Hyppää sisältöön
UutinenEtusivuAVIA Real Estate valmistautuu CSRD-raportointiin ennakoivasti

AVIA Real Estate valmistautuu CSRD-raportointiin ennakoivasti

15.11.2024 – Helsinki-Vantaan ympäristössä sijaitsevista kiinteistöistä on tulevaisuudessa saatavilla CSRD-direktiivin mukaista vastuullisuustietoa. AVIA Real Estate valmistautuu vapaaehtoisesti uusiin raportointivaatimuksiin.

AVIA Real Estate on Helsinki-Vantaan ympäristössä toimiva kiinteistösijoitus- ja kiinteistökehitysyhtiö, joka omistaa lentokentän läheisyydessä noin 170 000 neliötä kiinteistöjä ja noin 400 000 neliötä kehitettävää maata. Viime vuosina yhtiö on kirinyt vastuullisuudessa monella tasolla.

”Julkaisimme vuoden 2024 alussa vastuullisuusstrategiamme ja ensimmäisen vastuullisuuskatsauksen. Olemme valmistautuneet CSRD-raportointiin yhdessä Granlundin kanssa”, kertoo AVIA Real Estaten kiinteistökehitysjohtaja Niina Puumalainen.

Haluamme tuottaa asiakkaillemme ja hankkeidemme rahoittajille vertailukelpoista ja läpinäkyvää vastuullisuustietoa myös omasta toiminnastamme.

Niina Puumalainen

AVIA valmistautuu uusiin raportointivelvollisuuksiin vapaaehtoisesti, koska direktiivi ei koske yhtiötä ainakaan vuonna 2025. Sen sijaan moni kilpailija aloittaa CSRD-raportoinnin.

”Haluamme tuottaa asiakkaillemme ja hankkeidemme rahoittajille vertailukelpoista ja läpinäkyvää vastuullisuustietoa myös omasta toiminnastamme.”

Olennaisuusanalyysi omasta ja sidosryhmien näkökulmasta

Prosessi alkoi Granlundin järjestämällä CSRD-koulutuksella AVIAn johtoryhmälle ja muille keskeisille henkilöille. Samalla käynnistyi kaksoisolennaisuusanalyysi. Tärkeimpiä vastuullisuusnäkökulmia kartoitettiin sekä johtoryhmän että sidosryhmien näkökulmasta.

”Johtoryhmämme lähti tunnistamaan direktiivin pisteytyksen kautta toimintamme olennaisimpia vaikutuksia, riskejä ja mahdollisuuksia”, Puumalainen kertoo.

Seuraavaksi johtoryhmä listasi sidosryhmät, joille toteutettiin kysely samasta aiheesta. Tulokset olivat molemmissa samansuuntaiset. Eniten tietoa kaivattiin esimerkiksi vaikutuksista ilmastonmuutokseen, työllisyysturvasta ja yrityskulttuurista.

Olennaisuusanalyysissä arvioitiin toimintaa sisältä ulos ja ulkoa sisälle, eli arviointi kattoi kestävyysnäkökohtien aiheuttamat taloudelliset riskit ja AVIAn toiminnasta aiheutuvat riskit ihmisille ja ympäristölle.

AVIA Real Estate

  • AVIA Real Estate tunnetaan erityisesti Vantaan Aviapoliksen alueen kehittäjänä.
  • Kiinteistösijoitus- ja kiinteistökehitysyhtiö, joka omistaa, hallinnoi ja vuokraa toimitiloja.
  • Sen kiinteistöportfolioon kuuluvat mm. lentokentällä sijaitsevat Clarion ja Hilton-hotellit sekä toimistotalot Avia Pilot, Avia Wing ja Avia Fleet.
  • Lentokentän ja Aviapoliksen alueella AVIA Real Estatella on n. 170 000 neliömetriä olemassa olevaa kiinteistökantaa ja n. 400 000 kerrosneliötä rakennusoikeutta.

Eniten tietoa kaivattiin esimerkiksi vaikutuksista ilmastonmuutokseen, työllisyysturvasta ja yrityskulttuurista.

Kuvassa juontaja Anna Ståhle ja Niina Puumalainen Granlundin Vastuullisuusseminaarissa keväällä 2024. Tämä verkkosivu-uutinen on kirjoitettu seminaaripuheenvuoron pohjalta.

Katso Niina Puumalaisen koko seminaaripuheenvuoro Vastuullisuusseminaarissamme!

”CSRD-raportointi on tärkeää meille, alalle ja maailmalle”

Seuraavaksi AVIAlla pureuduttiin tarkemmin yli 1200 datapisteeseen ja toteutettiin GAP-analyysi. Siinä vertailtiin nykytilannetta ja CSRD:n vaatimuksia. Lopputuloksena Granlundin asiantuntijat laativat yhteenvetoraportin, joka sisältää listan raportoitavista datapisteistä ja jatkotoimenpiteistä.

