Hyppää sisältöön
UutinenGranlund jakaa maksutta valmiin tietomallinnuspohjan – tukee uuden rakentamislain vaatimuksia

Granlund jakaa maksutta valmiin tietomallinnuspohjan – tukee uuden rakentamislain vaatimuksia

2.12.2025 – Granlundin sivuilta ladattava Revit-tietomallipohja tuo kansallisesti vakioidut talotekniikan tietosisällöt valmiina jokaisen suunnittelijan käyttöön. Granlund haluaa mallin jakamisen myötä edistää rakennusalan tuottavuuden parantamista.

Aihepiiri
Innovaatiot, Tuottavuus
Jaa

Vakioitu tietosisältö on edellytys kiinteistö- ja rakennusalan digitaaliselle loikalle ja datan paremmalle hyödyntämiselle. Yhdenmukaisen tietosisällön käyttö tietomalleissa tehostaisi alan toimintaa merkittävästi. Jos kaikki suunnittelijat käyttäisivät samanlaista, koneluettavaa dataa, vältyttäisiin päällekkäiseltä työltä, ja työtunteja säästyisi moninkertaisesti.

1.1.2026 voimaan tuleva uuden rakentamislain tietomalliasetus ajaa rakennusalaa digitaalista kehitystä kohti, ja kannustaa vakioidun tietosisällön hyödyntämiseen. Talotekniikkasuunnittelussa tähän on valmistauduttu, sillä Valtiovarainministeriön rahoittamassa Rava3Pro-hankkeessa vakioitiin talotekniikan tietosisältö ja julkaistiin se vapaaseen käyttöön 2023.

Granlund edistää vakioidun tietosisällön käyttöä rakennusalalla nyt omalta osaltaan, ja julkaisee maksutta käyttöön talotekniikan Revit-tietomallipohjan. Sen avulla suunnittelijat voivat hyödyntää vakioitua tietosisältöä ja tukea vuoden 2026 alusta tulevan rakentamislain tietomalliasetuksen vaatimuksia. Mallipohja on maksutta ladattavissa Granlundin sivustolla.

Uskomme, että vakioidun tietosisällön käyttö on avainasia rakennusalan tehokkuuden parantamisessa.

Tero Järvinen, kehitysjohtaja, Granlund

”Nyt julkaistu mallipohja on uusi, parannettu versio vuonna 2023 julkaisemastamme Revit-tietomallipohjasta. Haluamme antaa sen vapaasti rakennusalan toimijoiden käyttöön, sillä me uskomme, että vakioidun tietosisällön käyttö on avainasia rakennusalan tehokkuuden parantamisessa. Kun samat prosessit ja tiedonkäsittelytavat voidaan toistaa skaalautuvasti hankkeesta toiseen, ei tarvitse keksiä pyörää aina uudelleen. Siirrymme samalla lähemmäksi teollisen rakentamisen toimintatapoja”, kertoo Granlundin kehitysjohtaja Tero Järvinen.

Vakioitu tietosisältö ei tehosta ainoastaan suunnittelua

Vakioidun tietosisällön käytön hyödyt eivät rajaudu ainoastaan suunnittelijoiden työn tehostamiseen. Vakioitu tietosisältö mahdollistaa lisäksi erilaisten data-alustojen käytön, tiedon rikastamisen ja tekoälytyökalujen hyödyntämisen.

”Suunnittelijan tuottama koneluettava IFC-tieto voidaan yhdistää esimerkiksi kustannus-, hiilijalanjälki-, tuote- ja aikataulutietoihin, jolloin syntyy linkitettyä dataa, joka palvelee koko rakennushankkeen elinkaarta”, Järvinen avaa.

”Pääsemme eroon tietomallinnusohjelmien rajoitteista ja saamme datan virtaamaan läpi rakennushankkeen aina ylläpitoon asti.”

Tietokantamuotoinen suunnittelutieto ei jää jumiin dokumentteihin tai suunnitteluohjelmien siiloihin.

