Hyppää sisältöön
UutinenHUS Siltasairaala menestyi Tekla Global BIM Awardseissa

HUS Siltasairaala menestyi Tekla Global BIM Awardseissa

1.10.2020 – Tehokas tiedonhallinta korostuu suurhankkeessa

Aihepiiri
Vastuullisuus
Jaa

HUS Siltasairaala on palkittu kansainvälisessä Tekla Global BIM Awards -kilpailussa parhaana julkisen sektorin projektina. Kilpailu on tarkoitettu hankkeille, jotka laajentavat rakennesuunnittelun ja rakennustietojen mallinnuksen käyttöalueita innovatiivisella tavalla.

Tänä vuonna kilpailuun osallistui 36 maasta yli 135 projektia, jotka olivat paikallisten Tekla BIM Awards 2019 ja 2020 -kilpailujen voittajia. Alan asiantuntijoista koostuva tuomaristo valitsi maailmanlaajuisen kilpailun voittajat ja arvioi projektit kiinnittäen huomiota yhteistyöhön, toteutukseen, innovatiivisuuteen ja rakennettavuuteen.

Siltasairaala on HUSn suurhanke

HUS Siltasairaala ja sädehoito-osaston laajennus muodostavat suurhankkeen, jonka kustannusarvio on noin 303 miljoonaa euroa. Rakennustyö ajoittuu vuosille 2018–2022 ja käyttöönotto vuoteen 2023.

Tietomalleilla on tärkeä rooli yhteistyössä, suunnittelun visualisoinnissa loppukäyttäjille sekä eri suunnittelualojen ja aliurakoitsijoiden koordinoinnissa koko suunnitteluprosessin ajan. Tehokas tiedonhallinta on ollut välttämätöntä, kun kohteessa on yhteensä 16 eri suunnittelualaa, ja 194 osamallia. Lisätyn ja virtuaalisen todellisuuden ratkaisuja on käytetty, jotta tilaaja voi hahmottaa suunnitteluratkaisuja ja osallistua suunnitteluun. Rakennusvaiheessa tiimit jatkoivat rakennettavan tiedon jakamista ja sata työmaan työntekijää pääsi tietomalliin mobiililaitteilla joka päivä.

Konsulttiryhmä Granlund Ramboll toimii hankkeen LVIA-, sprinkleri-, sähkö-, energia- ja KSL- (kiinteät sairaalalaitteet) suunnittelijana. ”Granlundin ja Rambollin kesken teemme kaikki työt yhdessä. Sovimme keskinäisen työnjakomme sen mukaan, miten kummallakin on eri suunnittelualueilla kapasiteettia. LVI:n vastuusuunnittelija on Rambollilta ja sähkön Granlundilta”, ryhmäpäällikkö Ville Alanen Granlundilta kertoo.

Tietomallinnus helpottaa työtä huomattavasti näin laajassa hankkeessa. ”Modernissa sairaalassa on hyvin monenlaisia ja erittäin vaativia teknisiä järjestelmiä ja automaatiota, joiden yhteensovittaminen vaatii paljon työtä myös eri osapuolten kesken. Pitkälle viety tietomallinnus helpottaa tämän valtavan tietomäärän hallintaa”, kommentoi sähkösuunnittelun projektipäällikkö Kurt Holm.

HUS Siltasairaalan hankkeessa ovat mukana: Konsulttiryhmä Granlund-Ramboll, A-Insinöörit Suunnittelu Oy, HUS Kiinteistöt Oy, SRV Rakennus Oy, Team Integrated(AW2 Arkkitehdit Oy, Brunet Saunier Architecture S.A, Arkkitehtuuritoimisto B&M Oy, Arkkitehtitoimisto Harris-Kjisik Oy), Peikko Finland Oy

Lue koko tiedote Teklan sivuilla

Vuoden 2023 palkittuja opinnäytetöitä juhlistettiin Granlundilla

20.11.2023 – Tämän vuoden palkitut opinnäytetyöt käsittelivät energiasta saatavaa dataa, ulospuhallusilmaa toimistorakennuksissa sekä tarpeenmukaista ilmanvaihtoa.

Uutinen

4D-suunnittelu edistää tiedolla johtamista

17.11.2023 – 4D-suunnittelua voi hyödyntää monessa. Lue, miten palvelu tuki tietomallien käyttöä Lujatalon työmaalla ja tehostaa datalla johtamista Vektor IO:n infrahankkeissa.

Uutinen

Kuinka 4D-suunnittelu tehostaa rakennushankkeita?

10.11.2023 – Asiakkaamme kertovat, miten 4D on vaikuttanut purkuhankkeiden aikatauluihin Purkupihalla, läpinäkyvyyteen Helsinki-Vantaan kehitysohjelmassa ja suunnittelun laatuun Destialla.

Uutinen

Arkkitehtitoimisto ON Oy:sta tulee osa Granlund Kuopiota

07.11.2023 – Granlund on ostanut kuopiolaisen Arkkitehtitoimisto ON Oy:n osakekannan. Kauppa astuu voimaan 1.1.2024.

Uutinen

SCANVAC-palkinto Pekka Metsille

31.10.2023 – SCANVAC myöntää joka toinen vuosi LVI-alan palkinnon pohjoismaiselle yksityishenkilölle, yritykselle tai organisaatiolle, joka on antanut merkittävän panoksensa alalle.

Uutinen

Miten suunniteltiin edistyksellisen paloturvallinen Länsimetro?

31.10.2023 – Länsimetron turvallisuusratkaisut ovat edistyksellisiä kansainvälisessäkin mittakaavassa. Granlundin suunnittelijat olivat valitsemassa ratkaisuja, joilla paloturvallisuudesta huolehditaan monen järjestelmän yhteispelillä.

Uutinen

Lean-ajattelu vauhdittaa rakennusalan vihreää siirtymää

19.10.2023 – Rakennusalan muutosliikettä kohti lean-periaatteita ajava RAIN3-hanke kerää yhteen alan eri asiantuntijoita. Granlundilla järjestetyssä Lean ja vihreä siirtymä -työpajassa käsiteltiin vähähiilisen…

Uutinen

Granlundin alueyhtiöt sulautuvat Granlund Oy:hyn 31.10.2023

11.10.2023 – Asiakas- ja yhteistyökumppanitiedotteemme kokoaa olennaiset asiat liittyen Granlundin yhdistymiseen marraskuun alusta alkaen.

Uutinen

Miten onnistut kiinteistöjen ylläpidon kilpailutuksissa?

09.10.2023 – Jos kilpailutuksia ei tehdä eikä sopimussisältöjä ole vähään aikaan päivitetty, kustannukset karkaavat helposti käsistä, laatu voi heiketä ja palvelujen sisältö…

Uutinen

Mitä tietoa etsit?