VILPEn tehtaalle maalämpövoimala – vuosipäästöt vähenevät 330 tonnia
8.9.2021 – VILPEn Vaasassa sijaitsevan Mustasaaren tehtaan hiilijalanjälki tulee kutistumaan merkittävästi, kun uusi maalämpövoimala otetaan käyttöön. Voimala lämmittää ja jäähdyttää rakennuksen ja siihen kuuluu myös lämpövarasto.
Toimialat
Palvelut
Paikkakunnat

VILPEn Mustasaaren tehtaalla koneet ovat puristaneet muovikomponentteja vuodesta 1983. Koneen muotissa kulkee jäähdytysvettä, jolla sula muovikappale jäähdytetään oikeaan muotoonsa. Muoteissa lämmennyttä vettä on hyödynnetty tehtaan lämmittämiseen alusta asti.
Kun tehtaalle vuonna 2019 alettiin suunnitella uutta maalämpöratkaisua, oli sen alla jo valmiiksi parikymmentä kilometriä lämmitysveden kierrättämiseen tarkoitettua putkistoa. Uusi lämmittävä, jäähdyttävä ja lämpöä varastoiva maalämpövoimala liitettiin olemassa olevaan verkostoon.
”Tarvitsemme muovikoneille ja muoteille tietyn lämpötilan, minkä vuoksi meillä on kesähelteillä kiinteistössä liikaa lämpöä. Maalämpöratkaisulla ajamme veden jäähtymään kallion sisään 250 metrin syvyyteen porattuihin reikiin”, kertoo VILPEn toimitusjohtaja Tuomas Saikkonen.
Meillä on kesähelteillä kiinteistössä liikaa lämpöä.
Tuomas Saikkonen, toimitusjohtaja, VILPE Oy
Lauhdelämpö varastoidaan maaperään
Maalämpöhanke liittyy VILPEn tehdashallilaajennukseen, jossa tehtaan muovikonekannan kasvattaminen nosti jäähdytystehon tarvetta. Maalämpövoimala tehostaa energiavirtojen kierrätystä: maaperään varastoitu lauhdelämpö lämmittää kalliota 1–2 astetta. Varastoitu lämpö hyödynnetään viileämmillä säillä tehtaan lämmitykseen.

Maalämpövoimalan on laskettu säästävän tehtaan vuosittaisia hiilidioksidipäästöjä ainakin 330 tonnia. Päästöleikkaukset saavutetaan poistamalla öljykattiloita ja vähentämällä jäähdytyskoneiden käyttöä.
”Vesi kiertää maassa ja jäähtyy itsestään. Maahan poratuista rei’istä voidaan myös ottaa samanaikaisesti osa lämmitykseen ja osa jäähdytykseen – ja vaihdella niitä kulloisenkin tarpeen mukaan”, VILPEn kehitysjohtaja Timo Anttila sanoo.
Uuden teknologian osaamista
Maalämpövoimalan takaisinmaksuajaksi on arvioitu kahdeksan vuotta. Vaihtoehtona ratkaisulle olisi ollut ison jäähdytyskoneen hankinta. Sen hinta olisi noussut jopa puoleen maalämpöpumpun hinnasta – ja jäähdytyskone olisi kattanut luonnollisesti vain jäähdytyksen.
Maalämpövoimalan takaisinmaksuajaksi on arvioitu kahdeksan vuotta.
”VILPEn tehdashallit on jo alun perin tehty lattialämmityksellä, mikä antaa hyvät mahdollisuudet matalampilämpöisen energian hyödyntämiseen. Maalämpöratkaisun myötä energiaa kuluu varmasti sama määrä kuin ennenkin, mutta se tuotetaan ilman öljyä ja ilmaisenergiaa hyödynnetään enemmän”, Granlundin aluetoimiston johtaja Kai-Kristian Vimpari sanoo.
Granlund on tehnyt VILPEn tehtaan laajennusten LVI-suunnitelmat viimeiset 20 vuotta ja on mukana myös tehtaan uusimmassa laajennuksessa.

