Kesäkerho vanhempien työpaikalla
14.6.2018 – Granlundin henkilöstö on voinut tänä kesänä ilmoittaa lapsensa kerhoon, joka järjestetään Malmilla kesäkuun alussa. Samalla nuoret koululaiset pääsevät tutustumaan vanhempiensa työpaikkaan.

Granlundin päätoimipisteessä Malmilla saattaa kesän alussa tavata piknikretkelle suuntaavia koululaisia tai löytää neuvotteluhuoneeseen pystytetyn elokuvakerhon. Kyse on granlundilaisten lapsille suunnatusta kesäkerhosta, joka järjestetään kesäkuun kahtena ensimmäisenä viikkona. Kerho on tarkoitettu Granlundin oman henkilöstön 6–10-vuotiaille lapsille. Kaikki työntekijät ovat voineet ilmoittaa lapsensa kesäkerhoon kevään aikana.
”Koululaisilla on tunnetusti pitkät kesälomat, joiden järjestely voi tuottaa monelle vanhemmalle päänvaivaa. Kerho helpottaa vanhempien arkea, mutta myös lapsista on kiva päästä näkemään, miltä äidin tai isän työpaikalla näyttää”, kertoo henkilöstöpäällikkö Minna Lappalainen.
Retkiä lähiseudulle
Lapset voi tuoda aamulla kerhoon kello 8–9 välillä ja hakea iltapäivällä kello 15–16 aikoihin. Päiviin ei olla mietitty etukäteen tiukkaa ohjelmaa, jotta juuri lukuvuoden päättäneet koululaiset voivat ottaa rennosti. Aamupäivisin askarrellaan, pelataan ja lueskellaan, lounas syödään henkilöstön ruokalassa ja iltapäivisin tehdään erilaisia retkiä lähiseudulla. Ensimmäiselle kerhoviikolle suunnitteilla on ainakin retkeilyä lähipuistoissa sekä reissut Fallkullan kotieläintilalle Heurekaan. Sateisina päivinä voidaan järjestää leffahetkiä ja katsoa elokuvia neukkareiden isoilta näytöiltä.
Kesäkerho suunnitteilla myös ensi vuodeksi
Kerho järjestetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa. Kesäkerho on organisoitu Granlundin HR-osastolla, ja mukaan on otettu ulkopuolinen palveluntuottaja Tunnehoiva. Työntekijät ovat suhtautuneet kesäkerhoon innostuneesti.
”Jos kerho todetaan toimivaksi konseptiksi, todennäköisesti järjestämme kerhon ensi kesänä pidemmälle ajanjaksolle. Kaikki eivät ehtineet tänä kesänä mukaan, mutta moni on jo sanonut osallistuvansa ensi vuonna”, Minna Lappalainen kertoo.
Kesäkerho on myös yksi tapa panostaa henkilöstön hyvinvointiin, mikä on tärkeä arvo Granlundille.
”Halusimme helpottaa pienten lasten vanhempien elämää näin kesällä. Ja tuohan tämmöinen toiminta väriä ja paljon hyvää fiilistä toimistolle”, kertoo Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi.
Metsi kävi pitämässä lapsille esitelmän yrityksestä ja oli otettu saamastaan vastaanotosta. ”Harvoin saa niin paljon avointa ja positiivista palautetta yritysesittelystä kuin näiden kanssa”, hän naureskelee.
Kuva: Inka Lappalainen
Haluatko kuulla lisää?


Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä
05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa
03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.
- Granlund
- Yrityskaupat

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti
02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.
- Vastuullisuus

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja
27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja
19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Granlund Lahteen kaksi uutta osastoa ja johtajaa
08.05.2025 – Granlund Lahdessa palvelut monipuolistuvat ja osaaminen syvenee. Rakennusautomaatio-osastoa johtaa jatkossa Harri Samola ja rakennesuunnitteluosastoa Jani Kokkonen.
- Nimitykset

Talotekniikan dokumentointi nopeuttaa korjaushankkeita
07.05.2025 – Tiedonhallinnan tärkeydestä puhutaan paljon, mutta rakennusprojektin loppuvaiheessa talotekniikan dokumentointi “unohtuu” usein. Se tuottaa lisäkustannuksia ylläpidossa ja korjaushankkeissa.
- Talotekniikka

Teollisuuden energiahankkeilla merkittävää säästöä
05.05.2025 – Energiankierrätys ja prosessien optimointi ovat tuoneet teollisuudelle isot energiansäästöt. Nyt energiahankkeissa on alkanut uusi vaihe, jonka keskiössä on tuotannon sähköistyminen.
- Energia

Kasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa
02.05.2025 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 12 paikkakunnalla. Tulevaisuudessa kasvupotentiaalia nähdään esimerkiksi vastuullisuuspalveluissa.
- Suunnittelu
- Ura Granlundilla