Hyppää sisältöön
UutinenPTS-hankkeiden kulut tiukkaan hallintaan Granlund Managerin ja Scudo Pron integraatiolla

PTS-hankkeiden kulut tiukkaan hallintaan Granlund Managerin ja Scudo Pron integraatiolla

4.1.2024 – Rakennusten hankevaiheen ja käyttövaiheen data on tuotu lähemmäs toisiaan. Granlund Managerin ja Scudo Pron välisen integraation keskeisiä hyötyjä ovat sujuva PTS, helppo kulujen seuranta ja niiden ennustaminen.

Aihepiiri
Granlund Manager, Ylläpito
Jaa

Scudo Pro on hankevaiheen organisaation arjen työkalu, ja Granlund Managerin kanssa tehdyn integraation avulla ajankohtainen tieto saavuttaa myös kiinteistön ylläpitovaiheesta vastaavat.

”Tällä integraatiolla kiinteistön hankevaiheen ja käyttövaiheen vastuuhenkilöt ja data tulevat lähemmäs toisiaan. Integraatio toimii siltana näiden vaiheiden välillä”, kertoo Topi Korpela.

Integraation kustannukset ovat erittäin maltilliset – varsinkin, jos miettii, minkä mittaluokan rahasummia sen avulla pystytään paremmin hallitsemaan.

Mika Virkki, Solution Sales Manager, Granlund

Granlund Managerin ja Scudo Pron integraation ansiosta prosessit paranevat, kun näkyvyys hankkeiden talouteen syvenee ja hanke- sekä käyttövaiheen kriittiset tiedot saadaan yhteen. Eri vaiheiden väliltä poistuu valtava määrä manuaalista naputtelua, kun tiedot siirtyvät järjestelmästä toiseen automaattisesti.

Niin Granlund Managerissa kuin Scudo Prossakin voi tarkastella kustannuksia ja aikatauluja niin yksittäisen kohteen kuin koko portfolion tasolla. Scudo Pro on markkinoiden kehittynein kustannusohjauksen pilvipalvelu ja tarjoaa ajantasaisen kustannustiedon Granlund Manageriin, jolloin PTS-projektien ohjaaminen ja ennustaminen on helppoa ja läpinäkyvää.

Kiinteistön hankevaiheen ja käyttövaiheen vastuuhenkilöt ja data tulevat lähemmäs toisiaan.

Topi Korpela, Myyntijohtaja, Granlund

Näin Granlund Manager + Scudo Pro -integraatio toimii

  • Kunnossapidon ja PTS:n tiedot pysyvät ajan tasalla ja helposti tarkasteltavana Granlund Managerissa.
  • Kun jokin PTS:ssa oleva hanke päätetään toteuttaa, tieto siitä siirtyy Scudo Pro:hon. Siirtyviä tietoja ovat hankkeiden perustiedot, alustavat aikataulut ja kustannusarviot.
  • Scudo Pro:ssa hankkeen kustannuksia voidaan seurata ja ennustaa.
  • Scudo Pro:n kautta voi lähettää automaattisen urakkailmoituksen verottajalle.
  • Hankkeen aikana tiedot toteutuneista kustannuksista siirtyvät Granlund Managerin PTS-osioon kahdella tapaa asiakkaan mukaan: joko suoraan Scudo Prosta tai organisaation taloushallintajärjestelmän kautta.

Paljon positiivisia asiakaskokemuksia ja maltillinen hinnoittelu

Granlund ja Scudo Solutions ovat tehneet jo pitkään yhteistyötä kiinteistö- ja rakennusalan digitalisaation edistämiseksi. Granlund Managerin ja Scudon välinen integraatio on ollut pitkään käytössä useilla asiakkailla, joten integraatiosta on paljon positiivista kokemusta vuosien varrelta.

”Tämän integraation kustannukset ovat erittäin maltilliset – varsinkin, jos miettii, minkä mittaluokan rahasummia sen avulla pystytään paremmin hallitsemaan. Käyttöönotosta tulee kertakulu ja sen jälkeen kuukausittainen SAAS-maksu”, kertoo Mika Virkki.

