Granlund Turku on aloittanut toimintansa
19.10.2015 – Granlund on ottanut ensimmäiset askeleensa Turussa syksyn aikana. Granlund Turku Oy:n toimitusjohtajana aloitti lokakuun alussa Pekka Hjelm. Samaan aikaan valmistui myös uusien toimitilojen remontti Turun keskustassa (Yliopistokatu 31).

Pekka Hjelm on rakennuttamisen ja kustannusmäärälaskennan konkari. Hänen tavoitteenaan on kehittää Granlund Turku Oy:n toimintaa siten, että talotekniseen suunnitteluun keskittyvä suunnitteluyksikkö saadaan aktivoitua heti alkuvaiheessa.
– Lähtötilanne on positiivinen, koska Granlundilla on jo merkittävästi tilauskantaa muun muassa T3-sairaalan ja Medisiinan hankkeissa, Hjelm huomauttaa.
Jatkossa tavoitteena on saavuttaa johtava asema Turun alueella taloteknisessä suunnittelussa. Samalla toimintaa laajennetaan myös ohjelmistojen ja konsultoinnin alueille.
Mukana myös paluumuuttajia
Syyskuussa Granlund Turku Oy:ssä aloitti myös Mikko Gröndahl. Viime vuodet Saksassa viettänyt Mikko on paluumuuttaja, jonka erityisosaamisalue on rakennusautomaatio.
Hän toimii alkuvaiheessa kiinteässä yhteistyössä emoyhtiön asiantuntijoiden kanssa. Jatkossa tavoitteena on rakentaa Turkuun oma tiimi ja tarjota palveluja suunnitteluprojekteihin sekä ylläpidon johtamiseen.
Granlund toivoo rekrytoivansa Turun toimistoon viidestä kymmeneen talotekniikan suunnittelijaa vuoden 2016 loppuun mennessä.
– Yhtiön päätavoite on olla johtava talotekniseen suunnittelun asiantuntijakonserni. Tätä samaa strategiaa noudatamme myös Turussa, Pekka Hjelm korostaa.
Turun toimiston yhteystiedot löytyvät täältä.
Haluatko kuulla lisää?


Työsuhdepyörä toteutti haaveen
09.06.2022 – Työmatkan kulkupelin valinnalla on iso vaikutus hiilidioksidipäästöihin. Kun granlundilaiset polkevat töihin, pienenee myös Granlundin hiilijalanjälki.
- Työnantajakuva

Granlund Saimaa ja Imatran Arkkitehtuuritoimisto yhdistyvät
01.06.2022 – Granlund Saimaa vahvistaa arkkitehtiosaamistaan Imatralla ostamalla koko Imatran Arkkitehtuuritoimisto Oy:n osakekannan.
- yrityskaupat

Granlund Kuopion kova osaaminen rakennusautomaatiossa kerää kiitosta
04.05.2022 – Rakennusautomaation rooli korostuu energiatehokkuudessa ja hyvien sisäolosuhteiden ylläpidossa. Granlund Kuopiossa automaation suunnittelusta vastaa rautainen tiimi.
- Kiinteistöjohtaminen

”Tylsää tekemistä ei tarvitse pelätä” – Rakennusalan moniottelijat viihtyvät Korjausrakentamisen osastolla
29.04.2022 – Granlundin Korjausrakentamisen osastolla saa todella kattavan läpileikkauksen rakennusalasta Suomessa. Työhön saa tukea osaavilta ja avuliailta työkavereilta ja tiimiläisten ammattitaitoa arvostetaan…
- Työnantajakuva

Neljä rahanarvoista ohjetta – onnistunut energiaremontti säästää heti juoksevia kuluja
26.04.2022 – Liian hyvältä kuulostavat myyntipuheet ovat hälytysmerkki energiaremonttia suunniteltaessa.
- Energia

Millainen on hyvä pomo?
21.04.2022 – On tärkeää, että jokaisella on hyvä pomo, joka saa kaikki tiiminsä jäsenet loistamaan. Mutta voiko olla, että jonkun ei kannattaisi…
- Työnantajakuva

Granlundin hallitukseen kovan luokan vahvistukset
07.04.2022 – Keith Silverang ja Anders Stenbäck tuovat Granlundin hallitukseen vahvaa osaamista digitaalisuudesta, käyttäjälähtöisistä palveluista ja kansainvälistymisestä.
- Nimitykset

Granlund Mikkeli Oy ja Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy yhdistyvät
29.03.2022 – Granlund Mikkeli Oy ostaa mikkeliläisen Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy:n ja tarjoaa jatkossa yhä kattavammin suunnittelupalveluja.
- yrityskaupat

Mahdollisuus vaikuttaa hiilineutraalin yhteiskunnan rakentamiseen
24.03.2022 – Granlundilaiset etsivät rakennushankkeissa konkreettisia ratkaisuja kiinteistöjen energiatehokkuuden ja hiilineutraaliuden parantamiseen. Haluaisitko sinä tehdä työtä, joka vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillintään joka päivä?
- Vastuullisuus