Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin
24.2.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.
Granlundin kehittämällä tarkastussäännöllä vakioidun tietosisällön virheettömyys voidaan varmistaa talotekniikan IFC-tietomalleissa. Solibri-ohjelmistoon tehty talotekniikka-laajennus vauhdittaa vakioidun tiedon hyödyntämistä rakennus- ja kiinteistöalalla.
Vakioidun tietosisällön virheettömyys on edellytys sille, että suunnittelijan laatiman tietomallin datasta on oikeasti hyötyä koko toimitusketjulle. Granlundin talotekniikka-laajennuksen avulla tietomallin tietosisältöä pystytään tarkastamaan yksittäisten objektien tasolla.
Isossa rakennushankkeessa voi olla kymmeniä tuhansia talotekniikan objekteja sulkuventtiileistä suihkuhanoihin ja lämpöpumpuista wc-istuimiin. Valtavan tietomäärän oikeellisuuden tarkastaminen manuaalisesti on käytännössä mahdotonta.
Tähän tarvitaan konekielistä käsittelyä.
“Tarkastus käy läpi jokaisen objektin ja huomauttaa, jos tieto ei vastaa talotekniikan Suomen kansallisen vakiointikokonaisuuden vaatimuksia”, Granlundin ryhmäpäällikkö Markus Järvenpää sanoo.
”Digitaalisten vaatimusten kasvaessa mallien laadusta ei voida enää tinkiä. Granlundin talotekniikka-laajennus tuo vakioidun tietosisällön vaatimukset Solibrin toistettavaan tarkastusprosessiin, jolloin vaatimusten vastaiset objektit tunnistetaan jo varhaisessa vaiheessa. Juuri tällaista käytännönläheistä, standardeihin perustuvaa lähestymistapaa ala tarvitsee”, kommentoi Solibrin toimitusjohtaja Ville Kyytsönen.
Granlund vauhdittaa vakioidun tiedon käyttöä
Solibri-ohjelmiston käyttäjät voivat ladata Granlundin talotekniikka-laajennuksen Solibrin laajennukset-välilehdeltä.
“Vakioidun tiedon käyttöä edistävä yhteistyö Solibrin kanssa on luontevaa, sillä Solibri on suomalaisella rakennusalalla laajasti käytössä oleva BIM-ohjelmisto ja globaalisti edelläkävijä tietomallien tarkastamiseen liittyvissä ominaisuuksissa”, Granlundin kehitysjohtaja Tero Järvinen sanoo.
IFC-tietomalleja on käytetty talotekniikka-alalla jo pitkään, mutta niitä ei edelleenkään pystytä hyödyntämään tehokkaasti, koska mallien tietosisältö on laadittu eri tavalla jokaisessa hankkeessa.
Tilanteen parantamiseksi kansallisessa Rava3Pro-hankkeessa vakioitiin talotekniikan tietosisältö ja julkaistiin se vapaaseen käyttöön vuonna 2023. Tero Järvisen mukaan Granlund haluaa osaltaan edistää vakioidun tiedon käyttöönottoa ja kehittää suunnittelijoiden käyttöön uusia työkaluja.
Viime joulukuussa Granlund päivitti ilmaiseksi jakamansa valmiin Revit-tietomallipohjan ja antoi tekemänsä IFC-exportterin MagiCADille, joiden avulla suunnittelijat voivat hyödyntää vakioitua tietosisältöä ja saavat tukea uuden rakentamislain tietomalliasetuksen vaatimuksiin.
Granlundin kehittämät työkalut tukevat osaltaan uuden lain tietomalliasetusta, joka ajaa rakennusalaa kohti digitaalista kehitystä ja kannustaa vakioidun tietosisällön hyödyntämiseen.
Tero Järvinen, kehitysjohtaja, Granlund Oy
Näin vakioidun tietosisällön työkalut ovat suoraan Solibrin ja MagiCADin asennuspaketeissa, eikä niiden osalta tarvita tehdä erillisiä latauksia.
“Granlundin kehittämät työkalut tukevat osaltaan uuden lain tietomalliasetusta, joka ajaa rakennusalaa kohti digitaalista kehitystä ja kannustaa vakioidun tietosisällön hyödyntämiseen”, Järvinen toteaa.
