Hyppää sisältöön
UutinenVuonna 2030 älykkäät kiinteistöt suunnitellaan yhteisellä tiedolla

Vuonna 2030 älykkäät kiinteistöt suunnitellaan yhteisellä tiedolla

1.3.2019 – Digitaaliset ja älykkäät ratkaisut muuttavat rakennus- ja kiinteistöalaa. Miltä ala mahdollisesti näyttää tulevaisuudessa?

Aihepiiri
Data ja digitalisaatio
Jaa

Tulevaisuuden älykkäiden digitaalisten ratkaisujen ja tekoälyn vaikutukset kiinteistön käyttäjien hyvinvointiin ovat merkittäviä. Kuinka voimme palvella tilan käyttäjiä ja tiloissa tapahtuvaa toimintaa tehokkaammin ja miellyttävämmin? Älykkyydellä voidaan parantaa kiinteistöjen käyttöasteita, pienentää hiilijalanjälkeä ja tuottaa parempia sisäolosuhteita. Hyvinvointiin vaikuttavat älykkäät ratkaisut pitää kuitenkin osata tuotteistaa, jotta kuluttajat innostuvat asiasta.

Todellista läpimurtoa älykkäiden kiinteistöjen toteuttamiselle Suomessa tai kansainvälisesti ei ole vielä tapahtunut. Syitä on monia, kuten älykkäiden sovellusten pirstaleinen valikoima, yhteensopivuuden puute ja hyötyjen hankala todentaminen.

Tulevaisuuden ennustaminen on haastavaa, mutta samalla innostavaa. Erilaisia skenaarioita voidaan luoda loputtomasti. Granlund on omassa innovaatiostrategiatyössään kehittänyt erilaisia tulevaisuusmalleja. Granlund on myös mukana Aalto-yliopiston vetämässä Building 2030 -hankkeessa, jossa kehitetään rakennusalan yhteistä tulevaisuuden visiota. Hankkeessa on keskitytty pääosin rakentamisen tuotantoketjuun ja sen kehittämiseen. Tämän lisäksi tarvitaan myös kiinteistön ja siihen liittyvän teknologian kehittämistä.

Yhteinen ekosysteemi kaikkien käytössä

Vuonna 2030 kiinteistöalalle on muodostunut yhteinen ja yleinen digitaalinen ekosysteemi, joka perustuu muutamaan globaaliin standardiin. Erityisen potentiaalisina voidaan nähdä esimerkiksi GoogleBuilding tai AmazonBuilding sekä tietysti Platform of Trust -alustat. Ne tarjoavat mahdollisuuden tuottaa yleiskäyttöiseen standardisoituun ympäristöön myös kiinteistöihin liittyvää dataa jo suunnitteluvaiheesta alkaen.

Suunnittelu tehdään suoraan pilveen

Suunnittelussa luodut tietomallit ja niitä tukevat muut datavarastot yhdistyvät suoraan osaksi digitaalista ekosysteemiä. Koska käytössä on yhteinen standardisoitu alusta, rakentajat hyödyntävät yhteensopivilla sovelluksillaan alustasta löytyvää kaikille yhteistä suunnittelutietoa.

Suurin osa rakentamisen tekniikkaratkaisuista tehdään massaräätälöidyillä tuotteilla, jotka kootaan sopiviksi kokonaisuuksiksi tehtaissa. Työmaa on tehtaan jatke, jossa lopullinen rakennus muodostuu tehtaasta tulevista ”jättilegopalikoista”.

Yhteisten alustojen käyttöön houkuttelevat niistä ladattavat ilmaiset sovellukset, kuten CAD-, laskenta- ja hankintaohjelmistot. Ohjelmistojen käyttö on ilmasta, kun data luovutetaan alustan käyttöön. Samat alustatoimittajat pyörittävät e-kauppoja, joista komponentteja hankitaan. VR- ja AR-teknologia ovat arkipäivää asennustöissä, ja ihmiset käyttävät niitä robottien ohjaamiseen ja vähäisten fyysisten työsuoritusten ennakkosuunnitteluun.

Digitaalinen kaksonen seuraa rakennuksen elinkaarta

Taloteknisiin järjestelmiin – ilmanvaihtoon, lämmitykseen ja sähköön – liittyen laiteteollisuus suunnittelee ja tuottaa laitteensa kyseiseen ekosysteemiin yhteensopivaksi. Jokainen laite saa jo valmistusvaiheessa tunnisteen ja tarvittaessa IoT-anturoinnin. Samalla kun työmaa etenee, tieto täydentyy jo suunnitteluvaiheessa tuotettuun virtuaaliseen kiinteistöön eli digitaaliseen kaksoseen. Teknisten järjestelmien käyttöönotto ja yhdistäminen tehdään yksinkertaisilla mobiilisovelluksilla.

