Hyppää sisältöön
UutinenToni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

27.5.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Aihepiiri
Nimitykset
Jaa

Granlund Saimaan sähköosaston johtajana aloittanut Toni Tiainen on kerännyt työurallaan monipuolisen kokemuksen sähkö- ja automaatiohankkeista teollisuuden eri aloilta.

Viimeksi hän toimi kansainvälisen Honeywellin projektipäällikkönä ja vastasi metsä-, lääke- ja öljynjalostusteollisuuden toimitusprojekteista Suomessa ja muualla Euroopassa.

Toni on valmistunut sähkötekniikan diplomi-insinööriksi Lappeenrannan teknillisestä yliopistosta ja työskennellyt sellutehtaalla sähkösuunnittelijana ja paperitehtaalla automaatioinsinöörinä.

Meillä on koossa erittäin hyvä tiimi, jossa yhdistyvät pitkän linjan suunnittelijoiden rautainen kokemus ja innovatiivisia ajatuksia sekaan tuovat nuoremmat kollegat.

Raskaan teollisuuden lisäksi hänellä on työkokemusta sairaalasta, jossa hän toimi sähkö- ja lääkintälaiteosaston sairaalainsinöörinä sekä sairaalan sähkölaitteiston ja voimalaitoksen käytön johtajana. Voimalaitokseen kuului useita varavoimakoneita.

“Olen työskennellyt myös sähkölaitoksella, joten sähköön liittyvät perusasiat, kuten sähkönjakelu, muuntajien mitoitukset, maadoitusjärjestelmät ja varavoimajärjestelmät ovat tuttuja. Ohjelmointikokemusta olen saanut teollisuuden projektien käyttöönottotehtävistä Suomessa ja eri Euroopan maissa”, Toni kertoo.

Sähköhankkeissa sähköautojen latauspisteet kuin myös aurinkopaneelijärjestelmät ovat nyt kovassa kasvussa koko asiakaskunnassa.

Tiimissä kovaa osaamista sähkösuunnittelusta

Granlund Saimaan 12 hengen sähköosasto tarjoaa asiakkaille monipuolisesti sähkösuunnittelun palveluja aina hankeselvityksistä kiinteistön käytönaikaiseen ylläpitoon ja muutoksiin. Granlund Saimaan aluetoimistot sijaitsevat Imatralla, Kotkassa, Kouvolassa, ja Lappeenrannassa.

“Meillä on koossa erittäin hyvä tiimi, jossa yhdistyvät pitkän linjan suunnittelijoiden rautainen kokemus ja innovatiivisia ajatuksia sekaan tuovat nuoremmat kollegat”, Toni sanoo.

Sähkösuunnittelussa tyypillisiä uudis- ja saneerauskohteita ovat kerrostalot, kauppakeskukset ja sairaalan uudisrakennukset sekä saneeraukset. Asiakaskuntaan kuuluu myös eri alojen teollisuusyrityksiä ja julkisen sektorin toimijoita muun muassa terveydenhuollossa.

“Sähköhankkeissa sähköautojen latauspisteet kuin myös aurinkopaneelijärjestelmät ovat nyt kovassa kasvussa koko asiakaskunnassa”, Toni mainitsee.

Sähköjärjestelmien ohella Granlundin sähkösuunnittelu kattaa myös esimerkiksi kiinteistöjen ICT- ja turvallisuusjärjestelmät. Sähköosaston asiantuntijat ovat mukana myös kiinteistöjen kuntokartoituksissa.

Asiakas saa aina kustannustehokkaan ratkaisun

Tonin mielestä oleellista on tuottaa asiakkaalle tietoa sähkösuunnittelun teknisistä ratkaisuista ja auttaa ohjaamaan kustannuksia niin, että hankkeet pysyvät budjetissa.

Granlundin sähkösuunnittelijat auttavat vertailemaan eri vaihtoehtoja niin kustannusten, laadun kuin mahdollisten riskien kannalta. Näin varmistetaan, että sähkösuunnittelu tukee kiinteistönomistajan ja käyttäjien tarpeita parhaalla mahdollisella tavalla.

Uudis- ja saneerauskohteissa hyödynnetään entistä enemmän kiinteistöautomaatiota, joka yhdistää kaikki eri talotekniset järjestelmät toisiinsa. Oikeilla suunnitteluratkaisuilla näin voidaan päästä merkittävään energiansäästöön esimerkiksi lämmityksessä ja ilmanvaihdossa.

Toni sanoo, että Granlundin eri alojen suunnittelijat voivat yhdessä tarjota toimivan kokonaisuuden, joka varmistaa energiatehokkuuden ohella myös hyvät ja turvalliset sisäolosuhteet.

