Hyppää sisältöön
ReferenssitRELEXin uusi pääkonttori valmistuu arvokiinteistöön Otaniemessä

RELEXin uusi pääkonttori valmistuu arvokiinteistöön Otaniemessä

28.1.2026 – Uudisrakentamista ja suojeltuja kiinteistöjä yhdistävässä pääkonttorihankkeessa talotekniikkasuunnittelua ohjaavat ympäristösertifikaatit ja käyttäjän erityistoiveet.

Toimialat
Teollisuus
Palvelut
LVI-suunnittelu, Energiasuunnittelu, Sähkösuunnittelu, Valaistussuunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Paloturvallisuuspalvelut
Paikkakunnat
Espoo
Kuva: JKMM

Kiinteistökehitysyhtiö HGR Property Partners rakennuttaa ohjelmistoyritys RELEX Solutionille pääkonttoria Otaniemeen, jossa yhtiö on aikoinaan perustettu. Kiinteistökehitys alkoi kaavakehityksellä muutamaa vuotta aikaisemmin.

“Suunnittelimme kiinteistön suojeltujen osien täydellistä remonttia sekä mittavaa täydennysrakentamista  samaan aikaan, kun etsimme tulevalle kohteelle avainvuokralaista”, kertoo HGR:n rakennuttajapäällikkö Julius Kekäläinen.

Kiinteistökokonaisuuden kehitysvaihe otti merkittävän askeleen vuonna 2022, kun RELEX varmistui kohteen päävuokralaiseksi. Myös Granlundin talotekniikkasuunnittelijat olivat silloin jo hankkeessa mukana.

“Suurimmat onnistumiset tehtiin jo suunnittelupöydällä, ja siksi varsinainen rakentamisvaihe on sisältänyt huomattavasti vähemmän kysymysmerkkejä”, Kekäläinen sanoo.

Suurimmat onnistumiset tehtiin jo suunnittelupöydällä, ja siksi varsinainen rakentamisvaihe on sisältänyt huomattavasti vähemmän kysymysmerkkejä.

Julius Kekäläinen, rakennuttajapäällikkö, HGR Property Partners

Suojeltujen osien kerroskorkeus kannusti talotekniikkasuunnittelijat innovointiin

Metallimiehenkuja 6–8 on poikkeuksellinen kiinteistökokonaisuus. Kahden suojellun rakennuksen välistä on purettu vanha lisäosa, joka on korvattu uudisrakennuksella. Koska uusi yhdistyy vanhaan kahdelta sivulta, uudisrakennuksenkin kerroskorkeus on sidottu suojeltujen osien mukaiseksi. Talotekniikan korkomaailmasta on nipistetty kaikin keinoin.

“Olemme tehneet Granlundin suunnittelijoiden kanssa syvällistä yhteensovitusta ja etsineet kustannustehokkaita tapoja, jotta käyttäjät kokisivat tilat ilmaviksi ja korkeiksi”, Kekäläinen sanoo.

Energiasuunnittelussa on haettu A-energialuokan tasoa.

“Kivijalan liiketilojen hukkalämmöt tullaan hyödyntämään lämmityksessä, ja jäähdytyksen mitoituksessa on varaudutaan tulevaisuuden ilmasto-olosuhteisiin”, kertoo Granlundin LVI-suunnittelija Sami Isotalo.

Tehokkaat tekniset tilat ja matalat kerroskorkeudet vaativat tavanomaista tarkempaa taloteknisten pääjärjestelmäreittien suunnittelua.

Kekäläinen on tyytyväinen myös siihen, että 60 prosenttia autopaikoista tulee olemaan sähköautopaikkoja.

“Lisäksi sähköliittymässä, pääkeskuksissa ja putkituksissa tullaan varautumaan täyteen 100 prosenttiin.”

Innovaatioita IV-järjestelmästä tekniikkareitteihin

Tehokkaat tekniset tilat ja matalat kerroskorkeudet ovat vaatineet tavanomaista tarkempaa taloteknisten pääjärjestelmäreittien suunnittelua. Teknisten tilojen ja kuilujen sijoitteluun sekä tekniikan pääreitteihin on kiinnitetty erityistä tarkkuutta jo hankkeen alkuvaiheessa, mikä varmisti niiden toimivuuden.

“Yksi suurimmista vaikutuksista on ollut kerroskohtaisesti hajautetulla IV-järjestelmällä”, Kekäläinen toteaa.

Ratkaisu pienentää IV-kuilujen kokoa, eikä vesikatoille tarvita IV-konehuoneita. Poistoilmanvaihdossa hyödynnetään osittain keskitettyä ratkaisua, jolla pyritään optimoimaan alakattokorkeuksia.

“Tilan päähän viedään vain tuloilmakanavat, jolloin merkittäviä IV-kanavien risteilyjä voidaan välttää”, Isotalo kertoo.

