Hyppää sisältöön
UutinenRami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

19.5.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien toimitusjohtajana.

Aihepiiri
Granlund
Jaa

Granlund saa ensimmäistä kertaa aluetoimiston johtoon arkkitehdin, kun tamperelainen Rami Kolehmainen (arkkitehti SAFA) aloittaa Granlund Tampereen aluejohtajana 1.9.2025. Granlund Tamperetta vuodesta 2010 johtanut Risto Suojanen jää eläkkeelle, joskin jatkaa vielä reilun vuoden verran Granlundilla senior advisor -roolissa.

Granlundin toimitusjohtaja Pekka Metsi on kiitollinen Risto Suojaselle tämän panoksesta liiketoiminnan johdossa: hänen aikanaan Granlund Tampereen liikevaihto on kasvanut noin 2 miljoonasta yli 7 miljoonaan.

Tämä kuvaa myös Granlundin suuntaa arkkitehtisuunnittelussa.

”Sairaalasektorilla asemamme Tampereella on ollut koko ajan erittäin vahva ja paljon muitakin kanta-asiakkuuksia on palveltu. Samalla toiminta on laajentunut hallitusti mm. ohjelmistoliiketoimintaan ja konsultointiin, ja viimeisinä vuosina myös rakennesuunnitteluun ja rakennuttamiseen”, Metsi sanoo.

Metsin mielestä on hienoa saada ensimmäinen arkkitehti Granlundin liiketoimintayksikön johtoon. Tämä kuvaa myös Granlundin suuntaa arkkitehtisuunnittelussa.

Rami Kolehmainen ja Risto Suojanen Granlund Tampereen toimistolla.

Laaja-alaisesti ajatteleva tyyppi

”Rami on kokenut ja yrittäjähenkinen tyyppi, joka on johtajana oikeudenmukainen, tasapuolinen ja laaja-alaisesti ajatteleva”, kuvailee Risto Suojanen seuraajaansa.

”Tämä on urallani todella kiinnostava uusi käänne. Olen tehnyt ennenkin hommia yrityksen johtajana, joskin hieman eri mittakaavassa, joten periaatteessa tehtävä on tuttu. Mutta uutta asiaa tulee varmasti paljon, joten aion edetä nöyrin mielin”, Kolehmainen kertoo.

Tiivistä yhteistyötä

Granlund osti Raami Arkkitehdit 1.1.2025, ja yritysten yhdistyminen valmistuu 1.9.2025. Tämän jälkeen Raami Arkkitehdit jatkaa osana Granlundia arkkitehtisuunnittelun osastona. Osastonjohtajaksi on nimitetty arkkitehti Kaisa Härkönen, joka on toiminut Raami Arkkitehdeillä suunnittelujohtajana.

Raami Arkkitehdit ja Granlund Tampere ovat tehneet yhteistyötä jo ennen yrityskauppoja yhtä tiiviimmin sen jälkeen. Rami Kolehmainen toimii myös arkkitehtiliiketoiminnan johtajana Granlundilla.

”Lähdemme hakemaan yhä vahvemmin alueellista ja poikkitieteellistä synergiaa, kun Raamista tulee virallisesti osa Granlundia. Toivon, että voin omalla tekemiselläni rakentaa luottamusta niin talon sisällä kuin asiakkaidenkin suuntaan”, Kolehmainen kuvailee.

Rami Kolehmainen

Koulutus
– Laskentatoimen merkonomi 1993
– Rakennusarkkitehti TAMK 1999
– Arkkitehti, TTY 2010

Työhistoria
– KSOY 1997-2002
– Raami Arkkitehdit 2002-2025
– Granlund 9/2025 –

Haluatko kuulla lisää?

Risto Suojanen

Senior Advisor
Granlund Tampere

Rami Kolehmainen

Aluejohtaja, liiketoimintajohtaja, arkkitehtisuunnittelu
Granlund Tampere

Pekka Metsi

Toimitusjohtaja
Granlund Oy

Lisää uutisiamme

Rakennusten vihreä siirtymä ei ratkea vain puhdasta energiaa ostamalla

07.10.2025 – On kaikkien suomalaisten etu, että rakennuksilta vaaditaan jatkossakin energiatehokkuutta. Energiasyöppö rakennus tulee kalliiksi. Vihreä siirtymä edellyttää puhtaamman energiantuotannon lisäksi myös…

Uutinen

Granlund laajentaa liiketoimintaa paloturvallisuussuunnitteluun

29.09.2025 – Granlund laajentaa palvelujaan paloturvallisuussuunnitteluun. Uutta liiketoimintaa vetämään on valittu kokenut paloturvallisuuden asiantuntija Arttu Sjöstedt.

Uutinen

Granlund mukana uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailun voittajatiimissä

12.09.2025 – Helsingin Eteläsatamaan rakennettavan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon suunnittelukilpailu huipentui 11. syyskuuta. Granlund on mukana kilpailun voittaneessa JKMM Arkkitehtien suunnitteluryhmässä.

Uutinen

Granlund on Vuoden 2025 sähkösuunnittelija

11.09.2025 – Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry ja Sähkö- ja teleurakoitsijat STUL ry valitsivat Granlundin Vuoden sähkösuunnittelijaksi.

Uutinen

Kim Hagman aloittaa Granlundin talousjohtajana

10.09.2025 – Granlundin uusi talousjohtaja (CFO) on FCG:ltä siirtyvä Kim Hagman. Hänessä yhdistyy kira-alan, projektiliiketoiminnan ja laskennan vahva osaaminen.

Uutinen

Granlund teki yrityskaupan Kauto Nikulainen arkkitehtien kanssa

02.09.2025 – Granlundin arkkitehtisuunnittelu kasvaa yli 100 arkkitehtiin. Kauto Nikulainen arkkitehtien yrityskaupan myötä arkkitehtisuunnittelu laajenee pääkaupunkiseudulle.

Uutinen

Konkreettisia ohjeita talotekniikan kiertotalouteen

15.08.2025 – Alan yhteishanke selvitti, miten kiertotalous mahdollistetaan talotekniikka-alalla. Tarjolla on tutkittua tietoa ja konkreettisia ohjeita. Granlund toimi hankkeen konsulttina.

Uutinen

Suomalaiset asiantuntijat suunnittelevat Ukrainaan sairaalakonseptin

14.08.2025 – Suomalaisista sairaalasuunnittelun asiantuntijoista muodostuva IHDA-allianssi suunnittelee Ukrainaan yleissairaalan mallia.

Uutinen

Tuomo Nerg rakennuttamisen liiketoimintajohtajaksi

05.08.2025 – Tuomo Nerg aloittaa Granlundin uutena rakennuttamisen liiketoimintajohtajana. Hänen tehtävänään on tukea rakennuttamisen kasvua kotimaassa ja kansainvälisesti.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?