Granlund vauhdilla kohti hiilineutraaliutta
18.2.2021 – Granlundilla mennään kohti hiilineutraaliuden tavoitetta vauhdilla. Pääkonttorilla siirryttiin vuoden alusta kiertolämpöön, mikä vaikuttaa suuresti myös hiilidioksidipäästöihin.
Ympäristöstä huolehtiminen ja energiavastuun kantaminen ovat tärkeä osa Granlundin arvoja. Hiilineutraaliustavoitteita on ohjaamassa yksityiskohtainen tiekartta, jonka avulla päästöjä vähennetään suunnitelmallisesti. Päästöjä pyritään vähentämään niin asiakastyössä kuin oman toiminnan osalta.
”Meillä on paljon rahkeita vaikuttaa ympäristöasioihin ja vähähiilisyyteen asiakastyön kautta, ja oman tontin pitää tietysti olla myös kunnossa. Hiilineutraalius liittyy vahvasti ilmastonmuutokseen, joka ei odota vuoteen 2050. Tarvitaan vauhdilla tekoja, ja omalla esimerkillämme pyrimme edistämään päästöjen vähentämistä”, kertoo Granlundin laatu- ja vastuullisuusasiantuntija Siina Hara.
Hiilineutraali toimisto toimii kiertolämmöllä
Suuri osa asiantuntijaorganisaation päästöistä syntyy toimistojen tarvitsemasta energiasta. Ensimmäisenä tulee pitää huolta, että kulutus on optimoitua ja sitten miettiä, mistä tarvittava energia hankitaan järkevästi.
Granlundin omissa kiinteistöissä on tehty viime vuosina useita energiatehokkuustoimenpiteitä. Esimerkiksi Helsingin Malmilla sijaitsevan pääkonttorin ja Kuopion toimiston katolle on asennettu aurinkopaneelit. Rinnalle on nyt otettu Malmilla pääasialliseksi lämmitysmuodoksi Helenin Kiertolämpö, joka on päästötöntä, hiilineutraalia ja kierrätettyä hukkalämpöä.
”Pääkonttorin osalta tämä oli tehokas ja toimiva keino siirtyä vähäpäästöisemmäksi. Kuopiossa toimisto taas lämpiää paikallisen energiayhtiön puulämmöllä. Yksittäiset toimenpiteet voivat vaikuttaa paljon. Jo pelkästään vihreään sertifioituun tuulisähköön siirtyminen konsernissa vei 12 prosenttia päästöistämme”, Hara sanoo.
”Malmin pääkonttori muodostaa isona kiinteistönä merkittävän osan konsernimme energiankulutuksesta. Sähkön osalta olimme aiemmin jo siirtyneet tuulisähköön, ja nyt kiertolämpö oli looginen valinta. Seuraava iso askel on valaistuksen uusiminen led-valoilla toimivaksi ja älykkään valaistuksen ohjauksen lisääminen”, Granlundin korjausrakentamisen ryhmäpäällikkö ja pääkonttorin eli KOy Helsingin Malminkaaren toimiston isännöitsijä Harri Nyyssölä täydentää.
Jätehuolto kunnossa
Energian hankintaan liittyvät ratkaisut ovat hyviä tapoja tehdä korjausliikkeitä. Lisäksi huomionarvoisia ovat muun muassa tarpeenmukaiset ilmanvaihdon käyntiajat, järkevät lämpötilat, toimiva lämmöntalteenotto sekä valaistuksen ohjaus. Granlundilla myös kootaan jatkuvasti lisää tietoa ympäristövaikutuksista, minkä perusteella päätetään, mihin omia toimenpiteitä kohdennetaan. Yksi vastuullisuuden nyanssi on myös jätehuolto.
”Meillä toimii jätteen lajittelu ja kierrätys niin ulkopuolella kuin sisätiloissa. Noin 70 prosenttia materiaaleista – kuten lasi ja metalli – kierrätetään, ja loppu jäte on energiajätettä, joka kaatopaikan sijaan päätyy lämmöksi tai sähköksi”, Nyyssölä kertoo.
Sähköpyörällä tai -autolla palaveriin
Hiilineutraalissa yrityksessä työskenteleminen ei juuri vaikuta asiantuntijatyötä tekevien työntekijöiden arkeen: tietokoneen käyttö onnistuu yhtä lailla uusiutuvalla sähköllä. Eniten hiilineutraalius näkyykin arjessa siinä, miten paikasta toiseen liikutaan.
