insinööriduuni

Nimi: Tuuli Lindroos
Rooli: Projektipäällikkö
”Lyhkäisyydessään tehtäväni on huolehtia, että datakeskusprojektini menevät onnistuneesti maaliin. Projektit ovat teknisesti vaativia, mutta toimenkuvassani riittää, että ymmärrän kokonaisuuden ja osaan johtaa sekä ohjata huippusuunnittelijoista koostuvaa tiimiäni. Työni on monipuolista ja opin uutta jatkuvasti.”
Ura Granlundilla: 3 vuotta Granlundilla projektipäällikkönä. Ennen Granlund-uraansa Tuuli on toiminut useamman vuoden yrittäjänä ja myynnin johtotehtävissä muun muassa YIT:llä.
Miksi viihdyn datakeskushankkeissa? ”Suomi on pieni maa – minua motivoi se, että saan olla mukana isoissa, kansainvälisissä datakeskushankkeissa. Tästä työstä voi olla aidosti ylpeä. Myös ympäristöasioiden huomioiminen lisää työn merkityksellisyyttä – minulla ei ole yhtään kohdetta, missä ei keskusteltaisi lahokaviosammalista, sammakoista tai liito-oravista.”
Fakta, jota moni ei minusta tiedä: “Minulla ei ole normaalia kotia lainkaan.” Tuuli ja hänen miehensä elävät parhaillaan pitkään haaveilemaansa “van lifea” eli pakettiautoelämää. Tuuli saattaa tehdä töitä talvisesta Lapista käsin tai vaikka Loviisassa, missä he remontoivat yhteistä sijoitusasuntoaan miehensä kanssa.
Tilaa uutiskirjeemme
Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.