”Ennen maalämpöhanketta Granlund teki meille melko perinteistä LVI-suunnittelua. Oli hienoa saada saman katon alta osaaminen myös tällaiseen uuden teknologian hankkeeseen”, Saikkonen sanoo.
Maalämpövoimalan lisäksi VILPEn tehtaan päästöjä on leikattu esimerkiksi aurinkopaneeleilla sekä auringonvaloa ja liikettä seuraavalla led-valaistuksella. Yrityksen tulevaisuuden visiona on tehdä uusia rakentamisen innovaatioita ja rakennustuoteteollisuuden ratkaisuja – pienellä hiilijalanjäljellä.
Haluatko kuulla lisää?

Kai-Kristian Vimpari
VILPE Oy
- Perustettu vuonna 1975.
- 21,5 miljoonan euron liikevaihdosta 51 % tulee viennistä.
- VILPEssä työskentelee 155 henkilöä.
- Kaikki tuotanto Vaasassa Mustasaaren tehtaalla.
Granlundin rooli hankkeessa
- LVI-tekninen suunnittelu
- Hankkeeseen kytkeytyy tuotannon, jäähdytyksen ja lämmityksen kautta monimutkaista automaatiota. Onnistumisen mahdollisti Granlundin vahva rakennus- ja teollisuusautomaatio-osaaminen.
Tutustu muihin referensseihimme

Toimistosta päiväkodiksi – Päiväkoti Roba sai energistahokkaat ja viihtyisät tilat
Talotekninen rakennuttaminen ja valvonta, LVI-suunnittelu, Sähkösuunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Talotekninen hankekehitys
Koulut ja oppilaitokset

Leppävirran energiankierrätysjärjestelmä säästää kustannuksia ja pienentää hiilipäästöjä
Energiatehokkuushankkeet
Kunnat ja kaupungit

Nesteen ylläpito-organisaatio saa tukea kiinteistöpäällikkö-palvelusta
Kiinteistöjohtaminen
Teollisuus

Kuntoarviot tukevat SBB:n hoivakiinteistöjen kunnossapidon hallintaa ja budjetointia
Kuntoarviot ja -tutkimukset, PTS, Huoltokirja
Sairaalat ja terveydenhuolto

Granlund Manager tukee Moventaksen vastuullisuusraportointia
Granlund Manager -ohjelmisto
Teollisuus

Allianssimalli tuo Oulun yliopistollisen sairaalan uudistumiseen ketteryyttä
LVI-suunnittelu, Sähkösuunnittelu, Tele- ja turvasuunnittelu, Talotekniikkasuunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Valaistussuunnittelu
Sairaalat ja terveydenhuolto

Käyttäjien hyvinvointi korostui Swing Housen suunnittelussa
LVI-suunnittelu, Sähkösuunnittelu, Valaistussuunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Energiasuunnittelu, Talotekniikan konsultointi
Hotellit ja ravintolat

ANDRITZ sai Varkauteen historiallisen suuren 1,5 hehtaarin tuotantohallin
Rakennuttaminen ja valvonta, Talotekninen rakennuttaminen ja valvonta
Teollisuus

Assi Groupin kolmas toimistotalo valmistui aikataulussa ja budjetissa
Rakennuttaminen ja valvonta, Kustannusohjaus
Toimistot

HUS seuraa hissien huoltoa ja ylläpitoa Granlund Managerilla
Granlund Manager -integraatiot, Granlund Manager -ohjelmisto
Sairaalat ja terveydenhuolto
Haluatko lisätietoa tai jättää tarjouspyynnön?
Kerro meille millaista lisätietoa tarvitset tai lähetä tarjouspyyntö. Olemme pian yhteydessä sinuun.
Tilaa uutiskirjeemme
Ole ensimmäisten joukossa kuulemassa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.