Granlundin ja Scudon yhteisblogi

“Excel-johtamisessa hankkeita ja kustannuksia ei hallita”

Hajallaan olevat järjestelmät, vanhentunut data ja puutteellinen kustannusohjaus ovat varma keino saavuttaa budjetin ylitys hankkeessa. Kuinka kauan näin voi jatkaa, ennen kuin resurssit ja tulos törmäävät Excel-johtamisen aiheuttamaan seinään?

Kuva: Mitä eroa on Excel-johtamisella ja tiedolla johtamisella? Tämä kuva havainnollistaa, miten nämä kaksi maailmaa eroavat valtaisasti.

Mikä on Scudo Pro?

Scudo Pron taustalla oleva Scudo Solutions on suomalainen projektien ja kustannusten hallintaan erikoistunut ohjelmistoyritys, jonka tarjoamalla ohjelmistolla on hallittu yli 50 000 projektia yli 15 miljardin euron arvosta niin Suomessa kuin maailmalla.

Scudo Pro nykyaikaistaa projektien kustannusten ja tulojen hallintaa proaktiivisen kustannusohjauksen, automatisoitujen työvaiheiden ja läpinäkyvän projektinhallinnan avulla.

Scudo Pro on ohjelmisto, jolla pyritään parantamaan yhtä alamme keskeistä haastetta; miten saadaan hankkeen kustannukset pysymään budjetissa? Kansainvälisten ja suomalaisten tutkimusten mukaan yli 70 prosenttia kaikista rakennus- ja kiinteistöalan hankkeista ylittää budjetin vähintään 5 prosentilla. Näin ei tarvitse olla jatkossa.

Ota yhteyttä

Topi Korpela

Kaupallinen johtaja
Granlund Oy

Mika Virkki

Solutions Sales Manager, Nordics & Baltics
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Uutinen

Granlund Lahteen kaksi uutta osastoa ja johtajaa

08.05.2025 – Granlund Lahdessa palvelut monipuolistuvat ja osaaminen syvenee. Rakennusautomaatio-osastoa johtaa jatkossa Harri Samola ja rakennesuunnitteluosastoa Jani Kokkonen.

Uutinen

Talotekniikan dokumentointi nopeuttaa korjaushankkeita

07.05.2025 – Tiedonhallinnan tärkeydestä puhutaan paljon, mutta rakennusprojektin loppuvaiheessa talotekniikan dokumentointi “unohtuu” usein. Se tuottaa lisäkustannuksia ylläpidossa ja korjaushankkeissa.

Uutinen

Teollisuuden energiahankkeilla merkittävää säästöä

05.05.2025 – Energiankierrätys ja prosessien optimointi ovat tuoneet teollisuudelle isot energiansäästöt. Nyt energiahankkeissa on alkanut uusi vaihe, jonka keskiössä on tuotannon sähköistyminen.

Uutinen

Kasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa 

02.05.2025 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 12 paikkakunnalla. Tulevaisuudessa kasvupotentiaalia nähdään esimerkiksi vastuullisuuspalveluissa.

Uutinen

Kylmälaitteiden uusinnassa tulee varautua tulevaan F-kaasuasetukseen

28.04.2025 – Kiinteistön jäähdytys- ja lämpöpumppuinvestoinneissa kannattaa huomioida kylmäaineiden kiristyvät käyttörajoitukset. Asiantuntija auttaa löytämään pitkällä aikavälillä kustannustehokkaimman vaihtoehdon.

Uutinen

Kuinka säästää energiaa talotekniikan laiteuusinnoilla?

22.04.2025 – Talotekniikan uusiminen on samalla mahdollisuus säästää merkittävästi energiaa. Esimerkiksi ilmanvaihdossa uudet laitteet voivat tuoda energiansäästöä jopa 25–40 prosenttia entiseen verrattuna.

Uutinen

Granlund vahvistaa talotekniikkasuunnittelua Pohjois-Ruotsissa

09.04.2025 – Umeå Projekt Team AB liittyy Granlund-konserniin yrityskaupan myötä. Yritys on erikoistunut talotekniikkasuunnitteluun ja projektinjohtoon.

Uutinen

Granlund laajentaa rakennuttamisen liiketoimintaa Ruotsissa

03.04.2025 – Tukholmalainen Coordia Consult AB on nyt osa Granlund-konsernia. Yritys keskittyy rakennuttamiseen ja projektinjohtoon sekä valvontaan.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Ole ensimmäisten joukossa kuulemassa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?