Hyppää sisältöön
UutinenUusi pilotti etsii ratkaisuja kaukolämmön kulutusjoustoon

Uusi pilotti etsii ratkaisuja kaukolämmön kulutusjoustoon

14.10.2019 – Jyväskylän Energia, Suomen Yliopistokiinteistöt ja Granlund käynnistivät viime talvena pilotin, jossa testataan kaukolämmön kulutusjouston mahdollisuuksia Seminaarinmäen kampuksella Jyväskylässä. Ensimmäisen talven tulokset lupaavat hyvää sekä joustopotentiaalin että olosuhteiden kannalta.

Aihepiiri
Tuottavuus
Jaa

Kulutusjousto nostettiin tärkeäksi asiaksi kaukolämpöalalla muutama vuosi sitten. Kun kulutushuippuja saadaan vähennettyä hetkellisillä joustoilla, tuotannossa ei tarvitse siirtyä ympäristöä kuormittavien tuotantolaitosten käyttöön. Jyväskylän Energialle kulutusjousto on yksi tärkeimmistä kehityshankkeista.

”Kulutusjousto tulee toteutumaan, ja tarvitsemme tietoa siitä, minkälaisia ratkaisuvaihtoehtoja ja järjestelmätoimittajia on tarjolla”, kertoo energiapäällikkö Petri Flyktman. ”Teknisen pilotin tavoitteena on lisätä ymmärrystämme siitä, miten erilaiset tekniset ratkaisut toimivat ja kiinteistöt reagoivat.”

Kulutusjouston kehittäminen on kiinteistönomistaja SYK:lle tärkeä mahdollisuus vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä ja sitä kautta energiakustannuksia. SYK käyttää kaukolämpöä lähes koko rakennuskannassaan. ”Halusimme selvittää, minkälainen potentiaali kiinteistöillämme on joustaa ja mitä toimenpiteitä se vaatii”, kertoo SYK:n ympäristöinsinööri Ari-Pekka Lassila. ”Olemme toteuttaneet ilmanvaihdossa jo kauan pakkaspudotuksia, mutta nyt on kyse dynaamisemmasta joustosta.”

Kaukolämmön kulutusta ohjataan älykkäällä järjestelmällä

Pilottiin valittiin Seminaarinmäen kampusalueelta pää-, koulu- ja liikuntarakennus, joiden tekniset järjestelmät olivat sopivimmat joustoa varten. Kulutusjoustopilotissa onkin ensimmäistä kertaa mukana erilaisia kiinteistöjä ja patteriverkoston sijaan useita erilaisia lämmitysverkostoja ja IV-koneita.

”Meille oli tärkeää saada pilottiin rakennuksia, jotka edustavat koko kiinteistökantaamme mahdollisimman hyvin. Silloin tuloksia on myöhemmin mahdollista skaalata”, Lassila kertoo.

Pilotissa testataan, miten kaukolämmön kulutuskuormia voidaan ohjata automaattisesti, muun muassa sääennusteen ja kaukolämpöyhtiön tuotantotarpeiden mukaan. ”Kun annetut ehdot täyttyvät, kulutusjoustosovellus antaa dynaamisen joustosignaalin, joka alentaa rakennusten kokonaistehoja”, kertoo Granlundin energia-asiantuntija ja pilotin projektipäällikkö Waltteri Salmi. Hänen vastuullaan oli määritellä joustoon osallistuvat ilmanvaihto- ja lämmitysjärjestelmät.

”Määrittelimme simulaatiopohjaisesti muun muassa laitteiden ilmanvirtauksien muutosvaikutukset sisäolosuhteisiin”, Salmi kertoo. Konsultit määrittelivät myös mittaroinnit, ohjauslogiikan ja järjestelmäarkkitehtuurin, jonka perusteella automaatiotoimittaja koodasi järjestelmän. ”Arvioimme myös hankkeen kustannuksia, seuraamme mittausdataa ja raportoimme jousto- ja olosuhdetavoitteiden toteutumisesta.”

