Hyppää sisältöön
UutinenDatakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.2.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Suomeen tulevien datakeskusten rakentamiseen, suunnitteluun ja käyttöönottoon tarvitaan lähivuosina lukuisia uusia osaajia. Datakeskusalalla jo toimivien ammattilaisten ohella hankkeet tarjoavat uusia uramahdollisuuksia myös alanvaihtoa harkitseville.

“Tarve uusille tekijöille on tulevina vuosina valtava. Alan näkymät ja tarve työvoimalle ovat erittäin lupaavat vuosiksi eteenpäin”, kertoo Granlundin datakeskustoimialan johtaja Jari Innanen.

Suomen taloudessa on meneillään murros, mikä voi vähentää työvoiman tarvetta perinteisillä teollisuuden aloilla. Innasen mukaan datakeskusalalla tilanne on päinvastainen. “Hankkeisiin alkaa olla jo haasteita löytää osaajia.”

Tarve uusille tekijöille on tulevina vuosina valtava. Alan näkymät ja tarve työvoimalle ovat erittäin lupaavat vuosiksi eteenpäin.

Jari Innanen, datakeskustoimialan johtaja, Granlund

Datakeskukset yksi suurimmista yksityisen sektorin investointikohteista

Datakeskushankkeissa tehdään samanlaista suunnittelua ja konsultointia kuin muidenkin teollisuuden alojen rakennushankkeissa. Erona on hankkeiden suuri mittakaava.

”Datakeskushankkeissa tarvitaan esimerkiksi sähkö- ja LVI-järjestelmien kokeneita osaajia. Jäähdytys-, energia- ja lämmöntalteenottoratkaisuihin liittyvälle osaamiselle on erityistä kysyntää. Samoin tarvitaan rakennesuunnittelijoita ja arkkitehtejä sekä rakennuttamisen ja projektinjohdon ammattilaisia”, Innanen kertoo.

Datakeskustoimijoita edustava FDCA ja Elinkeinoelämän keskusliitto EK arvioivat, että datakeskushankkeiden rakennusvaiheen työllisyysvaikutus on nyt noin 11 000 henkilötyövuotta, mutta sen odotetaan nousevan 45 000 henkilötyövuoteen vuoteen 2030 mennessä.

Julkisesti ilmoitettuja investointisuunnitelmia on Suomessa jo 12 miljardin euron arvosta. FDCA:n mukaan alan koko potentiaali on yli 30 miljardia euroa. “Datakeskukset ovat yksi suurimmista yksityisen sektorin investointikohteista tulevina vuosina”, Jari Innanen huomauttaa.

Datakeskukset ovat yksi suurimmista yksityisen sektorin investointikohteista tulevina vuosina.

Jari Innanen, datakeskustoimialan johtaja, Granlund

Granlund rekrytoi lisää datakeskusosaajia

Granlundilla datakeskukset ovat kasvaneet yhtiön suurimmaksi toimialaksi, ja ala työllistää tällä hetkellä yli 300 asiantuntijaa Suomessa ja Ruotsissa. Uusille osaajille on tarvetta, ja Granlund käynnistääkin nyt laajan rekrytointikampanjan.

“Odotamme datakeskusalan kasvun jatkuvan vahvana. Haemme ensi vaiheessa useita eri alojen osaajia niin sähkö- ja LVI-suunnitteluun, käyttöönottoon kuin rakennuttamisen ja projektinjohdon tehtäviin”, Jari Innanen kertoo.

Granlund tarjoaa datakeskushankkeissa suunnittelu-, konsultointi- ja projektinjohtopalveluja. Lisäksi yhtiön asiantuntijat tekevät erilaisia konsultointitoimeksiantoja aina datakeskusten sijaintipaikan valinnasta niiden käyttöönottoon.

Haluatko kuulla lisää?

Jari Innanen

Liiketoimintajohtaja, data centers
Granlund Oy

Timo Ranne

Osastonjohtaja, Data centers
Granlund Oy

Granlund rekrytoi uusia osaajia datakeskushankkeisiin

Pohjoismaiden johtavana datakeskusten suunnittelijana ja konsulttina tarjoamme kiehtovia uramahdollisuuksia pitkälle tulevaisuuteen sähkö- ja LVI-alan, rakenne- ja arkkitehtisuunnittelun, teollisuuden, käyttöönoton sekä rakennuttamisen ja projektinjohdon osaajille.

Tule ja rakenna näköisesi ura kotimaisessa yrityksessä!

Lisää uutisiamme

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin

24.02.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.

Uutinen

Granlund jatkaa Niuvanniemen sairaalan uudisrakennuksen suunnittelukilpailun toiseen vaiheeseen

12.02.2026 – Granlundin ja Olla Arkkitehtien ehdotus Niityllä eteni kahden parhaan joukkoon kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Niuvanniemen sairaalan suunnittelukilpailussa.

Uutinen

Granlundin vahva kasvu jatkui – vuoden aikana 200 uutta työntekijää

11.02.2026 – Granlund saavutti lähes 19 % kasvun kiinteistö- ja rakennusalan haastavana jatkuneessa markkinatilanteessa. Useita yrityskauppoja tehtiin eri suunnittelualoilla, rakennuttamisessa ja ohjelmistoissa.

Uutinen

Sähkövoimatekniikan konkari Eeva Walden laajentaa palveluvalikoimaa Granlundilla

05.02.2026 – Granlund tarjoaa jatkossa sähkönsiirtoon liittyvää suunnittelua, konsultointia ja rakennuttamista. Kokonaisuutta luotsaa Eeva Walden, joka varmistaa, että projektit viedään tehokkaasti maaliin.

Uutinen

Granlund kasvattaa rakennuttamista yrityskaupalla

03.02.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan Rakennuttajatoimisto Venttiseiskan kanssa. Yritys työllistää 14 kokenutta osaajaa Vantaalla ja Lahdessa.

Uutinen

Granlund on Vuoden Tiedolla Johtaja

23.01.2026 – Granlund palkittiin Vuoden Tiedolla Johtaja -palkinnolla Bondata-gaalassa.

Uutinen

Granlund uudisti organisaatiotaan

20.01.2026 – Granlund Helsingin organisaatiouudistuksen tavoitteena on hyvä johtaminen ja matala hierarkia.

Uutinen

Saku Purhonen vetämään Granlund Mikkelin rakennuttamista ja valvontaa

19.01.2026 – Granlund Mikkelin osastonjohtajana aloittanut Saku Purhonen tuo taloon vahvaa osaamista etenkin teollisuuden vaativien rakennushankkeiden projektijohtamisesta.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?