Vakioidusta datasta hyötyy koko toimitusketju
Tietomallien vakioitu ja koneluettava data on helposti löydettävissä ja sen avulla voidaan tehostaa rakentamisen prosesseja monella tavalla.
“Suunnittelijan tuottamaa vakioitua tietosisältöä voi hyödyntää koko toimitusketju. IFC-tietomalli toimii silloin “luurankona”, johon eri toimijat voivat linkittyä ja rikastaa sitä omalla tiedollaan”, Markus Järvenpää huomauttaa.
Suunnittelijan tuottamaa vakioitua tietosisältöä voi hyödyntää koko toimitusketju.
Markus Järvenpää, ryhmäpäällikkö, Granlund Oy
Tietomallista syntyy näin kokonaisuus, jonka pohjalta kukin toimija voi kehittää omia toimintojaan. Vaikkapa urakoitsija saa tietomallista valmiit lähtötiedot esimerkiksi kustannuslaskentaan, hankintoihin, aikataulutuksiin tai hiilijalanjäljenlaskentaan.
Objektitasolla oleva vakioitu tieto on skaalattavissa uusiin hankkeisiin. Toteutuneiden kohteiden dataa voidaan hyödyntää benchmark-datana uuden hankkeen alkuvaiheen suunnittelussa.
“Myös tekoälysovellukset tarvitsevat virheetöntä ja laadukasta dataa, jotta tekoälyn tuottamat analyysit ovat hyödyllisiä”, Tero Järvinen huomauttaa.
Granlund jakaa maksutta valmiin tietomallinnuspohjan
Granlundin sivuilta ladattava Revit-tietomallipohja tuo kansallisesti vakioidut talotekniikan tietosisällöt valmiina jokaisen suunnittelijan käyttöön. Granlund haluaa mallin jakamisen myötä edistää rakennusalan tuottavuuden parantamista.
Haluatko kuulla lisää?

Tero Järvinen

Lisää uutisiamme
Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin
24.02.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.
- Innovaatiot
- Tuottavuus
Granlund jatkaa Niuvanniemen sairaalan uudisrakennuksen suunnittelukilpailun toiseen vaiheeseen
12.02.2026 – Granlundin ja Olla Arkkitehtien ehdotus Niityllä eteni kahden parhaan joukkoon kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Niuvanniemen sairaalan suunnittelukilpailussa.
- Suunnittelu
Granlundin vahva kasvu jatkui – vuoden aikana 200 uutta työntekijää
11.02.2026 – Granlund saavutti lähes 19 % kasvun kiinteistö- ja rakennusalan haastavana jatkuneessa markkinatilanteessa. Useita yrityskauppoja tehtiin eri suunnittelualoilla, rakennuttamisessa ja ohjelmistoissa.
- Granlund
Sähkövoimatekniikan konkari Eeva Walden laajentaa palveluvalikoimaa Granlundilla
05.02.2026 – Granlund tarjoaa jatkossa sähkönsiirtoon liittyvää suunnittelua, konsultointia ja rakennuttamista. Kokonaisuutta luotsaa Eeva Walden, joka varmistaa, että projektit viedään tehokkaasti maaliin.
- Ura Granlundilla
Granlund kasvattaa rakennuttamista yrityskaupalla
03.02.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan Rakennuttajatoimisto Venttiseiskan kanssa. Yritys työllistää 14 kokenutta osaajaa Vantaalla ja Lahdessa.
- Yrityskaupat
Granlund on Vuoden Tiedolla Johtaja
23.01.2026 – Granlund palkittiin Vuoden Tiedolla Johtaja -palkinnolla Bondata-gaalassa.
Granlund uudisti organisaatiotaan
20.01.2026 – Granlund Helsingin organisaatiouudistuksen tavoitteena on hyvä johtaminen ja matala hierarkia.
- Nimitykset
Saku Purhonen vetämään Granlund Mikkelin rakennuttamista ja valvontaa
19.01.2026 – Granlund Mikkelin osastonjohtajana aloittanut Saku Purhonen tuo taloon vahvaa osaamista etenkin teollisuuden vaativien rakennushankkeiden projektijohtamisesta.
Granlund Isännöinti Oy osaksi Ehta Isännöintiä
03.12.2025 – Vuodesta 2020 osana Granlund-konsernia toiminut Granlund Isännöinti Oy siirtyy osaksi Ehta Isännöintiä.
Tilaa uutiskirjeemme
Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.