Kekäläinen pitää tärkeinä myös monia pienempiä valintoja, kuten tilaa säästävien kanttikanavien käyttöä. Lisäksi talotekniset runkolinjat pyritään sijoittamaan tiloihin, joissa korkeudella ei ole niin suurta merkitystä. Erikoisimman kiertoreitin vaatii uudisrakennuksen ensimmäisen kerroksen pääaula.

“Saamme nostettua tilan arvokkuutta ja kerroskorkeutta sijoittamalla tuloilmalaitteet katon sijaan lattialle ja seiniin kiertäen alla olevien tilojen kautta.”

RELEXin tilakohtaiset toiveet ohjaavat sähkösuunnittelua

Tilatehokkuus heijastuu myös sähkötekniikkaan, ja osa sähkönjakelun pääreiteistä kierrätetään ulkokautta. Noin 16 000 neliön kokoisen kiinteistön jokaisen tilan sähkötekniikka on käyty läpi käyttäjien kanssa.

“Onkin onni, että päävuokralainen varmistui varhain ja pääsimme keskustelemaan suoraan käyttäjän kanssa heidän toiveistaan suunnitteluvaiheessa”, kertoo Granlundin sähkösuunnittelun projektipäällikkö Pekka Tiitto.

RELEXin toiveesta hankkeessa on tutkittu myös Smart Building -mahdollisuuksia Granlundin erityisasiantuntija Vili Tuomisaaren kanssa. Smart Building -varaukset huomioitiin esimerkiksi talotekniikan datansiirrossa.

Noin 16 000 neliön kokoisen kiinteistön jokaisen tilan sähkötekniikka on käyty läpi käyttäjien kanssa.

Valaistussuunnittelussa korostuivat suojelu- ja kestävyysarvot

Talotekniikkasuunnittelua ovat ohjanneet osaltaan vuonna 2026 valmistuvalle toimistolle haettavat LEED Platinum – ja WELL Platinum -ympäristösertifikaatit. Valaistusuunnittelussa WELL vaati todentamaan valaistuksen riittävyyden, ja huomiota on kiinnitetty muun muassa valaistuksen häikäisysuojaukseen, värintoistoon ja energiatehokkuuteen.

“Valaistuksen on tärkeää tukea käyttäjien hyvinvointia, joten olemme käyneet läpi eri valaisintyypit ja niiden ohjauksen erikseen kaikissa tiloissa”, Tiitto sanoo.

LEED asettaa vaatimuksia erityisesti ulkovalaistuksen tuottamalle valosaasteelle. Pihavalaistukseen liittyy kuitenkin kaupunkikuvallisia ja suojeluarvoja, ja siksi sertifiointipisteistä on nipistetty historian vaalimiseksi.

“Olemme ottaneet talteen 15 Alvar Aallon suunnittelemaa pihavalaisinta, jotka entisöidään Granlundin toteuttaman kunnostusohjeen mukaan ja palautetaan tontille”, Kekäläinen kertoo.

HGR Property Partners on vuonna 2005 perustettu kotimainen kiinteistökehitys- ja sijoitusyhtiö, joka on keskittynyt pääkaupunkiseudulla sijaitseviin merkittäviin kiinteistökohteisiin ja kehityshankkeisiin. Yhtiön kestävän arvon kehityshankkeet kasvattavat kaupunkien vetovoimaisuuttaa pitkäkestoisesti.

RELEX Solutions on vuonna 2005 perustettu suomalainen ohjelmistoyritys, joka tarjoaa toimitusketjujen optimointi- ja suunnitteluratkaisuja ennusteisiin pohjautuvalla järjestelmällä.

Metallimiehenkuja 6-8 sisältää uusia tiloja noin 15000 m² ja peruskorjattuja yli 4000 m².

Granlundin palvelut

Hankkeen toteuttajat

  • Kiinteistökehittäjä ja Rakennuttaja HGR Property Partners Oy
  • Käyttäjät:
    • RELEX Solutions Oy HOK-Elanto Oy
    • Soupster Family
  • Pääurakoitsija: NCC
  • Arkkitehtisuunnittelu: JKMM Arkkitehdit Oy
  • Rakennesuunnittelu: Nodetec Oy
  • Talotekninen ja energiasuunnittelu: Granlund Oy
  • Geotekninen suunnittelu: Sitowise Oy

Haluatko kuulla lisää?

