Granlund Kuopion liikevaihto nousi yli 10 miljoonaan euroon
26.3.2021 – Korona ei ole hidastanut Granlund Kuopio Oy:n kasvua. Yhtiön liikevaihto nousi viime vuonna uudelle tasolle, noin 10,5 miljoonaan euroon. Myös henkilöstön määrä kasvoi, ja ilahduttavasti moni uusi työntekijä on Kuopion paluumuuttaja.

Granlund Kuopio Oy:n liikevaihto ylitti viime vuonna 10 miljoonan euron rajan. Edellisvuonna liikevaihto oli 8,3 miljoonaa euroa. Kuopiossa selvittiinkin koronavuodesta yli odotusten.
”Pandemian vaikutus jäi lopulta pieneksi, vaikka näkymät olivat viime keväänä sumeat”, kertoo Granlund Kuopio Oy:n toimitusjohtaja Tommi Miettinen. Hankkeita ei mennyt jäihin, ja tarjouspyyntöjä liikkui jo syksyllä entiseen tapaan. ”Perustasolla pysynyt pandemia on pitänyt tunnelman luottavaisena.”
Perustasolla pysynyt pandemia on pitänyt tunnelman luottavaisena.
Tommi Miettinen, Granlund Kuopio Oy
Granlundin työntekijät siirtyivät keväällä etätyömoodiin nopeasti ja joustavasti. Etätöihin oli valmiiksi hyvät työkalut, työnantajan tuki ja työntekijöillä intoa. Miettinen kiittelee myös asiakkaiden lämmintä vastaanottoa.
”Olemme tavoittaneet toisemme jopa aikaisempaa paremmin, koska lyhyille etäpalavereille on helpompi löytää yhteistä aikaa.”
Granlund houkuttelee paluumuuttajia Kuopioon
Granlund Kuopiossa ei tarvittu koronavuonna lomautuksia – päinvastoin: yhtiö palkkasi 16 uutta työntekijää. Töissä on tällä hetkellä 97 asiantuntijaa, ja kasvua on ollut jokaisella liiketoiminta-alueella. ”Olemme Pohjois-Savossa houkutteleva rakennus- ja kiinteistöalan asiantuntijayritys ja palkkasimme myös paluumuuttajia ja uusia osaajia muualta Suomesta.”
Moni uusista työntekijöistä toimii yhtiön uudella liiketoiminta-alueella: rakennuttamisessa, projektinjohdossa ja valvonnassa. Taustalla on keväällä 2020 toteutunut Suomen Controlteam Oy:n yrityskauppa.
”Sen myötä meistä tuli alalle uusi haastaja ja yksi suurimmista toimijoista Itä-Suomessa”, Miettinen sanoo.
Työn alla on muun muassa useita Senaatti-kiinteistöjen korjausrakentamisen kohteita, ja Granlund toimii myös Kuopion ensimmäisen puukerrostalohankkeen rakennuttajakonsulttina ja valvojana Saaristokaupungissa.
”Odotamme, että rakennusten monipuolisten valvonta-, käyttöönotto- ja toiminnanvarmistuspalvelujen kysyntä kasvaa.”
Miettinen on seurannut tyytyväisenä, miten henkilöstön yhteishenki ja sitoutuminen ovat ennallaan, vaikka kasvu on ollut vauhdikasta. Henkilöstön vaihtuvuus on pientä, ja työnantajaa kiitellään tasapuolisuudesta, kannustavasta ilmapiiristä ja etenemismahdollisuuksista. Myös monipuoliset projektit koetaan oman kehittymisen kannalta tärkeiksi.
”Palkitsemiskäytäntömmekin ovat reiluja, ja maksamme myös koronavuodelta työntekijöille tulospalkkiota.”
Kevään tilauskanta on täynnä
Granlund Kuopion asiakassegmenteissä ei tapahtunut viime vuonna merkittäviä muutoksia, ja suurimpana säilyi edelleen terveydenhoito- ja sairaalasektori. Suurimpiin paikallisiin hankkeisiin kuuluu toiseen vaiheeseen edennyt KYS Uusi Sydän 2025.
Kuopion kaupunki on yksi merkittävimmistä asiakkaista, ja vuonna 2020 keskustaan suunniteltiin muun muassa uusi taidelukio Lumit. Kaupunkilaisille tärkeä näyteikkuna on myös juuri valmistunut Kuopion museo.
Parhaillaan Granlund Kuopio suunnittelee uusia toimitiloja Itä-Suomen aluehallintovirastolle ja lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimealle. Tilat peruskorjataan suojeltuun rakennukseen Kuopion keskustassa. Valtakunnallisesti yhtiö on mukana muun muassa Oulun yliopistollisen sairaalan A- ja B-osan suunnittelussa sekä Espoon kaupungin koulujen ja päiväkotien elinkaarihankkeissa.
Hyvää tekemistä arvostetaan aina – riippumatta siitä, toimitaanko etänä vai perinteisesti.
Tommi Miettinen, Granlund Kuopio Oy
Vuonna 2021 kasvua odotetaan energiatehokkuushankkeista, jotka kiinnostavat kaikenlaisissa kiinteistöissä.
”Toimitila-asiakkaidemme kanssa tarvetta on myös hiilineutraaliustavoitteisiin liittyville konsultointipalveluille”, Miettinen toteaa.
Kiinteistö- ja rakennusalan näkymät ovat Kuopiossa valoisat, ja Granlundin tilauskanta on kesään asti täynnä. Miettinen korostaakin, että suurin saavutus poikkeusvuoden aikana on ollut korkealla tasolla pysynyt asiakastyytyväisyys.
”Hyvää tekemistä arvostetaan aina – riippumatta siitä, toimitaanko etänä vai perinteisesti.”
Haluatko kuulla lisää?


Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?
16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.
- Data ja digitalisaatio
- Energia

Granlund vahvistaa sähkösuunnittelua – yrityskauppa Staconin kanssa
13.06.2025 – Helsingissä toimiva haastavaan sähkösuunnitteluun keskittynyt Stacon Oy tulee osaksi Granlundia.
- Yrityskaupat

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon
10.06.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.
- Vastuullisuus

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä
05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa
03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.
- Granlund
- Yrityskaupat

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti
02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.
- Vastuullisuus

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja
27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja
19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Granlund Lahteen kaksi uutta osastoa ja johtajaa
08.05.2025 – Granlund Lahdessa palvelut monipuolistuvat ja osaaminen syvenee. Rakennusautomaatio-osastoa johtaa jatkossa Harri Samola ja rakennesuunnitteluosastoa Jani Kokkonen.
- Nimitykset