Puumalainen korostaa, että raportointiin liittyvää työtä on tärkeää jalkauttaa organisaatiossa eri osapuolille. Ratkaisevan tärkeää on myös johdon sitoutuminen ja konsulteilta saatu tuki, kun oman organisaation koko on rajallinen.

CSRD-raportointi vaatii vuosikellon.

”Lisäksi pitää ymmärtää, ettei vastuullisuutta voi raportoida tilinpäätöksen tapaan kerran vuodessa. CSRD-raportointi vaatii vuosikellon.”

AVIAlla on myös kehitetty tiedonhallintaprosessia. Työtä vaatii vielä myös EU-taksonomian ja biodiversiteetin haltuunotto sekä ilmastoriskien kartoitus. Puumalainen myöntää, että datan hallinta ja työmäärän suuruus tuntuvat yhä pelottavilta.

”Silti uskomme, että CSRD-raportointi on tarpeellista meille, rakennusalalle ja maailmalle.”

Lataa uusi opas!

Teknologiasta tukea CSRD-vaatimusten täyttämiseen

Miten CSRD:n mukaisesta raportoinnista voi tehdä yksinkertaisempaa nyt ja tulevina vuosina?

Olemme laatineet kiinteistö- ja rakennusalan ammattilaisille suunnatun raportin, jossa avataan, miten teknologia saadaan palvelemaan vastuullisuustyötä tarkoituksenmukaisella tavalla.

Haluatko kuulla lisää?

Asta Autelo

Kaupallinen johtaja, konsultointi
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Granlundin kasvu jatkuu – ennätysmäärä yrityskauppoja 

17.08.2026 – Granlund on laajentunut ensimmäisen vuosipuolikkaan aikana useilla yrityskaupoilla. Liikevaihdon kasvu on ylittänyt tavoitteet niin Suomessa kuin Ruotsissa.

Uutinen

Arkkitehtuuritoimisto Riitta ja Kari Ojala Oy osaksi Granlundia

30.06.2026 – Lappeenrannassa toimiva Arkkitehtuuritoimisto Riitta ja Kari Ojala Oy liittyy osaksi Granlundia 30.6. tehdyllä yrityskaupalla.

Uutinen

Erikoissairaanhoitaja Tiina Jouppila vahvistaa Granlundin käyttäjälähtöistä sairaalasuunnittelua

29.06.2026 – Granlund Pohjanmaan arkkitehtiosastolle nimitetty Tiina Jouppila hyödyntää työssään käyttäjälähtöisen ja näyttöön perustuvan sairaalasuunnittelun menetelmiä sekä virtuaaliympäristöjä.

Uutinen

Suomen suurin opiskelija-asumisen hanke valmistui Tampereelle

26.06.2026 – Tampereen Kalevaan on valmistunut TOAS Hippos -kortteli, Suomen suurin opiskelija-asumisen hanke. Yhteisöllisessä korttelissa asuu nyt yli 700 opiskelijaa, ja kokonaisuus…

Uutinen

Insinööritoimisto KTS Oy osaksi Granlundia

16.06.2026 – Granlund on ostanut Insinööritoimisto KTS Oy:n osakekannan 15.6. tehdyllä yrityskaupalla. Tavoitteena on vahvistaa etenkin sähkösuunnittelun osaamista Oulun seudulla.

Uutinen

Tiina Lensu kehittää vastuullisuus- ja kiinteistöjohtamisen palveluita Etelä-Karjalassa

15.06.2026 – “Yritykset ovat aiempaa valveutuneempia”, sanoo Granlund Saimaan konsultoinnin asiakkuuspäällikkönä keväällä 2026 aloittanut Tiina Lensu. Hän tuo mukanaan lähes 30 vuoden…

Uutinen

“Toimintavarmuus on nyt tärkeämpää kuin koskaan”, sanoo vaativien kohteiden asiakkuuspäällikkö Timo Kankaanranta

11.06.2026 – Granlund vahvistaa kiinteistöjohtamisen yksikköään erikoisosaamisella, joka keskittyy vaativiin asiakaskohteisiin, kuten datakeskuksiin, sairaaloihin ja teollisuuskohteisiin. Timo Kankaanranta aloitti keväällä 2026 yksikön…

Uutinen

Paluumuuttaja Mikko Tapojärvi kehittää kiinteistöjen elinkaaripalveluita Pohjois-Suomessa

09.06.2026 – ”Olen halunnut kehittää osaamistani, jotta pystyn löytämään asiakkaille aidosti toimivia ratkaisuja”, kertoo Granlundin tuore osastonjohtaja Mikko Tapojärvi.

Uutinen

Kohti avoimempaa rahapuhetta: näin palkka-avoimuus näkyy jo Granlundilla 

03.06.2026 – Palkka-avoimuusdirektiivillä halutaan edistää palkitsemisen läpinäkyvyyttä ja sukupuolten välistä palkkatasa-arvoa. Mutta mitä palkka-avoimuus tarkoittaa käytännössä? Granlundilla vastaus näkyy jo arjessa.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?