“Kaikki asiakkaan tarvitsemat palvelut löytyvät Granlundilta saman oven takaa. Granlundilaisten yhteistyö toimii saumattomasti tarjouslaskennasta aina hankkeen toteutukseen ja käyttöönottoon saakka.”

Tonin mukaan sähkösuunnittelijan on helppo vaihtaa ajatuksia, kun LVI-, arkkitehti- ja rakennesuunnittelun asiantuntijoiden työpiste löytyy muutaman askeleen päästä.

”Voimme ideoida yhdessä, mikä on asiakkaan kannalta toimivin ja kustannustehokkain ratkaisu kestävää kehitystä ja ympäristöä unohtamatta.”

Granlundilaisten yhteistyö toimii saumattomasti tarjouslaskennasta aina hankkeen toteutukseen ja käyttöönottoon saakka.

Haluatko kuulla lisää?

Toni Tiainen

Osastonjohtaja, sähkö
Granlund Saimaa

Risto Havo

Aluejohtaja
Granlund Saimaa

Lisää uutisiamme

Granlund Isännöinti Oy osaksi Ehta Isännöintiä

03.12.2025 – Vuodesta 2020 osana Granlund-konsernia toiminut Granlund Isännöinti Oy siirtyy osaksi Ehta Isännöintiä.

Uutinen

Granlund jakaa maksutta valmiin tietomallinnuspohjan – tukee uuden rakentamislain vaatimuksia

02.12.2025 – Granlundin sivuilta ladattava Revit-tietomallipohja tuo kansallisesti vakioidut talotekniikan tietosisällöt valmiina jokaisen suunnittelijan käyttöön. Granlund haluaa mallin jakamisen myötä edistää rakennusalan…

Uutinen

Uutta tietoa mallintamisen keinoista betonirakenteiden kuivumisen varmistamiseen

28.11.2025 – Betonirakenteiden kosteudenhallinta epäonnistuu usein toteutuksen aikana, ja myös suunnittelussa pitäisi pystyä ennakoimaan paremmin haastavien rakenneratkaisujen vaikutusta betonin kuivumiseen. Granlundin rakennusfysiikan…

Uutinen

Palkitsimme vuoden 2025 opinnäytetyöt

26.11.2025 – Aiheina näkyivät datan hyödyntäminen asiakassuhteiden hallinnassa, ympäristövastuullisuuden edistäminen sekä yläpohjarakenteet muuttuvissa ilmasto-olosuhteissa.

Uutinen

Rakennesuunnittelun liiketoiminnassa jo lähes 80 asiantuntijaa

07.11.2025 – Granlundin rakennesuunnittelun liiketoiminta on jatkanut vakaata kasvua, ja vuoden aikana on rekrytoitu kymmeniä uusia osaajia. Nyt kokemuksen rinnalle haetaan lisää…

Uutinen

Ohjelmistotalo Derigo osaksi Granlundia – tavoitteena digitaalinen elinkaaren hallinta

03.11.2025 – Kiinteistö- ja rakennusalan digitalisaatio kiihtyy. Granlund vahvistaa hankevaiheen digitaalista tarjontaansa myös ohjelmistotuotteiden osalta yrityskaupalla Derigon kanssa.

Uutinen

Lataa uusi opas rakentamisen luontojalanjäljen laskentaan

28.10.2025 – Luonnon monimuotoisuuden turvaaminen ja ilmastonmuutoksen hillitseminen ovat tämän hetken kriittisimpiä haasteita. Tutustu aiheeseen tarkemmin ja lataa uusi oppaamme!

Uutinen

Rakennusten vihreä siirtymä ei ratkea vain puhdasta energiaa ostamalla

07.10.2025 – On kaikkien suomalaisten etu, että rakennuksilta vaaditaan jatkossakin energiatehokkuutta. Energiasyöppö rakennus tulee kalliiksi. Vihreä siirtymä edellyttää puhtaamman energiantuotannon lisäksi myös…

Uutinen

Granlund laajentaa liiketoimintaa paloturvallisuussuunnitteluun

29.09.2025 – Granlund laajentaa palvelujaan paloturvallisuussuunnitteluun. Uutta liiketoimintaa vetämään on valittu kokenut paloturvallisuuden asiantuntija Arttu Sjöstedt.

Uutinen

Tilaa uutiskirjeemme

Kuule ensimmäisten joukossa Granlundin ja KiRa-alan uutisista ja uusimmista trendeistä.

Mitä tietoa etsit?