Tietokantamuotoinen suunnittelutieto ei jää jumiin dokumentteihin tai suunnitteluohjelmien siiloihin, vaan kulkee aidosti eri sidosryhmien prosesseissa mukana.

”Pelkkä data ei kuitenkaan vielä riitä. Todellinen tuottavuusparannus syntyy, kun otetaan käyttöön uudet prosessit ja toimintamallit, jotka perustuvat yhteisiin periaatteisiin ja vakioituun tiedon käsittelyyn. Kun kaikki toimijat puhuvat samaa kieltä datan osalta, syntyy pohja aidolle yhteistyölle ja tehokkuudelle”, kertoo Granlundin liiketoiminnan kehitysjohtaja Rasmus Paatsalo.

”Vakioitu tietosisältö ei ole vain tekninen parannus, se on mahdollisuus koko toimialalle ottaa tuottavuusloikka. Jaamme kehitystyömme tuloksia avoimesti, jotta koko ala voi kehittyä”, hän lisää.

Tietoa Revit-templatesta

  • Päivitetty Revit-template ja uudet IFC-export-asetustiedostot tukevat 1.1.2026 voimaan tulevan rakentamislain vaatimuksia.
  • Revit-template tukee talotekniikan tietosisällön vakiointia ja sisältää useita käytännön parannuksia.
  • Samalla julkaistaan Granlundin kehittämät IFC-export-asetustiedostot MagiCAD for AutoCAD- ja Revit-ohjelmistoille. Exportterit sisällytetään jatkossa MagiCADin asennuspakettiin.

Haluatko kuulla lisää?

Tero Järvinen

Kehitysjohtaja, Teknologioiden kehitys
Granlund Oy

Markus Järvenpää

Ryhmäpäällikkö
Granlund Oy

Paavo Idman

Ryhmäpäällikkö
Granlund Oy

Marko Stenman

BIM Developer
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin

24.02.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.

Uutinen

Granlund jatkaa Niuvanniemen sairaalan uudisrakennuksen suunnittelukilpailun toiseen vaiheeseen

12.02.2026 – Granlundin ja Olla Arkkitehtien ehdotus Niityllä eteni kahden parhaan joukkoon kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Niuvanniemen sairaalan suunnittelukilpailussa.

Uutinen

Granlundin vahva kasvu jatkui – vuoden aikana 200 uutta työntekijää

11.02.2026 – Granlund saavutti lähes 19 % kasvun kiinteistö- ja rakennusalan haastavana jatkuneessa markkinatilanteessa. Useita yrityskauppoja tehtiin eri suunnittelualoilla, rakennuttamisessa ja ohjelmistoissa.

Uutinen

Sähkövoimatekniikan konkari Eeva Walden laajentaa palveluvalikoimaa Granlundilla

05.02.2026 – Granlund tarjoaa jatkossa sähkönsiirtoon liittyvää suunnittelua, konsultointia ja rakennuttamista. Kokonaisuutta luotsaa Eeva Walden, joka varmistaa, että projektit viedään tehokkaasti maaliin.

Uutinen

Granlund kasvattaa rakennuttamista yrityskaupalla

03.02.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan Rakennuttajatoimisto Venttiseiskan kanssa. Yritys työllistää 14 kokenutta osaajaa Vantaalla ja Lahdessa.

Uutinen

Granlund on Vuoden Tiedolla Johtaja

23.01.2026 – Granlund palkittiin Vuoden Tiedolla Johtaja -palkinnolla Bondata-gaalassa.

Uutinen

Granlund uudisti organisaatiotaan

20.01.2026 – Granlund Helsingin organisaatiouudistuksen tavoitteena on hyvä johtaminen ja matala hierarkia.

Uutinen

Saku Purhonen vetämään Granlund Mikkelin rakennuttamista ja valvontaa

19.01.2026 – Granlund Mikkelin osastonjohtajana aloittanut Saku Purhonen tuo taloon vahvaa osaamista etenkin teollisuuden vaativien rakennushankkeiden projektijohtamisesta.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?