Granlund panostaa kilpailuhankkeisiin – Vikke Niskasesta suunnittelupäällikkö
26.3.2019 – Vikke Niskanen on nimitetty 1.3.2019 lähtien suunnittelupäälliköksi vastuualueinaan kilpailuhankkeet, resursoinnin kehittäminen suunnitteluyksiköiden kesken ja taloteknisen suunnittelun sekä konsultoinnin kokonaispalveluiden tunnettavuuden lisääminen.

Helmikuussa Suomen LVI-liiton vuoden nuori LVI-suunnittelija -kilpailun voittanut Vikke Niskanen on toiminut LVI-suunnittelijana jo 8 vuotta. LVI-tekniikan diplomi-insinöörin ehdoton suosikki suunnittelu- ja urakkamuodoksi on allianssi. Tällä hetkellä Vikellä on käynnissä kaksi allianssihanketta, ja muutama kilpailu tulevista hankkeista on käynnissä.
Rakennusalalla viime aikoina yleistyneet allianssihankkeet sekä yhteistoiminnalliset urakkamuodot otetaan ilolla vastaan Granlundilla. ”Allianssimallissa on tilaajalla hyvä mahdollisuus valita hankkeeseen parhaiten arvoa tuottava työryhmä”, sanoo osastonjohtaja Santeri Kondakov Granlundin talotekniikkasuunnittelusta.
Granlundilla on jo usean vuoden ajan keskitetty voimavaroja neuvottelumenettelyä ja vaiheittaista karsintaa hyödyntäviin kilpailuhankkeisiin. Viimeisimpänä osoituksena panostuksesta on kilpailuhankkeisiin keskittyvän suunnittelupäällikön nimittäminen.
Maaliskuussa uudessa tehtävässään aloittanut Vikke Niskanen on kokenut talotekniikan projektipäällikkö ja yrityksen oma kasvatti korkeakoulusta lähtien. ”Olen aktiivisesti kehittänyt suunnittelun ja konsultoinnin kokonaisuuden hallintaa kilpailuhankkeiden valmistelussa. Nyt on loistava ajankohta viedä toimintaa eteen päin ja hyödyntää hankittuja referenssejä”, toteaa Vikke uudesta tehtävästään.
Suunnitteluhankkeissa Viken rooli on viime aikoina kasvanut LVI-suunnittelun projektipäälliköstä talotekniikan pääsuunnittelijaksi. Tapiolan metroaseman LVI-suunnittelussa hän toimi projektipäällikkönä ja Ähtäri Zoon Pandatalon talotekniikan pääsuunnittelijana. Viime aikoina Vikke on ollut mukana suunnittelemassa useita opetusrakennuksia.
Haluatko kuulla lisää?

Santeri Kondakov

Maakaasulämmitykselle löytyy kustannustehokkaita vaihtoehtoja
30.06.2022 – Maakaasun korvaamiseen kiinteistön lämmityksessä löytyy useita vaihtoehtoja. Hyvällä suunnittelulla investoinnit ovat myös taloudellisesti kannattavia.
- Energia
- Tuottavuus

10 Kysymystä energiamurroksesta
29.06.2022 – Ota tiedot haltuun kiinteistö- ja rakennusalaan vahvasti vaikuttavasta energiamurroksesta! Vastaajina toimivat energiamurroksen asiantuntijat Asta Autelo Granlundilta ja Aki Toivanen Vanguard…
- Energia

Koululaisten kesäkerho helpottaa vanhempien arkea
28.06.2022 – Granlundin pääkonttorilla pienet kesälomalaiset pääsivät nauttimaan monipuolisesta toiminnasta ja retkistä työntekijöiden lapsille suunnatussa kesäkerhossa.
- Työnantajakuva

Työsuhdepyörä toteutti haaveen
09.06.2022 – Työmatkan kulkupelin valinnalla on iso vaikutus hiilidioksidipäästöihin. Kun granlundilaiset polkevat töihin, pienenee myös Granlundin hiilijalanjälki.
- Työnantajakuva

Granlund Saimaa ja Imatran Arkkitehtuuritoimisto yhdistyvät
01.06.2022 – Granlund Saimaa vahvistaa arkkitehtiosaamistaan Imatralla ostamalla koko Imatran Arkkitehtuuritoimisto Oy:n osakekannan.
- yrityskaupat

Granlund Kuopion kova osaaminen rakennusautomaatiossa kerää kiitosta
04.05.2022 – Rakennusautomaation rooli korostuu energiatehokkuudessa ja hyvien sisäolosuhteiden ylläpidossa. Granlund Kuopiossa automaation suunnittelusta vastaa rautainen tiimi.
- Kiinteistöjohtaminen

Suunnittelutyön puitteet ovat kunnossa Granlund Tampereella
03.05.2022 – Työsuhde-etujen ja miellyttävien toimitilojen lisäksi Granlund Tampereella panostetaan työnteon mielekkyyteen.
- Työnantajakuva

”Tylsää tekemistä ei tarvitse pelätä” – Rakennusalan moniottelijat viihtyvät Korjausrakentamisen osastolla
29.04.2022 – Granlundin Korjausrakentamisen osastolla saa todella kattavan läpileikkauksen rakennusalasta Suomessa. Työhön saa tukea osaavilta ja avuliailta työkavereilta ja tiimiläisten ammattitaitoa arvostetaan…
- Työnantajakuva

Neljä rahanarvoista ohjetta – onnistunut energiaremontti säästää heti juoksevia kuluja
26.04.2022 – Liian hyvältä kuulostavat myyntipuheet ovat hälytysmerkki energiaremonttia suunniteltaessa.
- Energia