Hyppää sisältöön
UutinenToni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

27.5.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Granlund Saimaan sähköosaston johtajana aloittanut Toni Tiainen on kerännyt työurallaan monipuolisen kokemuksen sähkö- ja automaatiohankkeista teollisuuden eri aloilta.

Viimeksi hän toimi kansainvälisen Honeywellin projektipäällikkönä ja vastasi metsä-, lääke- ja öljynjalostusteollisuuden toimitusprojekteista Suomessa ja muualla Euroopassa.

Toni on valmistunut sähkötekniikan diplomi-insinööriksi Lappeenrannan teknillisestä yliopistosta ja työskennellyt sellutehtaalla sähkösuunnittelijana ja paperitehtaalla automaatioinsinöörinä.

Meillä on koossa erittäin hyvä tiimi, jossa yhdistyvät pitkän linjan suunnittelijoiden rautainen kokemus ja innovatiivisia ajatuksia sekaan tuovat nuoremmat kollegat.

Raskaan teollisuuden lisäksi hänellä on työkokemusta sairaalasta, jossa hän toimi sähkö- ja lääkintälaiteosaston sairaalainsinöörinä sekä sairaalan sähkölaitteiston ja voimalaitoksen käytön johtajana. Voimalaitokseen kuului useita varavoimakoneita.

“Olen työskennellyt myös sähkölaitoksella, joten sähköön liittyvät perusasiat, kuten sähkönjakelu, muuntajien mitoitukset, maadoitusjärjestelmät ja varavoimajärjestelmät ovat tuttuja. Ohjelmointikokemusta olen saanut teollisuuden projektien käyttöönottotehtävistä Suomessa ja eri Euroopan maissa”, Toni kertoo.

Sähköhankkeissa sähköautojen latauspisteet kuin myös aurinkopaneelijärjestelmät ovat nyt kovassa kasvussa koko asiakaskunnassa.

Tiimissä kovaa osaamista sähkösuunnittelusta

Granlund Saimaan 12 hengen sähköosasto tarjoaa asiakkaille monipuolisesti sähkösuunnittelun palveluja aina hankeselvityksistä kiinteistön käytönaikaiseen ylläpitoon ja muutoksiin. Granlund Saimaan aluetoimistot sijaitsevat Imatralla, Kotkassa, Kouvolassa, ja Lappeenrannassa.

“Meillä on koossa erittäin hyvä tiimi, jossa yhdistyvät pitkän linjan suunnittelijoiden rautainen kokemus ja innovatiivisia ajatuksia sekaan tuovat nuoremmat kollegat”, Toni sanoo.

Sähkösuunnittelussa tyypillisiä uudis- ja saneerauskohteita ovat kerrostalot, kauppakeskukset ja sairaalan uudisrakennukset sekä saneeraukset. Asiakaskuntaan kuuluu myös eri alojen teollisuusyrityksiä ja julkisen sektorin toimijoita muun muassa terveydenhuollossa.

“Sähköhankkeissa sähköautojen latauspisteet kuin myös aurinkopaneelijärjestelmät ovat nyt kovassa kasvussa koko asiakaskunnassa”, Toni mainitsee.

Sähköjärjestelmien ohella Granlundin sähkösuunnittelu kattaa myös esimerkiksi kiinteistöjen ICT- ja turvallisuusjärjestelmät. Sähköosaston asiantuntijat ovat mukana myös kiinteistöjen kuntokartoituksissa.

Asiakas saa aina kustannustehokkaan ratkaisun

Tonin mielestä oleellista on tuottaa asiakkaalle tietoa sähkösuunnittelun teknisistä ratkaisuista ja auttaa ohjaamaan kustannuksia niin, että hankkeet pysyvät budjetissa.

Granlundin sähkösuunnittelijat auttavat vertailemaan eri vaihtoehtoja niin kustannusten, laadun kuin mahdollisten riskien kannalta. Näin varmistetaan, että sähkösuunnittelu tukee kiinteistönomistajan ja käyttäjien tarpeita parhaalla mahdollisella tavalla.

Uudis- ja saneerauskohteissa hyödynnetään entistä enemmän kiinteistöautomaatiota, joka yhdistää kaikki eri talotekniset järjestelmät toisiinsa. Oikeilla suunnitteluratkaisuilla näin voidaan päästä merkittävään energiansäästöön esimerkiksi lämmityksessä ja ilmanvaihdossa.

Toni sanoo, että Granlundin eri alojen suunnittelijat voivat yhdessä tarjota toimivan kokonaisuuden, joka varmistaa energiatehokkuuden ohella myös hyvät ja turvalliset sisäolosuhteet.

“Kaikki asiakkaan tarvitsemat palvelut löytyvät Granlundilta saman oven takaa. Granlundilaisten yhteistyö toimii saumattomasti tarjouslaskennasta aina hankkeen toteutukseen ja käyttöönottoon saakka.”

Tonin mukaan sähkösuunnittelijan on helppo vaihtaa ajatuksia, kun LVI-, arkkitehti- ja rakennesuunnittelun asiantuntijoiden työpiste löytyy muutaman askeleen päästä.

”Voimme ideoida yhdessä, mikä on asiakkaan kannalta toimivin ja kustannustehokkain ratkaisu kestävää kehitystä ja ympäristöä unohtamatta.”

Granlundilaisten yhteistyö toimii saumattomasti tarjouslaskennasta aina hankkeen toteutukseen ja käyttöönottoon saakka.

Haluatko kuulla lisää?

Toni Tiainen

Osastonjohtaja, sähkö
Granlund Saimaa

Risto Havo

Aluejohtaja
Granlund Saimaa

Lisää uutisiamme

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä

05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.

Uutinen
Timo Palonkoski, Matti Kinnunen, Petri Vuorre, Elmeri Kryssi, Elias Laurila, Juho Hautala, Mika Liedes, Jussi-Pekka Laurila, Eero Mikkonen ja Pekka Metsi

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa 

03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.

Uutinen

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti

02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.

Uutinen

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Uutinen

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Uutinen

Granlund Lahteen kaksi uutta osastoa ja johtajaa

08.05.2025 – Granlund Lahdessa palvelut monipuolistuvat ja osaaminen syvenee. Rakennusautomaatio-osastoa johtaa jatkossa Harri Samola ja rakennesuunnitteluosastoa Jani Kokkonen.

Uutinen

Talotekniikan dokumentointi nopeuttaa korjaushankkeita

07.05.2025 – Tiedonhallinnan tärkeydestä puhutaan paljon, mutta rakennusprojektin loppuvaiheessa talotekniikan dokumentointi “unohtuu” usein. Se tuottaa lisäkustannuksia ylläpidossa ja korjaushankkeissa.

Uutinen

Teollisuuden energiahankkeilla merkittävää säästöä

05.05.2025 – Energiankierrätys ja prosessien optimointi ovat tuoneet teollisuudelle isot energiansäästöt. Nyt energiahankkeissa on alkanut uusi vaihe, jonka keskiössä on tuotannon sähköistyminen.

Uutinen

Kasvupotentiaalia rakennesuunnittelun vastuullisuuspalveluissa 

02.05.2025 – Granlundin rakennesuunnittelu on kasvanut vauhdilla, ja palveluja tarjotaan jo 12 paikkakunnalla. Tulevaisuudessa kasvupotentiaalia nähdään esimerkiksi vastuullisuuspalveluissa.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?