Hyppää sisältöön
UutinenRakennushankkeiden kustannusohjausta tulisi muuttaa ohjaavaan suuntaan

Rakennushankkeiden kustannusohjausta tulisi muuttaa ohjaavaan suuntaan

21.4.2021 – Petteri Heinilä aloitti Granlundilla talotekniikan laskentapäällikkönä ja toi mukanaan vahvaa talotekniikan kustannuslaskennan osaamista.

Aihepiiri
Tuottavuus
Jaa

LVI-suunnittelun ja -urakoinnin asiantuntija Petteri Heinilä aloitti talvella Granlundilla talotekniikan laskentapäällikkönä. Heinilän urakointikokemus tuo kustannusohjaukseen ja määrälaskentaan tärkeää hintatietoutta.

Aikaisemmin Heinilä on työskennellyt LVI-suunnittelussa sekä yli 10 vuoden ajan Are Oy:n huollon ja ylläpidon LVI-projektipäällikkönä. ”Urakointikokemus ja sen tuoma näppituntuma talotekniikan hinnoitteluun on suureksi hyödyksi tehtävässäni”, Heinilä toteaa.

Heinilä täydentää erinomaisesti Granlundin suunnittelu- ja kustannuslaskennan osaamista. ”Hän tuo talotekniikan kustannusohjaukseen nimenomaan urakkahintojen laskentakokemusta”, kertoo Granlund Pohjanmaan toimitusjohtaja Pekka Pajuniemi, joka vetää Granlundilla kustannusohjauspalvelujen kehitystä.

Talotekniikan määrälaskenta vastaa rakennushankkeiden haasteisiin

Granlundilla on tavoitteena kehittää kustannuslaskentaan käytettäviä ohjelmistoja ja toimintatapoja, kuten Lean-rakentamista. ”Tällä hetkellä lehdistä voi lukea joka päivä rakennushankkeista, joiden kustannukset ovat menneet pitkäksi eikä lopputulos vastaa suunnittelua”, Pajuniemi sanoo. ”Ei ole kenenkään etu tai Leania toimintaa, että suunnitelmat pitää repiä ja aloittaa käytännössä alusta.”

Pajuniemi pitää yhtenä syynä rakennushankkeiden kustannusten ylityksiin hankemuotoja, joissa toteutukseen edetään niin nopeasti, että selkeä käsitys kustannuksista tarvitaan jo hyvin varhaisessa vaiheessa. Suunnittelua on ohjattava yhä kustannustietoisemmaksi. ”Silloin myös yksittäinen suunnittelija on tietoinen siitä, miten ratkaisut vaikuttavat hankkeen kokonais- ja elinkaarikustannuksiin.”

Tulevina vuosina TATE-kustannusohjaukseen luodaan Granlundilla oma organisaatio, jonka toimintaa Heinilä koordinoi. ”Yhtenäistämme näin kustannuslaskennan toimintamalleja eri puolilla Suomea”, Heinilä sanoo. Samalla kehitetään talotekniikan määrälaskentaa, joka pystytään toteuttamaan jo nyt suunnittelun alkuvaiheessa. ”Talotekniikan kustannus- ja määrälaskennasta vastaavat meillä sähkö- ja LVI-tekniikan asiantuntijat. Näin varmistetaan, että kaikki tarvittavat asiat osataan ottaa huomioon.”

Kustannusohjaus tähtää elinkaarikestävään lopputulokseen

Heinilän ja Pajuniemen mielestä rakennushankkeissa pitäisi päästä eroon pelkästä toteavasta kustannuslaskennasta. Kustannuksia on tärkeää laskea ja ohjata reaaliajassa koko rakennushankkeen ajan. Granlundin kustannusohjausta kehitetään myös niin sanotulla TVD-menetelmällä (Target Value Design).

”Seuraamme kustannusten rinnalla tilaajan muiden tavoitteiden, kuten energiatehokkuuden, toteutumista”, Pajuniemi sanoo. Se tuo kustannusohjaukseen kokonaisvaltaisuutta ja varmistaa kustannusten rinnalla hankkeen aikataulun, laadun ja vastuullisuusvalinnat. ”Tavoitteenamme on löytää sovittuun kustannusraamiin sopivia suunnitteluratkaisuja ja saavuttaa näin elinkaarikestävä ja asiakkaan tavoitteiden mukainen lopputulos.”

Webinaarissa teemana kustannusohjaus

Granlundilla pidettiin 12.4.2021 webinaari rakennushankkeiden kustannusohjauksesta. Pääset katsomaan tallenteen (noin 1h) linkistä.

Katso kustannusohjauksen webinaari

Haluatko kuulla lisää?

Pekka Pajuniemi

Aluejohtaja
Granlund Pohjanmaa

Talotekniikan kustannusohjaus korostuu teknisesti vaativissa sairaala- ja teollisuushankkeissa

Älykkäät kiinteistöt lisäävät tarvetta täsmälliseen ja jatkuvaan talotekniikan kustannusohjaukseen. Vaativissa sairaala- ja teollisuushankkeissa talotekniikan osuus voi olla jopa 40 prosenttia kokonaiskustannuksista.

Datakeskusalan työvoimatarve nelinkertaistuu lähivuosina

25.02.2026 – Datakeskusala kasvaa vauhdilla ja tarjoaa tehtäviä myös alanvaihtajille. Granlund käynnistää laajan rekrytointikampanjan.

Uutinen

Granlundin talotekniikka-laajennus Solibriin

24.02.2026 – Uusi laajennus varmistaa taloteknisen vakioidun tiedon laadun Solibri-ohjelmistossa.

Uutinen

Granlund jatkaa Niuvanniemen sairaalan uudisrakennuksen suunnittelukilpailun toiseen vaiheeseen

12.02.2026 – Granlundin ja Olla Arkkitehtien ehdotus Niityllä eteni kahden parhaan joukkoon kulttuurihistoriallisesti arvokkaan Niuvanniemen sairaalan suunnittelukilpailussa.

Uutinen

Granlundin vahva kasvu jatkui – vuoden aikana 200 uutta työntekijää

11.02.2026 – Granlund saavutti lähes 19 % kasvun kiinteistö- ja rakennusalan haastavana jatkuneessa markkinatilanteessa. Useita yrityskauppoja tehtiin eri suunnittelualoilla, rakennuttamisessa ja ohjelmistoissa.

Uutinen

Sähkövoimatekniikan konkari Eeva Walden laajentaa palveluvalikoimaa Granlundilla

05.02.2026 – Granlund tarjoaa jatkossa sähkönsiirtoon liittyvää suunnittelua, konsultointia ja rakennuttamista. Kokonaisuutta luotsaa Eeva Walden, joka varmistaa, että projektit viedään tehokkaasti maaliin.

Uutinen

Granlund kasvattaa rakennuttamista yrityskaupalla

03.02.2026 – Granlund on tehnyt yrityskaupan Rakennuttajatoimisto Venttiseiskan kanssa. Yritys työllistää 14 kokenutta osaajaa Vantaalla ja Lahdessa.

Uutinen

Granlund on Vuoden Tiedolla Johtaja

23.01.2026 – Granlund palkittiin Vuoden Tiedolla Johtaja -palkinnolla Bondata-gaalassa.

Uutinen

Granlund uudisti organisaatiotaan

20.01.2026 – Granlund Helsingin organisaatiouudistuksen tavoitteena on hyvä johtaminen ja matala hierarkia.

Uutinen

Saku Purhonen vetämään Granlund Mikkelin rakennuttamista ja valvontaa

19.01.2026 – Granlund Mikkelin osastonjohtajana aloittanut Saku Purhonen tuo taloon vahvaa osaamista etenkin teollisuuden vaativien rakennushankkeiden projektijohtamisesta.

Uutinen

Mitä tietoa etsit?