Granlund laajentaa Kainuuseen
1.9.2020 – Lieke Suunnittelu Oy tulee osaksi Granlund-konsernia yrityskaupan myötä.

Granlund Oulu Oy on tehnyt sopimuksen kajaanilaisen Lieke Suunnittelu Oy:n osakekannan ostamisesta. Yrityskaupan myötä Granlund saa ensimmäisen toimipisteensä Kainuuseen.
”Lieke Suunnittelu Oy on vahva toimija alueella ja on ilo saada heidän asiantuntemuksensa osaksi Granlundia. On hienoa, että meillä on nyt Granlundin toimisto Kajaanissa”, iloitsee Granlund Oulu Oy:n toimitusjohtaja Petri Vuorre.
”Liitymme mukaan Granlund-konserniin erittäin positiivisin mielin. Arvopohjamme ovat hyvin samankaltaiset, meille molemmille innovatiivisuus ja asiakkuuksien jatkuvuus ovat tärkeitä arvoja”, kommentoi Lieke Suunnittelu Oy:n toimitusjohtaja Petri Niskanen.
Osakekaupan tavoitteena on vahvistaa Granlundin sähkösuunnitteluosaamista sekä laajentaa taloteknisen suunnittelun, energiajohtamisen ja rakennuttamisen palvelutarjontaa Kainuun alueella.
1970-luvulla toimintansa aloittanut Lieke Suunnittelu Oy on vuosien aikana vastannut yli tuhannen projektin sähkösuunnittelusta. Yrityksen referenssilistalta löytyy myös paljon hyvin haastavia ja näkyviä kohteita, kuten julkisia rakennuksia sekä parhaillaan työn alla oleva Raatikeskus Kajaanissa.
”Sähkösuunnitelulla vaikutetaan valtavasti jokapäiväiseen kiinteistön toimivuuteen ja sillä varmistetaan, että rakennuksen käytettävyys säilyy hyvänä vuosikymmeniä eteenpäin”, Niskanen sanoo.
Lieke Suunnittelu Oy:sta tulee Granlund-konsernin Kajaanin toimipiste ja sen kuusi asiantuntijaa siirtyy Granlundin palvelukseen vanhoina työntekijöinä. Petri Niskanen jatkaa toimitusjohtajan tehtävässä fuusion ajan ja siirtyy myöhemmin Kajaanin toimipisteen aluejohtajaksi. Toimisto löytyy jatkossakin osoitteesta Pohjolankatu 30, Kajaani.
Lieke Suunnittelu Oy:n lisäksi Kajaanissa on toiminut rakennushankkeiden digitalisaatiotuotteita kehittävä Lieke Sovellukset Oy, joka jatkaa toimintaansa entiseen tapaan. Yritykset ovat itsenäisiä osakeyhtiöitä ja osakekauppa koskee vain Lieke Suunnittelu Oy:n osakekantaa.
Lue lisää:
KHTT-Suunnittelu Oy on nyt osa Granlund Häme Oy:tä
Granlund laajentaa isännöintialalle: Otamme vastuun taloyhtiön koko elinkaaresta
Haluatko kuulla lisää?


Granlund Kuopion kova osaaminen rakennusautomaatiossa kerää kiitosta
04.05.2022 – Rakennusautomaation rooli korostuu energiatehokkuudessa ja hyvien sisäolosuhteiden ylläpidossa. Granlund Kuopiossa automaation suunnittelusta vastaa rautainen tiimi.
- Kiinteistöjohtaminen

”Tylsää tekemistä ei tarvitse pelätä” – Rakennusalan moniottelijat viihtyvät Korjausrakentamisen osastolla
29.04.2022 – Granlundin Korjausrakentamisen osastolla saa todella kattavan läpileikkauksen rakennusalasta Suomessa. Työhön saa tukea osaavilta ja avuliailta työkavereilta ja tiimiläisten ammattitaitoa arvostetaan…
- Työnantajakuva

Neljä rahanarvoista ohjetta – onnistunut energiaremontti säästää heti juoksevia kuluja
26.04.2022 – Liian hyvältä kuulostavat myyntipuheet ovat hälytysmerkki energiaremonttia suunniteltaessa.
- Energia

Millainen on hyvä pomo?
21.04.2022 – On tärkeää, että jokaisella on hyvä pomo, joka saa kaikki tiiminsä jäsenet loistamaan. Mutta voiko olla, että jonkun ei kannattaisi…
- Työnantajakuva

Granlundin hallitukseen kovan luokan vahvistukset
07.04.2022 – Keith Silverang ja Anders Stenbäck tuovat Granlundin hallitukseen vahvaa osaamista digitaalisuudesta, käyttäjälähtöisistä palveluista ja kansainvälistymisestä.
- Nimitykset

Granlund Mikkeli Oy ja Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy yhdistyvät
29.03.2022 – Granlund Mikkeli Oy ostaa mikkeliläisen Rakennuskonsultointi K-Suunnittelu Oy:n ja tarjoaa jatkossa yhä kattavammin suunnittelupalveluja.
- yrityskaupat

Mahdollisuus vaikuttaa hiilineutraalin yhteiskunnan rakentamiseen
24.03.2022 – Granlundilaiset etsivät rakennushankkeissa konkreettisia ratkaisuja kiinteistöjen energiatehokkuuden ja hiilineutraaliuden parantamiseen. Haluaisitko sinä tehdä työtä, joka vaikuttaa ilmastonmuutoksen hillintään joka päivä?
- Vastuullisuus

Granlund vahvistaa LVI-kustannuslaskentaa yrityskaupalla Vesi & Watti Oy:n kanssa
22.03.2022 – Granlund Oy on sopinut Insinööritoimisto Vesi & Watti Oy:n osakekannan hankkimisesta. Konserni vahvistaa samalla talotekniikan laskentapalveluja LVI-määrä- ja kustannuslaskennan osaamisella.
- Data ja digitalisaatio
- Tuottavuus

Kiinteistöomistaja, ota lämpöpumppuratkaisuilla hyöty irti sähköveron uudistuksesta
07.03.2022 – Verouudistus avasi yhä useammalle kiinteistökokonaisuudelle mahdollisuuden päästä alempaan veroluokkaan, joka maksaa sähköstä 30 % vähemmän veroa.
- Energia