Helsingin Autotalon peruskorjauksen talotekniikkasuunnittelu
4.6.2018 – Olemme olleet Kampissa sijaitsevan Helsingin Autotalon TATE-suunnittelija jo 1990-luvulta asti. Vastasimme myös liikekeskuksen korjausrakentamisen ja talotekniikan suunnittelusta vuonna 2016.
Toimialat
Palvelut
Paikkakunnat

Peruskorjauksessa modernisoitiin Autotalon liiketilat
Helsingin Autotalon noin 15 miljoonan euron peruskorjaushankkeessa uudistettiin kaikki ensimmäisen kerroksen liiketilat ja tornien väliosa. Vastasimme hankeselvityksistä ja -suunnitelmista, LVI-, sähkö-, rakennusautomaatio- ja valaistussuunnittelusta, palontorjunnasta ja rakentamisen aikaisesta valvonnasta.
Suunnittelussa huomioitiin talotekniikan energiatehokkuus ja automaatio, jotta sisäolosuhteita voidaan ohjata käyttäjien tarpeiden mukaan. Kiinteistöön rakennettiin myös kokonaan uusi ravintolamaailma, jonka ratkaisuissa korostui energiatehokkuus.
”Ravintolan ikkunaseinillä on käytetty matalalämpölämmitystä, jonka ansiosta vesipatterien lämpötila voi olla 30 astetta perinteisen 60–70 asteen sijaan. Myös ravintoloiden rasvanpoistokanavissa hyödynnetään lämmöntalteenottoa ja säästetään näin energiaa”, kertoo Granlundin kiinteistönpito-osaston ryhmäpäällikkö Harri Nyyssölä.
Uudistuneen Autotalon tilat houkuttelevat yrityksiä
Uudistunut Helsingin Autotalo tarjoaa toimitilat noin 100 yritykselle. Parkkitilojen saneerauksen yhteydessä pysäköintihalliin lisättiin myös suosittu polkupyöräparkki.
Granlundin suunnittelutiimi pysyi hyvin vauhdissa mukana, vaikkei tarkkoja suunnitelmia voi peruskorjaushankkeessa tehdä etukäteen. Granlundin resurssit olivat juuri sitä, mitä tällaisessa hankkeessa tarvitaan. Sähkönkulutus väheni valaistuksen uudistamisen myötä, ja vanha parkkihalli on nyt uutta vastaava.
Kari Ratilainen, Helsingin Autotalo Oy:n toimitusjohtaja
Granlundin rooli hankkeessa
- Korjausrakentamisen suunnittelu
- LVI-suunnittelu
- Sähkösuunnittelu
- Rakennusautomaatio
- Valaistussuunnittelu
- Palontorjunta (sprinklerisuunnittelu)
- Hankeselvitys ja -suunnitelma
- Granlund Manager -huoltokirja ja energiankulutuksen seuranta
- Kunnossapito
- Rakennusaikainen valvonta
Haluatko kuulla lisää?

Harri Nyyssölä
Wasa Stationin energiakonsultointi ja talotekniikkasuunnittelu
Energiakonsultointi, Talotekniikkasuunnittelu, Ympäristösertifiointi
Urheilu
Helsingin yliopiston Tiedekulman sähkösuunnittelu
Sähkösuunnittelu, Valaistussuunnittelu, AV- ja esitystekniikan suunnittelu
Koulut ja oppilaitokset
Uusi katto varmistaa 140-vuotiaan Aleksanterin teatterin toimivuuden
LVI-suunnittelu, Taloyhtiön korjausrakentaminen (vanha), Sähkösuunnittelu, Rakennuttaminen, Rakennustöiden valvonta
Kulttuuri ja rakennushistorialliset kohteet
IsoKristiinan sähkö- ja valaistussuunnittelu
Sähkösuunnittelu, Valaistussuunnittelu, AV- ja esitystekniikan suunnittelu
Liiketilat ja kauppa
Keskon uuden pääkonttorin K-kampuksen talotekninen koordinointi
Smart Building, Talotekniikkasuunnittelu
Liiketilat ja kauppa
Tapiolan keskuksen talotekninen, LVI- ja energiakonsultointi
LVI-suunnittelu, Talotekniikan konsultointi, Talotekniikkasuunnittelu
Liiketilat ja kauppa
Lapin keskussairaalan laajennuksen suunnittelun koordinointi
LVI-suunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Sähkösuunnittelu, AV- ja esitystekniikan suunnittelu, KSL-suunnittelu
Sairaalat ja terveydenhuolto
Monipuolinen hankehistoria tärkeää Senaatti-kiinteistöille
Granlund Manager, Talotekniikkasuunnittelu, Rakennuttaminen, Rakennustöiden valvonta
Kunnat ja kaupungit
Helsingin vankilan peruskorjaus päivitti tilat nykypäivän vaatimuksiin
Taloyhtiön korjausrakentaminen (vanha), Rakennuttaminen, Rakennustöiden valvonta
Kunnat ja kaupungit
Derby-yrityspuiston ympäristösertifiointi ja talotekniikkasuunnittelu
Ympäristösertifiointi, Energiakonsultointi, LVI-suunnittelu, AV- ja esitystekniikan suunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Valaistussuunnittelu
Tilaa uutiskirjeemme
Ole ensimmäisten joukossa kuulemassa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä