Muutoksia Granlund Isännöinti Oy:n johdossa
17.2.2021 – Granlund Isännöinnin toimitusjohtajana aloittaa Matti Nieminen.

Granlund Isännöinti Oy:n toimitusjohtajana on aloittanut Matti Nieminen, joka toimi aiemmin yhtiössä isännöinnin ja tekniikan johtajana. Samalla Tero Heikkilä on vapautettu toimitusjohtajan tehtävästään.
Isännöintiala on tällä hetkellä suuren kuohunnan alla johtuen Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) julkaisemasta valtakunnallisesta kartelliepäilystä. Asia koskee Isännöintiliiton sekä kuuden isännöintialan yrityksen toimintaa vuosina 2014-2017.
Granlund Isännöinti Oy ei ole epäiltyjen yritysten joukossa eikä liity hintakartelliin. Yritys on muodostettu toukokuussa 2020 pitkään isännöintialalla vaikuttaneista Talohallinta-yhtiöistä.
Granlund Isännöinti Oy on valitettavasti joutunut uutisointiin osin mukaan, koska Tero Heikkilä on toiminut vuosina 2003-2018 Isännöintiliiton toimitusjohtajana.
”On hyvin harmillista, että koko isännöintiala on tällä hetkellä valtavan kohun keskellä. Toivon, että keskustelu avaa alan toimintatapoja jatkossa läpinäkyvämmiksi. Meillä Granlundilla on 61 vuoden kokemus vastuullisesta toiminnasta ja asetamme aina asiakkaan edun toiminnassamme etusijalle. Meille on tärkeä varmistaa, että toimintamme on vastuullista kaikissa liiketoiminnoissamme”, kommentoi Granlund Isännöinnin hallituksen puheenjohtaja ja Granlund-konsernin toimitusjohtaja Pekka Metsi.
Lisätietoja
Pekka Metsi
Granlund-konsernin toimitusjohtaja ja Granlund Isännöinnin hallituksen puheenjohtaja
040 529 6509, pekka.metsi@granlund.fi
Haluatko kuulla lisää?


Konkreettisia ohjeita talotekniikan kiertotalouteen
15.08.2025 – Alan yhteishanke selvitti, miten kiertotalous mahdollistetaan talotekniikka-alalla. Tarjolla on tutkittua tietoa ja konkreettisia ohjeita. Granlund toimi hankkeen konsulttina.
- Vastuullisuus

Suomalaiset asiantuntijat suunnittelevat Ukrainaan sairaalakonseptin
14.08.2025 – Suomalaisista sairaalasuunnittelun asiantuntijoista muodostuva IHDA-allianssi suunnittelee Ukrainaan yleissairaalan mallia.

Tuomo Nerg rakennuttamisen liiketoimintajohtajaksi
05.08.2025 – Tuomo Nerg aloittaa Granlundin uutena rakennuttamisen liiketoimintajohtajana. Hänen tehtävänään on tukea rakennuttamisen kasvua kotimaassa ja kansainvälisesti.
- Nimitykset

Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi
18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.
- Vastuullisuus

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?
16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.
- Data ja digitalisaatio
- Energia

Granlund vahvistaa sähkösuunnittelua – yrityskauppa Staconin kanssa
13.06.2025 – Helsingissä toimiva haastavaan sähkösuunnitteluun keskittynyt Stacon Oy tulee osaksi Granlundia.
- Yrityskaupat

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon
10.06.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.
- Vastuullisuus

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä
05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.
- Data ja digitalisaatio
- Tuottavuus

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa
03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.
- Granlund
- Yrityskaupat