Rakennuksien sisällä on siirrytty myös talotekniikassa täysin langattomaan tiedonsiirtoon, joka perustuu uuteen XG-standardiin. Kyseisen uuden G-teknologian myötä on mahdollista tuottaa käyttöenergiaa laitteille, jolloin yksittäisten pilveen kytkettyjen laitteiden ylläpidon ongelmakin on ratkaistu. Ylläpidon ja huollon prosessit ovat täysin digitalisoituja. Laitteet ja niihin liitetyt älykkäät automaatiojärjestelmät osaavat itse analysoida huolto- ja korjaustarpeensa. Huoltotoiminta perustuu tarpeenmukaisuuteen ja ennakoituvuuteen kehittyneen tekoälyn ohjaamana. Fyysisen huoltoihmisen vierailu rakennuksessa on harvinaista.

Mittakaavaltaan suurin ja merkittävin vaikutus uudella ekosysteemillä ja sen sovelluksilla pitää olla kiinteistön käyttäjälle. Seuraavassa osassa visioimme, miltä työntekijän päivä toimistolla voisi näyttää vuonna 2030 ja kuka selviytyy kiinteistöalan muuttuvassa markkinassa voittajana.

Skenaarion kirjoittajina Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi ja rakennusautomaation osastonjohtaja Jukka Karhu.

Tutustu myös:

Datakeskus tai toimisto – tekoäly on osa rakennusalan tulevaisuutta

Innovaatiot ja kehitys

Virtuaalinen kiinteistö tuo tietomallit kiinteistöjen ylläpitoon

Haluatko kuulla lisää?

Pekka Metsi

Toimitusjohtaja
Granlund Oy

Jukka Karhu

Liiketoimintajohtaja, rakennusautomaatio
Granlund Oy

Uutta tietoa: Sähkömarkkinoiden murros ja kiinteistönomistajan mahdollisuudet

21.05.2026 – Granlundin tuoreessa white paperissa analysoidaan Suomen sähkömarkkinoiden viimeaikaista kehitystä, keskeisiä hintamekanismeja ja tulevaisuuden näkymiä kiinteistönomistajan näkökulmasta. Lataa, lue ja hyödynnä…

Uutinen
Granlundin Mika Virkki ja Kiwan Jaakko Tuukkanen tutkivat hissin tarkastustietoja.

Kiinteistöjen laitteistotarkastuksesta huoltotehtäväksi: Granlundin ja Kiwan integraatio luo uuden digitaalisen prosessin

18.05.2026 – Granlundin ja Kiwan kansainvälinen kumppanuus luo uudenlaisen toimintamallin, jossa kiinteistöjen laitteistojen määräaikaistarkastukset, huolto ja dokumentaatio yhdistyvät katkeamattomaksi prosessiksi. Automaattinen tiedonsiirto…

Uutinen

Vastuullinen kiinteistö -tutkimus tulee jälleen

12.05.2026 – Vastaa ja auta tuottamaan kattavaa tietoa alamme vastuullisuudesta. Tavoitteenamme on tuottaa kokonaisnäkemys vastuullisuuden roolista kiinteistö- ja rakennusalalla.

Uutinen

Granlund laajenee Alankomaihin yrityskaupalla

06.05.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan hollantilaisen talotekniikkayhtiön Smits van Burgstin kanssa. Tavoitteena on kasvattaa liiketoimintaa Alankomaissa.

Uutinen

Arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy osaksi Granlundia

05.05.2026 – Perinteikäs ja hyvästä laadusta tunnettu Arkkitehtitoimisto Tähti-Set Oy vahvistaa Granlundin arkkitehtiliiketoimintaa merkittävästi. Granlund nousee yrityskaupan myötä Suomen suurimpien arkkitehtitoimistojen kärkikolmikkoon.

Uutinen

Kasvavaan rakennesuunnittelijoiden joukkoon haetaan uusia osaajia

04.05.2026 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 14 paikkakunnalla. “Keskitymme henkilöstömäärän kasvattamiseen ja etsimme tiimeihin hyviä tyyppejä.”

Uutinen

Jari Innanen Granlundin hallitukseen

26.03.2026 – Jari Innanen tuo hallitukseen vahvaa näkemystä datakeskussektorilta.

Uutinen

Turo Tinkanen vahvistamaan Granlundin data- ja AI-kehitystä

24.03.2026 – Granlundin tietohallintojohtajana elokuussa aloittava Turo Tinkanen tuo Granlundille vahvaa digitaalisen kehittämisen osaamista. Hänellä on pitkä kokemus kiinteistö- ja rakennusalan datakehityksestä.

Uutinen

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?