”Kiinteistöjen energiankäytön ohella isoimpia päästölähteitä on se, miten asiantuntijat kulkevat töistä kotiin tai asiakaskäynneille. Kannustamme vähäpäästöiseen liikkumiseen eri keinoin, meillä on esimerkiksi mahdollisuus työsuhdepyöräetuun ja työsuhdematkalippuun. Toimistoilla voi myös olla käytössä yhteiskäyttöautona täysisähköauto tai sähköpyöriä”, Siina Hara sanoo.
”Kiinteistössä on tällä hetkellä myös neljä sähköautoille tarkoitettua latauspistettä, joita lisätään kysynnän kasvaessa”, Harri Nyyssölä täydentää.
Korona-aika on vähentänyt liikkumisen tarvetta ja tehnyt etätyön tutuksi kaikille. Vaikutus on näkynyt suoraan myös päästöissä, sillä liikkumisen osalta päästöt ovat arvioiden mukaan Granlundilla lähes puolittuneet viimeisen vuoden aikana. Kun tulee aika työskennellä taas useammin toimistolla, Granlundilla työ sujuu sielläkin hiilineutraalisti.
Granlund on mukana rakennus- ja kiinteistöalan nollapäästö-sitoumuksessa
Haluatko kuulla lisää?

Harri Nyyssölä
Lataa uusi opas rakentamisen luontojalanjäljen laskentaan
28.10.2025 – Luonnon monimuotoisuuden turvaaminen ja ilmastonmuutoksen hillitseminen ovat tämän hetken kriittisimpiä haasteita. Tutustu aiheeseen tarkemmin ja lataa uusi oppaamme!
- Vastuullisuus
Rakennusten vihreä siirtymä ei ratkea vain puhdasta energiaa ostamalla
07.10.2025 – On kaikkien suomalaisten etu, että rakennuksilta vaaditaan jatkossakin energiatehokkuutta. Energiasyöppö rakennus tulee kalliiksi. Vihreä siirtymä edellyttää puhtaamman energiantuotannon lisäksi myös…
- Energia
Granlund laajentaa liiketoimintaa paloturvallisuussuunnitteluun
29.09.2025 – Granlund laajentaa palvelujaan paloturvallisuussuunnitteluun. Uutta liiketoimintaa vetämään on valittu kokenut paloturvallisuuden asiantuntija Arttu Sjöstedt.
- Nimitykset
Granlund mukana uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittajatiimissä
12.09.2025 – Helsingin Eteläsatamaan rakennettavan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailu huipentui 11. syyskuuta. Granlund on mukana kilpailun voittaneessa JKMM Arkkitehtien suunnitteluryhmässä.
- Suunnittelu
- Talotekniikka
- Uudisrakentaminen
Granlund on Vuoden 2025 sähkösuunnittelija
11.09.2025 – Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry ja Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry valitsivat Granlundin Vuoden sähkösuunnittelijaksi.
- Suunnittelu
- Talotekniikka
Kim Hagman aloittaa Granlundin talousjohtajana
10.09.2025 – Granlundin uusi talousjohtaja (CFO) on FCG:ltä siirtyvä Kim Hagman. Hänessä yhdistyy kira-alan, projektiliiketoiminnan ja laskennan vahva osaaminen.
- Nimitykset
Granlund teki yrityskaupan Kauto Nikulainen arkkitehtien kanssa
02.09.2025 – Granlundin arkkitehtisuunnittelu kasvaa yli 100 arkkitehtiin. Kauto Nikulainen arkkitehtien yrityskaupan myötä arkkitehtisuunnittelu laajenee pääkaupunkiseudulle.
- Yrityskaupat
Konkreettisia ohjeita talotekniikan kiertotalouteen
15.08.2025 – Alan yhteishanke selvitti, miten kiertotalous mahdollistetaan talotekniikka-alalla. Tarjolla on tutkittua tietoa ja konkreettisia ohjeita. Granlund toimi hankkeen konsulttina.
- Vastuullisuus
Suomalaiset asiantuntijat suunnittelevat Ukrainaan sairaalakonseptin
14.08.2025 – Suomalaisista sairaalasuunnittelun asiantuntijoista muodostuva IHDA-allianssi suunnittelee Ukrainaan yleissairaalan mallia.