Kulutusjousto näkyi selvästi kampusalueen kaukolämpöverkossa

Jyväskylän Energialla on kampusalueella yksi kaukolämpösiirrin, jonka toiminnassa jouston piti näkyä selvästi. ”Vasta kun joustopotentiaali on riittävän suurta, siitä on hyötyä tuotannon suunnittelussa ja optimoinnissa”, Flyktman toteaa. Joustokapasiteetti olikin ensimmäisen talven aikana useita satoja kilowatteja, ja joustoa syntyi kaikissa kolmessa rakennuksessa noin 15–35 prosenttia kokonaistehosta.

”Vaikka joustot kestivät vain 1–2 tuntia per rakennus, tehot putosivat alueen päämittauksissa selvästi”, Salmi kertoo. Kiinteistönomistaja SYK:lle oli myös tärkeää, jottei joustoa toteutettu olosuhteiden kustannuksella. ”Tulosten mukaan olosuhteista ei jouduttu tinkimään ollenkaan”, Lassila kertoo tyytyväisenä. Parhaimmillaan kulutusjousto onkin tilojen käyttäjille täysin näkymätöntä.

Kulutusjoustosta hyötyjä kiinteistönomistajalle, energiayhtiölle ja käyttäjille

Kulutusjoustopilotin ensimmäinen vaihe osoitti, että kiinteistönomistajan kulut pienenevät, energiayhtiön tuotantokustannukset laskevat ja fossiilisia polttoaineita tarvitaan vähemmän. Ensi talvena pilotti jatkuu.

”Keräämme vielä kokemuksia, jotta pystymme tuotteistamaan kulutusjouston ja laajentamaan sen käyttöä aikanaan sekä asuinkerrostaloihin että julkisiin ja liikerakennuksiin koko kaukolämpöverkkomme alueella”, Flyktman toteaa.

Myös SYK:llä ollaan tyytyväisiä ensimmäisen talven tuloksiin ja yhteistyöhön. ”Pilotti ei olisi toteutunut ilman Waltterin osaamista ja kykyä katsoa aihetta tuorein silmin”, Lassila sanoo. ”Saimme myös selville, minkälaisilla toimilla kiinteistömme voivat joustaa. Ensi talven jälkeen pohdimme mahdollisuuksia liittää kulutusjousto osaksi rakennustemme suunnittelu- ja ylläpito-ohjeita ympäri Suomen.”

Kuva: Suomen Yliopistokiinteistöt.

Granlundin energiakonsultit ovat osallistuneet kulutusjoustopilottiin myös Helsingissä Helen Oy:n ja HUSin kanssa. Energiankulutusta ja sisäolosuhteita on ohjattu turvallisesti Helsingin Meilahden Kolmiosairaalassa. Kyseessä on ensimmäinen sairaalan potilastiloissa toteutettu kulutusjousto.

Energia- ja elinkaarikonsultointi parantavat ympäristö- ja kustannustehokkuutta

Uusilla energiaratkaisuilla ja energiatehokkuushankkeilla parempaa tuottoa

Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi

18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.

Uutinen

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?

16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.

Uutinen
Kuvassa vasemmalta Granlundin Tatu Svahn, Staconin Kalevi Hämäläinen, Granlundin Topi Volama ja Pekka Metsi sekä Staconin Jonne Järvinen.

Granlund vahvistaa sähkösuunnittelua – yrityskauppa Staconin kanssa

13.06.2025 – Helsingissä toimiva haastavaan sähkösuunnitteluun keskittynyt Stacon Oy tulee osaksi Granlundia.

Uutinen

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon

10.06.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.

Uutinen

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä

05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.

Uutinen
Timo Palonkoski, Matti Kinnunen, Petri Vuorre, Elmeri Kryssi, Elias Laurila, Juho Hautala, Mika Liedes, Jussi-Pekka Laurila, Eero Mikkonen ja Pekka Metsi

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa 

03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.

Uutinen

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti

02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.

Uutinen

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Uutinen

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Uutinen

Mitä tietoa etsit?