Pekka Tiitto

Ryhmäpäällikkö, sähkö
Granlund Oy

Sami Isotalo

LVI-suunnittelija
Granlund Oy

Tutustu muihin referensseihimme

Espoo

RELEXin uusi pääkonttori valmistuu arvokiinteistöön Otaniemessä

Palvelu

LVI-suunnittelu, Energiasuunnittelu, Sähkösuunnittelu, Valaistussuunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Paloturvallisuuspalvelut

Toimiala

Teollisuus

Uudisrakentamista ja suojeltuja kiinteistöjä yhdistävässä pääkonttorihankkeessa talotekniikkasuunnittelua ohjaavat ympäristösertifikaatit ja käyttäjän erityistoiveet.
Referenssi

Arkkitehtien käsissä hioutui yksi Suomen monimuotoisimmista oppilaitoksista

Palvelu

Arkkitehtisuunnittelu

Toimiala

Koulut ja oppilaitokset

Vantaan ammattiopiston uusi toimipiste on Suomen suurimpia oppilaitoksia. Arkkitehdit suunnittelivat Vehkalaan monimuotoiset tilat, joissa opetellaan huolehtimaan niin ihmisistä kuin lentokoneistakin.
Referenssi
Härrydan kunnan työntekijät kunnantalon ulkopuolella.

Uusia oivalluksia ja sujuvampaa arkea Härrydan kunnan kiinteistöissä

Palvelu

Toimiala

Kun Härrydan kunnan aiempi kiinteistönhallinnan järjestelmä tuli elinkaarensa päähän, kunnan uudeksi kiinteistöjohtamisen ohjelmistoksi valittiin Granlund Manager. Siirtymä toteutettiin vaiheittain ja…
Referenssi
Joensuu

Perusteellisesti uusittu jäähalli kerää kiitosta Joensuussa

Palvelu

LVI-suunnittelu, Kylmätekninen suunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Toiminnan varmistaminen ja käyttöönotto

Toimiala

Urheilu

Mehtimäen jäähallin peruskorjaus täyttää käyttäjien toiveet ja Joensuun kaupungin ekologiset tavoitteet. Talotekniikan suunnitellut Granlund auttoi järjestelmien käyttöönotossa tiukassa aikataulussa.
Referenssi
Lappeenranta

Lahden virastotalon tilamuutos yhteiseksi työympäristöksi

Palvelu

Rakennuttaminen ja valvonta

Toimiala

Kunnat ja kaupungit

Granlundin rakennuttajakonsultit ja valvojat auttoivat uudistamaan Lahden virastotalon 11 toimijan yhteiseksi työympäristöksi.
Referenssi
Vaasa

Granlundin kiinteistöpäällikkö pitää Rewellin kauppakeskuksen kuosissa

Palvelu

Kiinteistöpäällikkö

Toimiala

Liiketilat ja kauppa

Granlundin kiinteistöpäällikkö Marko Kangas vastaa Kauppakeskus Rewellin arjen pyörittämisestä Vaasassa. Asiantuntevan kohdemanagerin reviiri kattaa korttelin muutkin kiinteistöt.
Referenssi
Helsinki, pääkonttori

Antilooppi seuraa kiinteistöjensä veden- ja energiankulutusta

Palvelu

Granlund Manager

Toimiala

Liiketilat ja kauppa

Antilooppi seuraa vedenkulutusta koko kiinteistökannassaan. ”Olemme huomanneet, että se, mitä mitataan, myös paranee”, kertoo Antiloopin kiinteistökehityspäällikkö Katri Mattila.
Referenssi
Veho Airport myymäläkiinteistö sisältä, automalleja etualalla.

Veho kehittää energiatehokkuutta ja jätteiden kierrätysastetta Granlund Managerilla

Palvelu

Granlund Manager

Toimiala

Liikenne ja logistiikka

Viidessä maassa toimiva autoalan konkari Veho erottuu vastuullisuuden edelläkävijänä. Yli 50 kiinteistön arkea optimoidaan energiankulutuksen ja jätemäärien ja kierrätysasteen seurannalla.…
Referenssi
Taysin uudistamisohjelman havainnekuva, työyhteenliittymä ManU
Tampere

Yli 15 vuotta sairaalasuunnittelua Taysin uudistamisohjelmassa

Palvelu

Sairaalasuunnittelu, KSL-suunnittelu, LVI-suunnittelu, Sähkösuunnittelu, Rakennusautomaatiosuunnittelu, Arkkitehtisuunnittelu, Valaistussuunnittelu, Palotekninen suunnittelu, Korjaussuunnittelu, Kustannusohjaus

Toimiala

Sairaalat ja terveydenhuolto

Granlundin talotekniikka- ja arkkitehtisuunnittelijat ovat osallistuneet Tampereen yliopistollisen sairaalan laajaan uudistamisohjelmaan 2010-luvun alusta lähtien.
Referenssi
Helsinki, pääkonttori

Luontovaikutusten laskenta on osa Spondan vastuullisuustyötä

Palvelu

Vastuullisuuspalvelut, Biodiversiteetti

Toimiala

Liiketilat ja kauppa

Kiinteistösijoitusyhtiö Sponda laski rakennushankkeensa materiaalien valmistuksen luontovaikutuksia ensimmäistä kertaa Granlundin vetämässä pilotissa.
Referenssi

Haluatko lisätietoa tai jättää tarjouspyynnön?

Kerro meille millaista lisätietoa tarvitset tai lähetä tarjouspyyntö. Olemme pian yhteydessä sinuun.

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?