Hyppää sisältöön
UutinenTuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon

10.6.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.

Aihepiiri
Vastuullisuus
Jaa

”Rakennusalalla on herätty siihen, miten tärkeitä toimitusketjut ovat – rakentamisen luontovaikutukset eivät todellakaan rajoitu vain tontille. Selvityksemme tukee tutkimuskirjallisuudessa esitettyä käsitystä siitä, että jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija Emma Väliaho Granlundilta.

Tällä hetkellä tiedot alan toimitusketjuista ovat hajallaan. Jotta rakennushankkeiden toimitusketjuja ja niiden luontovaikutuksia voitaisiin kunnolla ohjata, yhteistyötä ja tiedonkulkua on parannettava.

Siinä missä hiilijalanjäljen laskeminen on jo arkipäivää, menetelmät luontojalanjäljen laskentaan ovat vasta kehittymässä. Luonto on tutkimuskohteena erittäin kompleksinen: luontovaikutusten arviointi on moniulotteisempaa, ja työssä tarvitaan useita erilaisia lähtötietoja. Luonnossa kaikki asiat vaikuttavat toisiinsa.

Selvityksemme tukee tutkimuskirjallisuudessa esitettyä käsitystä siitä, että jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella.

Emma Väliaho

Lataa tutkimusraportti

Voit ladata yhteishankkeen laatiman tiiviin raportin tällä kaavakkeella.

Vesistressi, maankäyttö ja ilmastonmuutos vaikuttavat eniten

Rakentamisen luontojalanjälkeä lähdettiin tutkimaan usean toimijan yhteishankkeessa. Tavoitteena oli selvittää, mistä rakentamisen ja rakennustuotevalmistuksen arvoketjun globaalit luontovaikutukset johtuvat ja kuinka niitä voidaan pienentää. 

Hankkeen tekemät laskennat osoittavat, että ilmastonmuutoksen lisäksi rakentamisessa erityisen keskeisiä luontokadon ajureita ovat vesistressi sekä maankäyttö ja maankäytössä tapahtuvat muutokset.

Esimerkiksi teräksen valmistus kuluttaa 2000–20 000 litraa vettä tuotettua terästonnia kohden.

Vesistressi

Vesistressillä tarkoitetaan paikallista tilannetta, jossa luonto tarvitsee enemmän vettä kuin sillä on käytettävissä tietyllä ajanjaksolla. Veden puute vaikuttaa sekä eläimiin että kasveihin. Esimerkiksi teräksen valmistus kuluttaa 2000–20 000 litraa vettä tuotettua terästonnia kohden. 

Maankäyttö ja maankäytön muutokset

Maankäytöllä ja maankäytön muutoksilla tarkoitetaan esimerkiksi kaivoksen viemää maapinta-alaa tai metsän kaatoa. Elinympäristöjen supistuminen vaikuttaa lajien populaatiomääriin, geneettiseen monimuotoisuuteen ja sitä kautta myös selviytymiskykyyn.

Ilmastonmuutos

Ilmastoa lämmittävillä toimilla on merkittävä vaikutus luontojalanjälkeen. Vähähiiliset tuoteratkaisut, neitseellisen materiaalin määrän vähentäminen ja muut hiilijalanjälkeä pienentävät toimet hankkeissa vähentävät myös luontoon kohdistuvaa kuormitusta, sillä muuttuva ilmasto uhkaa monien lajien selviytymismahdollisuuksia.

Alkuperämaa

Materiaalin raaka-aineiden hankintamaalla sekä tuotteen valmistusmaalla on suuri vaikutus luontojalanjälkeen. Laskentamenetelmän mukaisesti Suomessa valmistettu tuote ja esimerkiksi sitä varten käytetty maapinta-ala tai kulutettu vesi vaikuttavat luontokatoon vähemmän kuin esimerkiksi Etelä-Euroopassa valmistettu tuote.

