Hyppää sisältöön
UutinenGranlund Manager -käyttäjäpäivillä puhuttiin tiedolla johtamisesta ja tietomalleista

Granlund Manager -käyttäjäpäivillä puhuttiin tiedolla johtamisesta ja tietomalleista

7.10.2019 – Käyttäjäpäivistä toivottiin jokavuotista perinnettä. Toiveet on huomioitu: käyttäjäpäivät pidetään myös ensi vuonna.

Aihepiiri
Kiinteistöjohtaminen
Jaa

Granlund Manager Käyttäjäpäivät Huone Jätkäsaaressa 3.10.2019 keräsi runsaan ja aktiivisen osanoton. Päivä oli tiivis ja täynnä asiaa, mutta ihmiset jaksoivat osallistua loppuun asti. Tapahtumassa oli mukana noin 40 kiinteistö- tai ylläpitopäällikköä tai muuta Granlund Manager -pääkäyttäjää.

Osallistujilta kerätty palaute oli lähes yksinomaan positiivista. Palautteiden keskiarvo oli 4,1 asteikolla 1-5. Moni toivoi, että Käyttäjäpäivistä tulee vuosittainen perinne.

Tiedolla johtaminen – Uusi Executive²

Granlund ohjelmistojen tuotejohtaja Kimmo Mattila lanseerasi Käyttäjäpäivillä uuden Executive² BI-raportointityökalun, joka on herättänyt jo etukäteen laajaa kiinnostusta. Granlund Manager -ohjelmistoon on tulossa uusi BI-raportointimoduuli, joka mahdollistaa esimerkiksi dynaamisemman asiakaskohtaisen raportoinnin ja yli eri prosessien menevien analyysien tekemisen.

Ohjelmistoon on mahdollista kytkeä myös ulkoisia datalähteitä. Raportointikantaan voidaan laskea valmiiksi keskiarvoja ja benchmark-dataa koko Granlund Managerin sisältämästä laajasta kiinteistötietokannasta.

Puhetta tietomalleista – teoriaa ja käytäntöä

Käyttäjäpäivillä puhuttiin myös paljon tietomalleista, ja siitä miten ne ovat jo tulleet käytäntöön. IFC-mallit, laitetiedon siirtyminen digitaalisesti suunnittelusta ylläpitoon ja digitaaliset kaksoset tulevat jo rytinällä eri sovelluksiin, myös Granlund Manageriin ja Granlund Designeriin.

Teknologiajohtaja Tero Järvinen esitteli viimeisimpiä näkemyksiä, mihin maailma on menossa. Lisäksi puhuttiin käytännön toteutuksista niin Granlundilla, muissa kiinteistöjohtamisen ja palvelutuottajien ratkaisuissa kuin loppukäyttäjäsovelluksissakin.

Kokonaisuudessaan sekä osallistujien että järjestäjien kokemus tapahtumasta oli erittäin positiivinen, ja osallistujien toive vuosittaisesta perinteestä on ehdottomasti agendalla. Viimeistään ensi syksynä siis uudestaan!

Haluatko kuulla lisää?

Kimmo Mattila

Liiketoimintajohtaja, ohjelmistot
Granlund Oy

Pk-yrityksen vastuullisuustyö helpommaksi – uusi palvelukokonaisuus avuksi

18.06.2025 – Monissa pk-yrityksissä vastuullisuustyö on jo arkea. Tuotevalmistajille suunnattu palvelukokonaisuutemme auttaa tekemään sen näkyväksi.

Uutinen

Energiatehokkuustoimien pitää tuottaa säästöjä – mutta voiko niiden onnistumista mitata?

16.06.2025 – Säästääkö energiatehokkuushanke tai energiatehokkuuspalvelu luvatun määrän energiaa? Asia pystytään selvittämään kustannustehokkaasti Granlundin uudella tekoälyä hyödyntävällä työkalulla.

Uutinen
Kuvassa vasemmalta Granlundin Tatu Svahn, Staconin Kalevi Hämäläinen, Granlundin Topi Volama ja Pekka Metsi sekä Staconin Jonne Järvinen.

Granlund vahvistaa sähkösuunnittelua – yrityskauppa Staconin kanssa

13.06.2025 – Helsingissä toimiva haastavaan sähkösuunnitteluun keskittynyt Stacon Oy tulee osaksi Granlundia.

Uutinen

Tuore selvitys: näin rakentaminen vaikuttaa luontoon

10.06.2025 – Usean toimijan yhteishanke valaisee rakentamisen luontojalanjälkeä. ”Jopa 99% vaikutuksista tapahtuu tontin ulkopuolella, esimerkiksi raaka-aineiden hankinnassa ja tuotevalmistuksessa”, sanoo ympäristöasiantuntija.

Uutinen

Rakennushankkeiden data viimein tehokkaassa käytössä

05.06.2025 – Uudella ratkaisulla kustannus- ja hiilitiedot voi laskea tarkasti jo hankkeen alkuvaiheessa.

Uutinen
Timo Palonkoski, Matti Kinnunen, Petri Vuorre, Elmeri Kryssi, Elias Laurila, Juho Hautala, Mika Liedes, Jussi-Pekka Laurila, Eero Mikkonen ja Pekka Metsi

NQE Rakennetekniikka ja NQE Teollisuus yhdistävät voimansa Granlundin kanssa 

03.06.2025 – Granlund laajentaa rakennesuunnittelun osaamistaan kovan luokan osaajalla. 30.5.2025 tehdyllä yrityskaupalla NQE Rakennetekniikka Oy:sta ja NQE Teollisuus Oy:sta tulee osa Granlundia.

Uutinen

Markkinatutkimus: rakennusalan vastuullisuus kehittyy hitaasti

02.06.2025 – Granlundin tuoreesta rakennusalan markkinatutkimuksesta selviää, että vastuullisuuden kehitys on alalla hälyttävän hidasta.

Uutinen

Toni Tiaisesta Granlund Saimaan sähköosaston johtaja

27.05.2025 – Granlund Saimaan sähköosaston vetäjäksi siirtynyt Toni Tiainen tuo taloon monipuolista kokemusta raskaan teollisuuden sähkösuunnittelusta.

Uutinen

Rami Kolehmaisesta Granlund Tampereen aluejohtaja

19.05.2025 – Granlund Tampereen pitkäaikainen aluejohtaja Risto Suojanen eläköityy, ja hänen tilalleen aluetoimiston johtoon on nimitetty Rami Kolehmainen, joka tunnetaan Raami Arkkitehtien…

Uutinen

Mitä tietoa etsit?