Hanke kokosi alan toimijoita yhteen

Rakentamisen luontojalanjälkeä selvitettiin Granlundin kokoamassa yhteishankkeessa, johon osallistui kolme kiinteistönomistajaa: CapMan Real Estate Oy, Sponda Oy ja Senaatti-kiinteistöt, sekä kaksi tuotevalmistajaa: Kiilto Oy ja Saint-Gobain Finland Oy. 

”On tärkeää, että teemme alan tutkimusta yhteisvoimin. Ilman eri osapuolten tietoja ja taitoja näin monimutkaista asiaa ei voisi edes tutkia”, sanoo kestävän rakentamisen johtava asiantuntija Charlotte Nyholm Granlundilta.

Luontovaikutusten selvittämisen lisäksi haluttiin jatkokehittää elinkaariarviointiin pohjautuvaa LC-Impact -laskentamenetelmää erityisesti rakennusalan tarpeita palvelevaksi.

Ympäristövaikutuksistaan kiinnostuneet toimijat, kuten vapaaehtoisia luontositoumuksia tehneet kiinteistönomistajat ja rakennuttajat, tulevat jatkossa keräämään aiempaa enemmän tietoja rakennushankkeissa käytettyjen materiaalien alkuperästä ja ohjaamaan hankintoja sen pohjalta. Tämä haastaa urakoitsijoita ja tuotevalmistajia kehittämään omia käytäntöjään.

Lue myös aihetta käsittelevät blogit:

Miten rakentamisen vaikutuksia luontokatoon voidaan mitata?

Jopa kolmannes luontokadosta johtuu rakentamisesta

Haluatko kuulla lisää?

Charlotte Nyholm

Johtava asiantuntija, Kestävä rakentaminen
Granlund Oy

Emma Väliaho

Ympäristöasiantuntija
Granlund Oy

Tytti Bruce-Hyrkäs

Liiketoiminnan kehitysjohtaja, vastuullisuus
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Granlund mukana uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittajatiimissä

12.09.2025 – Helsingin Eteläsatamaan rakennettavan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailu huipentui 11. syyskuuta. Granlund on mukana kilpailun voittaneessa JKMM Arkkitehtien suunnitteluryhmässä.

Uutinen

Granlund on Vuoden 2025 sähkösuunnittelija

11.09.2025 – Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry ja Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry valitsivat Granlundin Vuoden sähkösuunnittelijaksi.

Uutinen

Kim Hagman aloittaa Granlundin talousjohtajana

10.09.2025 – Granlundin uusi talousjohtaja (CFO) on FCG:ltä siirtyvä Kim Hagman. Hänessä yhdistyy kira-alan, projektiliiketoiminnan ja laskennan vahva osaaminen.

Uutinen

Granlund teki yrityskaupan Kauto Nikulainen arkkitehtien kanssa

02.09.2025 – Granlundin arkkitehtisuunnittelu kasvaa yli 100 arkkitehtiin. Kauto Nikulainen arkkitehtien yrityskaupan myötä arkkitehtisuunnittelu laajenee pääkaupunkiseudulle.

Uutinen

Konkreettisia ohjeita talotekniikan kiertotalouteen

15.08.2025 – Alan yhteishanke selvitti, miten kiertotalous mahdollistetaan talotekniikka-alalla. Tarjolla on tutkittua tietoa ja konkreettisia ohjeita. Granlund toimi hankkeen konsulttina.

Uutinen

Suomalaiset asiantuntijat suunnittelevat Ukrainaan sairaalakonseptin

14.08.2025 – Suomalaisista sairaalasuunnittelun asiantuntijoista muodostuva IHDA-allianssi suunnittelee Ukrainaan yleissairaalan mallia.

Uutinen

Tuomo Nerg rakennuttamisen liiketoimintajohtajaksi

05.08.2025 – Tuomo Nerg aloittaa Granlundin uutena rakennuttamisen liiketoimintajohtajana. Hänen tehtävänään on tukea rakennuttamisen kasvua kotimaassa ja kansainvälisesti.

Uutinen

Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi

18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.

Uutinen

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?

16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?